Przędziorki często żerują na roślinach uprawnych i ozdobnych. Te popularne pajęczaki występują w warunkach domowych, w szklarniach i ogrodach. Sprawdź, jak z nimi skutecznie walczyć.
Przędziorki żerują na częściach zielonych roślin. Najczęściej można je spotkać na spodniej stronie blaszki liściowej. Te miniaturowe pajęczaki żerują na kwiatach ozdobnych, roślinach warzywnych, a także drzewach. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich więcej, zapraszamy do lektury.
Przędziorki – objawy żerowania szkodników
Niepozorne przędziorki żerują na dolnej stronie liścia. Pajęczaki oglądane gołym okiem wyglądają jak miniaturowe punkciki na liściu lub łodydze. Przędziorki wysysają soki z rośliny i tworzą na niej charakterystyczne delikatne pajęczynki. Uszkodzenia liści spowodowane przez roztocza łatwo można zaobserwować. Są to jasne, z początku niewielkie, plamki. Po pewnym czasie łączą się i tworzą większe plamy. Po intensywnym żerowaniu liście żółkną, obumierają i zwijają się. Pozbawiona możliwości wydajnej fotosyntezy roślina może nawet uschnąć. Dlatego ważne jest szybkie wprowadzenie skutecznej metody walki ze szkodnikami.
Gatunki przędziorków spotykane w uprawach
Najpopularniejsze gatunki to: przędziorek chmielowiec, przędziorek owocowiec, przędziorek szklarniowiec i przędziorek sosnowiec. Miejsca ich występowania oraz preferowane gatunki roślin są zgodne z ich nazwą gatunkową. Najgroźniejsze są wtedy, gdy występują w dużej grupie, ponieważ zaatakowana roślina nie jest w stanie przeprowadzać fotosyntezy, a młode liście oraz pędy są błyskawicznie atakowane. Na wierzchołkach i blaszkach liściowych pojawia się charakterystyczna pajęczynka, na której widać drobne punkciki. Przędziorki mają kolor brązowy, zielonkawy lub żółty. Samice zimą przybierają kolor czerwony, dzięki czemu łatwo je zauważyć.
Jak wygląda cykl rozwojowy przędziorka chmielowca?
Przędziorki i szpeciele mają w swoim cyklu życiowym kilka różnych stadiów rozwojowych. Ze złożonych jaj wylęgają się larwy, które następnie przekształcają się w protonimfy, deutonimfy, a na końcu w osobniki dorosłe. Stadia larwy i nimfy charakteryzują się występowaniem naprzemiennie okresów spoczynku i aktywności. Na przełomie kwietnia i maja samice (wielkość ciała 0,4 do 1 mm) rozpoczynają składanie jaj. Samce są mniejsze od samic i osiągają wielkość 0,3 do 0,4 mm. W sprzyjających warunkach możliwe jest wytworzenie aż 6 pokoleń w przeciągu jednego sezonu. Przędziorki są bardzo żarłoczne i intensywnie żerują na spodniej stronie liści.
Jak zwalczyć przędziorka na roślinach doniczkowych?
Zwalczanie przędziorków na roślinach doniczkowych nie należy do łatwych. Stojące obok siebie na parapecie kwiaty rosnące w pojemnikach są doskonałym miejscem żerowania tych niewielkich pajęczaków. W okresie ogrzewania ciepłe i suche powietrze o wilgotności w granicach 30–40% występujące w pomieszczeniach sprzyja rozwojowi pokoleń przędziorków. W takich warunkach pajęczaki te szybko rozmnażają się i już po niedługim czasie ich liczebność może okazać się trudne do opanowania. Dlatego trzeba działać szybko i zdecydowanie.
Warunki, których nie lubią przędziorki – wyższa wilgotność i niższa temperatura
Optymalne warunki dla rozwoju przędziorków to temperatura co najmniej 24 stopnie Celsjusza oraz wilgotność na poziomie 30–40%. Modyfikacja parametrów pomieszczenia z roślinami może zapobiec pojawieniu się przędziorków lub spowolnić wzrost ich liczebności. Zmniejszenie temperatury i jednoczesne zwiększenie wilgotności będzie dobrą bronią w walce o zdrową uprawę. Wysoka wilgotność powietrza działa korzystnie na rośliny, które szybciej zregenerują się i wzmocnią. Jak zadbać o odpowiednie nawilżenie? Rośliny można regularnie zraszać lub ustawić obok nich pojemnik z wodą.
Wrogowie naturalni – dobroczynki w walce z przędziorkami
W przypadku roślin pokojowych najbardziej polecane są biologiczne metody zwalczania groźnych pajęczaków. Dzięki temu nie trzeba martwić się o obecność pozostałości środków chemicznych w gospodarstwie domowym. Jednym ze skutecznych sposobów ograniczenia liczebności roztoczy jest wykorzystanie wrogów naturalnych przędziorków. Są nimi dobroczynki. Saszetka z mieszanką drapieżnych roztoczy, dobroczynków kalifornijskich, to dobra metoda na pozbycie się niechcianych lokatorów. Drapieżne roztocze odżywia się wszystkimi stadiami przędziorków. Jaja i larwy są jego przysmakiem, dlatego pajęczaki pozwalają na szybkie opanowanie sytuacji.
Domowe sposoby na zwalczanie przędziorków
Gdy przędziorki zaatakują rośliny użytkowe uprawiane w przydomowym ogródku lub na działce, warto zastanowić się nad optymalną strategią walki. Jeśli uprawa prowadzona jest na niewielką skalę, pojawia się pytanie o opłacalność ich zwalczania. Szkodniki w ogrodzie mogą spowodować spore straty, jednak zakup i stosowanie kosztownych środków ochrony chemicznej może okazać się dużym wydatkiem. Oprócz tego, użycie preparatów chemicznych sprawia, że warzywa i owoce z działki tracą na swoich walorach.
Preparaty na przędziorki do samodzielnego przyrządzenia
Polecanym domowym sposobem zwalczania przędziorków jest przemywanie roślin roztworem wody z szarym mydłem i denaturatem (w 1 litrze wody należy rozpuścić 20 g szarego mydła i 10 ml denaturatu). Innym skutecznym środkiem na przędziorki jest roztwór wody i delikatnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Warto też stosować opryski wyciągiem albo naparem z czosnku lub z łusek cebuli, ponieważ siarka odstrasza pajęczaki i jednocześnie wzmacnia rośliny.
Przędziorki w ogrodzie – środki ochrony roślin
Do zwalczania przędziorków na roślinach ozdobnych można w ostateczności stosować środki ochrony roślin. Należy przy tym przestrzegać dawki zalecanej przez producenta preparatu oraz częstotliwości zabiegów. Do preparatów skutecznie zwalczających szkodniki zalicza się środki z grupy akarycydów: Envidor, Talstar, Magus i Nissorun. Środki chemiczne są głównie przeznaczone do zwalczania osobników dorosłych, dlatego po zastosowaniu trzeba powtórzyć zabieg po kilku tygodniach.
Najpopularniejszym szkodnikiem z rodziny przędziorkowatych jest przędziorek chmielowiec, który żeruje na niemal 200 różnych gatunkach roślin. Ta informacja doskonale oddaje skalę zagrożenia. Przędziorki mogą atakować różne rośliny i powodować nawet znaczne szkody w uprawach. Dlatego warto umieć rozpoznać pierwsze oznaki ich obecności i znać skuteczne metody walki z tymi miniaturowymi roztoczami.