Szkodniki sosny mogą doprowadzić do uszkodzenia lub zniekształcenia różnych części drzewa. Dlatego warto poznać oznaki mówiące o tym, że roślina została zaatakowana przez insekty.

Zapamiętaj!

 • Szkodniki sosny mogą doprowadzić do uszkodzenia lub deformacji drzewa – warto umieć je zidentyfikować 🔍
 • Ochojnik sosnowy, szczeliniak sosnowiec, miodownica szpilkowa bura, zwójka sosnóweczka i borecznik rudy to powszechnie występujące szkodniki sosny 🐛
 • Objawy ataku szkodników mogą obejmować żółknięcie lub opadanie igieł, wydzielanie spadzi, a także pękanie czerwonych plam na pędach ⚠️
 • Zwalczanie odbywa się zazwyczaj poprzez opryski ☠️
 • Oprócz szkodników, sosny są również podatne na różne choroby, takie jak fytoftoroza, opieńkowa zgnilizna korzeni, czy osutka sosny ⚠️
 • Należy regularnie sprawdzać drzewa pod kątem oznak porażenia ⚠️

Ochojnik sosnowy

Jednym z groźniejszych szkodników sosny jest ochojnik sosnowy. Dorosły osobnik osiąga około 2 mm długości. Żeruje na dolnej stronie igieł – wysysa zawartość komórek, co prowadzi do pojawiania się na igłach rozległych żółtych plam. Larwy ochojnika wylęgają się w maju i pożerają pędy, przez co igły stają się brązowe i opadają. Zwalczanie następuje poprzez oprysk.

Chrząszcz – szeliniak sosnowiec

Kolejnym szkodnikiem jest szeliniak sosnowiec – jest on niewielkim owadem, który mierzy zaledwie 1,5 cm długości. Ma brązowy kolor i liczne pomarańczowe plamki, które układają się w poprzeczne pasy. Szeliniak żeruje na szyjkach korzeniowych małych sosen. Do walki z nim polecane są opryski.

Szeliniak sosnowy – ten mały chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych żeruje na korzeniach i przyziemnych częściach młodych sosen.

Miodownica szpilkowa bura

Miodownica szpilkowa bura to kolejny szkodnik drzew iglastych. Zaliczana jest ona do mszyc. Pojawia się na młodych przyrostach majowych. Do objawów jej żerowania zaliczane jest żółknięcie i opadanie igieł. Wydziela też rosę miodową, w której rozwijają się grzyby. Co więcej, pędy pokryte tą lepką substancją przyciągają dodatkowo mrówki. Tu także zalecane są opryski.

Zwójka sosnóweczka

Częstym szkodnikiem sosny jest również zwójka sosnóweczka. Jest to motyl, którego larwy pasożytują wewnątrz młodych pędów drzew, co prowadzi do ich zasychania i wyginania. Pod koniec czerwca gąsienice przepoczwarczają się w motyle. Okres ich wylotu jest najlepszym czasem na oprysk.

Borecznik rudy

Szkodnikiem atakującym sosnę jest także borecznik rudy. Jego larwy żerują od początku maja i potrafią całkowicie zjeść igły. W lipcu i sierpniu otaczają się one kokonem, w którym zmieniają się w dorosłe osobniki. W jego zwalczaniu pomogą środki ochrony, na przykład opryski.

Czy tylko szkodniki sosny są dla niej zagrożeniem?

Niestety sosna jest podatna nie tylko na występowanie szkodników, ale i na choroby. Do najczęstszych dolegliwości zaliczamy między innymi:

 • fytoftorozę – objawia się brązowiejącymi igłami i zgnilizną u podstawy pędu drzewa;
 • opieńkową zgniliznę korzeni – dostrzec ją można po pozbawionych blasku igłach, które stopniowo opadają;
 • osutkę sosny – poznać ją można po pojedynczych plamach na igłach;
 • rdzę wejmutkowo-porzeczkową – objawia się żółknącymi igłami, pomarańczowym zabarwieniem kory;
 • zamierające pędy sosny – na pędach pojawiają się czerwone, pękające plamy, które nasycone są żywicą.
Choroby grzybowe: osutka sosny, fytoftoroza, zamieranie pędów sosny.

Jeśli wcześnie zauważysz szkodniki sosny i podejmiesz właściwe działania, to skutecznie je wytępisz. Pamiętaj, aby regularnie przyglądać się swoim roślinom i reagować na wszelkie oznaki świadczące o tym, że mogły się one stać siedliskiem nieproszonych, groźnych insektów.

Opryski przeciw grzybom 🔍

Najbardziej charakterystyczną chorobą tego drzewa jest osutka sosny. Pojawia się na tyle często i jest na tyle trudna do zwalczenia, że wielu posiadaczy sosen opryskuje je kilka razy w roku. Robi się to od drugiej połowy kwietnia, co 2 tygodnie, 3–4 razy. To samo powtarza się od początku sierpnia. Drzewa szybciej się regenerują, jeśli otrzymują nawóz bogaty w żelazo. Jednak osutka to uporczywa choroba, która może powoli wyniszczać sosnę nawet przez 20 lat.

Najczęściej zadawane pytania

Jak zwalczyć szkodniki sosny?

Oprócz oprysków, należy systematycznie wycinać usychające pędy, na których żerują szkodniki. Opryski trzeba stosować w odpowiednim czasie, aby przyniosły trwałe efekty.

Co zjada sosny?

Najczęściej na sosnach żeruje ochojnik sosnowy, szeliniak sosnowy lub zwójka sosnóweczka. Inne szkodniki to brudnica mniszka i przypłaszczek granatek. Mogą one pojawiać się na sosnach i doprowadzać do opadania igieł.

Jakie opryski na sosny?

Opryski na sosny powinny obejmować nie tylko gałązki, ale też podłoże wokół drzew, gdzie gubią igły. Na rynku jest dużo preparatów do wyboru – Karate Zeon 050 SC (na szeroką gamę insektów), Promanal 60 EC (na ochojniki, przędziorki i miseczniki) czy Emulpar 940 EC (na różne szkodniki; na bazie oleju rydzowego). Odporność roślin wspomaga Biosept Active.

Kiedy oprysk sosny?

Profilaktyczne opryski preparatami olejowymi wykonuje się na przedwiośniu lub wczesną wiosną, aby uniemożliwić rozwój zimujących szkodników. Jeśli przetrwają, należy później stosować środki owadobójcze przeciw gąsienicom i dorosłym owadom. Przepoczwarzanie odbywa się w lecie.

Jakie szkodniki atakują iglaki?

Tarczniki, ochojniki, miodownica i miseczniki to najczęściej spotykane szkodniki iglaków. Zdarzają się także przędziorki, osnuje i boreczniki.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023