Martwisz się, że szkodniki sosny mogą osłabić twoje drzewo? W tym artykule przedstawiamy najczęściej spotykane insekty. Zapoznaj się z naszym zestawieniem i sprawdź, jak rozpoznać te szkodniki!
Szkodniki sosny mogą doprowadzić do uszkodzenia lub zniekształcenia różnych części drzewa. Dlatego warto poznać oznaki mówiące o tym, że roślina została zaatakowana przez insekty.
Zapamiętaj!
- Szkodniki sosny mogą doprowadzić do uszkodzenia lub deformacji drzewa, dlatego ważne jest umieć je zidentyfikować.
- Do powszechnie występujących szkodników sosny zalicza się ochojnika sosnowego, szczeliniaka sosnowca, miodownicę szpilkową burę, zwójkę sosnóweczkę i borecznika rudego.
- Objawy ataku szkodników mogą obejmować żółknięcie lub opadanie igieł, wydzielanie spadzi, a także pękanie czerwonych plam na pędach.
- Zwalczanie odbywa się zazwyczaj poprzez opryski.
- Oprócz szkodników, sosny są również podatne na różne choroby, takie jak fytoftoroza, opieńkowa zgnilizna korzeni, czy osutka sosny.
- Należy regularnie sprawdzać drzewa pod kątem oznak porażenia.
Ochojnik sosnowy
Jednym z groźniejszych szkodników sosny jest ochojnik sosnowy. Dorosły osobnik osiąga około 2 mm długości. Żeruje na dolnej stronie igieł – wysysa zawartość komórek, co prowadzi do pojawiania się na igłach rozległych żółtych plam. Larwy ochojnika wylęgają się w maju i pożerają pędy, przez co igły stają się brązowe i opadają. Zwalczanie następuje poprzez oprysk.
Chrząszcz – szeliniak sosnowiec
Kolejnym szkodnikiem jest szczeliniak sosnowiec – jest on niewielkim owadem, który mierzy zaledwie 1,5 cm długości. Ma brązowy kolor i liczne pomarańczowe plamki, które układają się w poprzeczne pasy. Szczeliniak żeruje na szyjkach korzeniowych małych sosen. Do walki z nim polecane są opryski.
Miodownica szpilkowa bura
Miodownica szpilkowa bura to kolejny szkodnik drzew iglastych. Zaliczana jest ona do mszyc. Pojawia się na młodych przyrostach majowych. Do objawów jej żerowania zaliczane jest żółknięcie i opadanie igieł. Wydziela też rosę miodową, w której rozwijają się grzyby. Co więcej, pędy pokryte tą lepką substancją przyciągają dodatkowo mrówki. Tu także zalecane są opryski.
Zwójka sosnóweczka
Częstym szkodnikiem sosny jest również zwójka sosnóweczka. Jest to motyl, którego larwy pasożytują wewnątrz młodych pędów drzew, co prowadzi do ich zasychania i wyginania. Pod koniec czerwca gąsienice przepoczwarczają się w motyle. Okres ich wylotu jest najlepszym czasem na oprysk.
Borecznik rudy
Szkodnikiem atakującym sosnę jest także borecznik rudy. Jego larwy żerują od początku maja i potrafią całkowicie zjeść igły. W lipcu i sierpniu otaczają się one kokonem, w którym zmieniają się w dorosłe osobniki. W jego zwalczaniu pomogą środki ochrony, na przykład opryski.
Czy tylko szkodniki sosny są dla niej zagrożeniem?
Niestety sosna jest podatna nie tylko na występowanie szkodników, ale i na choroby. Do najczęstszych dolegliwości zaliczamy między innymi:
- fytoftorozę – objawia się brązowiejącymi igłami i zgnilizną u podstawy pędu drzewa;
- opieńkową zgniliznę korzeni – dostrzec ją można po pozbawionych blasku igłach, które stopniowo opadają;
- osutkę sosny – poznać ją można po pojedynczych plamach na igłach;
- rdzę wejmutkowo-porzeczkową – objawia się żółknącymi igłami, pomarańczowym zabarwieniem kory;
- zamierające pędy sosny – na pędach pojawiają się czerwone, pękające plamy, które nasycone są żywicą.
Jeśli wcześnie zauważysz szkodniki sosny i podejmiesz właściwe działania, to skutecznie je wytępisz. Pamiętaj, aby regularnie przyglądać się swoim roślinom i reagować na wszelkie oznaki świadczące o tym, że mogły się one stać siedliskiem nieproszonych, groźnych insektów.
Zobacz także:- Ochojnik – niepozorny szkodnik drzew iglastych. Jak go rozpoznać i skutecznie zwalczać?
- Jakich roślin nie lubią pędraki? Sprawdź, jak naturalnie zwalczać szkodniki w glebie
- Skoczek różany – szkodnik roślin ozdobnych. Jak sobie z nim radzić?
- Poskrzypka liliowa – co to za owad i jakie szkody powoduje?
- Opuchlaki w ogrodzie – czym są? Jak zwalczać szkodniki, które wygryzają dziury w liściach rododendronów i azalii?
- Tarczniki to groźne szkodniki roślin doniczkowych. Poznaj domowe sposoby zwalczania tych uciążliwych owadów!
- Płyn do naczyń na ćmę bukszpanową i inne sposoby na zwalczanie szkodników w ogrodzie
- Ogrodnica niszczylistka – niepozorny żuczek, który niszczy twoje rośliny. Jak z nią walczyć?
- Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) – groźny szkodnik, który żeruje na roślinach. Jak zwalczać azjatycką gąsienicę i ochronić bukszpan w ogrodzie? [PORADNIK]
- Złotook (Chrysopa) – drapieżny i pożyteczny owad, który zjada mszyce i przędziorki. Zobacz, co warto o nim wiedzieć!
- Przędziorki w ogrodzie i w domu – jak zwalczać szkodniki roślin doniczkowych?
- Wciornastki – szkodniki, które żerują na roślinach zielonych. Jak je zwalczać i ochronić swoją uprawę?