Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) to piękna roślina doniczkowa o błyszczących, ciemnozielonych liściach i pięknych białych kwiatach. W naturze występuje w regionach tropikalnych, jednak świetnie odnajduje się również w warunkach pokojowych. Wówczas może osiągać nawet metr wysokości i szerokości. Ze względu na niewielkie wymagania i odporność skrzydłokwiat polecamy również początkującym. Co ciekawe, kwiat ten oczyszcza powietrze, dlatego świetnie sprawdzi się jako roślina do sypialni. Przeczytaj nasz poradnik i poznaj wymagania skrzydłokwiatu!
Zapamiętaj!
- Skrzydłokwiat jest ceniony za piękne białe kwiaty i zdolność oczyszczania powietrza 🌼
- Wymaga luźnej, żyznej ziemi, rozproszonego światła i temperatury pokojowej 🌱⛅🌡️
- Podlewaj skrzydłokwiat co 2–3 dni, a w zimie co tydzień 💧
- Zadbaj o wysoką wilgotność powietrza wokół rośliny i regularnie zraszaj jej liście 💧
- Łatwo rozmnożyć roślinę, dzieląc pędy wraz z korzeniami podczas przesadzania 🌱
- Nawoź skrzydłokwiat co 2 tygodnie wiosną i latem 🌱
Skrzydłokwiat – odmiany
Skrzydłokwiat to rodzaj, który zawiera w sobie aż 47 gatunków! Oto najciekawsze odmiany:
- Spathiphyllum wallisii;
- Spathiphyllum floribundum;
- Spathiphyllum ’Domino’;
- Spathiphyllum ’Platinum Mist’;
Skrzydłokwiat – uprawa
Zastanawiasz się, jakie wymagania ma skrzydłokwiat? Znajdziesz je w poniższej tabeli.
podłoże | luźna, żyzna ziemia |
odczyn podłoża | lekko kwaśny |
stanowisko | jasne; rozproszone światło |
temperatura | pokojowa |
Skrzydłokwiat – pielęgnacja
Jak pielęgnować skrzydłokwiat? Roślina nie ma w tej kwestii szczególnych wymagań. Podstawą pielęgnacji skrzydłokwiatu jest przede wszystkim regularne podlewanie. Ta roślina nie lubi przesuszenia podłoża i chętnie to pokazuje.
Skrzydłokwiat – podlewanie
Jeśli liście twojego skrzydłokwiatu opadają, oznacza to, że roślina ma za mało wody. Wówczas należy od razu ją podlać, a kwiat natychmiast się podniesie. Skrzydłokwiat podlewaj umiarkowanie co 2 lub 3 dni, a w czasie zimy – raz w tygodniu. Mimo że roślina ta lubi wilgotne podłoże, nie doprowadzaj do jej przelania!
Skrzydłokwiat – zraszanie
Skrzydłokwiat lubi także wysoką wilgotność powietrza. Warto regularnie go zraszać, mniej więcej kilka razy w tygodniu. Można też ustawić obok rośliny naczynie z wodą lub zastosować w pomieszczeniu nawilżacz powietrza. Zraszanie skrzydłokwiatu jest szczególnie ważne w czasie upałów.
Skrzydłokwiat – rozmnażanie
Rozmnażanie skrzydłokwiatu najlepiej przeprowadzić podczas przesadzania. Roślinę należy lekko otrzepać z ziemi i podzielić jej pędy. Jest to stosunkowo łatwe, jednak trzeba uważać, by oddzielać sadzonki razem z korzeniami. Pozyskaną młodą roślinę umieszcza się bezpośrednio w świeżym, żyznym podłożu.
Skrzydłokwiat – przesadzanie
Zastanawiasz się, kiedy przesadzić skrzydłokwiat? Zdecydowanie najlepszym czasem jest wiosna. Przesadzanie przeprowadź tylko wtedy, jeśli roślina tego potrzebuje, a obecna doniczka jest zbyt mała.
Skrzydłokwiat – nawożenie
Skrzydłokwiat należy nawozić w czasie wiosny i lata, mniej więcej co dwa tygodnie. Używaj do tego nawozu do doniczkowych roślin kwitnących.
Skrzydłokwiat – przekwitnięte kwiaty
Przekwitnięte kwiaty skrzydłokwiatu najlepiej obcinać. Roślina nie będzie wówczas tracić cennych zasobów na zasilanie kwiatostanu.
Skrzydłokwiat – jak dbać?
- Pamiętaj o regularnym nawadnianiu i zraszaniu rośliny.
- Nie ustawiaj skrzydłokwiatu w bezpośrednim słońcu.
- Aby liście i kwiatostan skrzydłokwiatu były dobrze wybarwione, roślina wymaga regularnego nawożenia w okresie wegetacji.
- Pamiętaj również o regularnym oczyszczaniu liści skrzydłokwiatu z kurzu. Zaburza on proces fotosyntezy.
- Staraj się nie doprowadzać do znacznego przesuszenia skrzydłokwiatu oraz przelania podłoża.
Skrzydłokwiat – choroby i problemy w uprawie
Mimo że skrzydłokwiat jest bardzo wytrzymały, może sprawiać problemy w uprawie. Poniżej wyjaśniamy, co stoi za poszczególnymi objawami i jak się z nimi uporać.
Skrzydłokwiat – brązowe końcówki liści
Dlaczego liście skrzydłokwiatu brązowieją? Powodów może być kilka:
- za niska temperatura;
- za niska wilgotność powietrza.
Skrzydłokwiat – żółte liście
Twój skrzydłokwiat żółknie? Oto możliwe powody:
- roślina jest przesuszona;
- roślina jest przelana;
- atak szkodników.
Zwróć uwagę na częstotliwość podlewania i wprowadź odpowiednie zmiany,
Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?
Powodów braku kwitnienia u skrzydłokwiatu jest kilka. Poniżej znajdziesz je wszystkie.
Za mało światła
Jednym z nich może być niewystarczająca ilość światła. Zwróć uwagę, czy stanowisko twojej rośliny nie jest zbyt zacienione. W razie potrzeby przestaw ją w bardziej widne miejsce.
Za dużo wody
Kolejnym powodem, dla którego skrzydłokwiat nie kwitnie, może być przelanie. Wówczas na jakiś czas należy się wstrzymać z podlewaniem – do momentu, aż liście lekko opadną.
Brak składników odżywczych lub nieodpowiedni nawóz
Skrzydłokwiat do kwitnienia wymaga nawozu. Nawóz do kwiatów zielonych będzie działał tylko na liście rośliny, dlatego lepiej zastosować odżywkę do roślin kwitnących.
Nieodpowiednia woda
Brak kwiatostanu może być też spowodowany nieodpowiednią jakością wody. Zanim przystąpisz do podlewania, przefiltruj wodę i pozostaw ją, aby nabrała temperatury pokojowej.
Przelany skrzydłokwiat
Jeśli skrzydłokwiat jest przelany, jego liście żółkną, brązowieją i więdną. Aby się upewnić, sprawdź ziemię. Jeśli jest bardzo mokra, to prawdopodobnie wokół korzeni zalega woda. Wówczas należy doprowadzić do lekkiego przesuszenia rośliny, aż ta będzie wyraźnie domagała się podlania (opadające liście). Zanim przystąpisz do podlewania, ponownie sprawdź wilgotność podłoża.
Jeśli przelany skrzydłokwiat jest w bardzo złej kondycji, konieczne będzie umieszczenie go w nowym, przepuszczalnym podłożu. Podczas przesadzania usuń wszystkie porażone liście i korzenie. Jeśli większość liści jest porażona, pozostaw wyłącznie te najzdrowsze.
Skrzydłokwiat – zielone kwiaty
A co zrobić, jeśli skrzydłokwiat kwitnie na zielono? W pierwszej kolejności sprawdź, czy jego stanowisko nie jest zbyt zacienione, a w razie konieczności przestaw w widniejsze miejsce. Zielone kwiaty u skrzydłokwiatu mogą też się pojawiać w czasie przekwitania i jest to zjawisko całkowicie normalne. Innym powodem może być też brak nawożenia lub nieodpowiedni nawóz.
Skrzydłokwiat – szkodniki
Skrzydłokwiat może być również obiektem ataku szkodników, takich jak wełnowce, przędziorki i mszyce. Wówczas liście rośliny marnieją, a gdy się im przyjrzysz, prawdopodobnie zauważysz niewielkie robaczki. Należy się ich pozbyć, dokładnie czyszcząc roślinę za pomocą wody z szarym mydłem. Czasem konieczne jest też zastosowanie preparatów przeciw szkodnikom. Porażone liście rośliny najlepiej usunąć.
Czy skrzydłokwiat jest trujący?
Skrzydłokwiat jest trujący, dlatego nie ustawiaj go w miejscu dostępnym dla dzieci i zwierząt.
Skrzydłokwiat – cena
Skrzydłokwiat jest bardzo tani. Młodziutkie roślinki można kupić już za kilkanaście złotych. Większe skrzydłokwiaty kosztują 50–100 zł.
Skrzydłokwiat – zastosowanie
Skrzydłokwiat można ustawić w dowolnym miejscu, w rozproszonym świetle. Świetnie sprawdzi się w wolnostojących kwietnikach, ale również w doniczce na podłodze. Wówczas można podziwiać piękne, błyszczące liście z góry. Skrzydłokwiat można również wykorzystać do kompozycji, na przykład ogrodów w szkle. Ze względu na to, że lubi wilgoć, świetnie się w nich odnajdzie. Nie nadaje się jednak do podwyższanych kwietników, gdyż jego wznoszące się w górę liście nie będą w nich wyeksponowane.
Skrzydłokwiat – podsumowanie
Jak widać, problemów w uprawie skrzydłokwiatu jest dosyć sporo, jednak jeśli opanujesz podlewanie i znajdziesz odpowiednie stanowisko, twoja roślina odwdzięczy się pięknym wyglądem. Warto również pamiętać, że nawet jeśli liście skrzydłokwiatu są pożółkłe, suche lub brązowe, można łatwo sobie z tym poradzić. Wystarczy, że sprawdzisz możliwe przyczyny takiego stanu.
Skrzydłokwiat – walory
- oczyszcza powietrze;
- tani;
- ładny pokrój;
- kwiaty o delikatnym wyglądzie;
- nie trzeba go przycinać;
- znosi wiele błędów pielęgnacyjnych.
Skrzydłokwiat – wady
- trujący.