Tarczniki są groźnymi, niewielkimi insektami, które szkodzą wielu gatunkom roślin doniczkowych. Jeśli zauważysz ich obecność w kwiatku, to jak najszybciej podejmij czynności, aby się ich pozbyć. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, które rośliny są najczęściej atakowane przez tarczniki.
Tarczniki – charakterystyka szkodników roślin
Tarczniki (Diaspididae) należą do rodziny owadów z rzędu pluskwiaków równoskrzydłych, do której zalicza się około 2650 gatunków szkodników roślin, z czego 19 gatunków występuje w Polsce. Robaczki pochodzą z Afryki Północnej i Eurazji, obecnie spotkać je można na całym świecie. Razem z misecznikami i wełnowcami tworzą nadrodzinę czerwców (Coccoidea). Pożywieniem szkodników jest sok roślinny (z roślin szklarniowych, ozdobnych). Cechą charakterystyczną tarczników jest niesamowita szybkość rozprzestrzeniania się, co jest głównym problemem przy próbach ich zwalczania.
Jak wyglądają tarczniki?
Tarczniki odznaczają się specyficzną budową. Posiadają tarczkę, której zadaniem jest ochrona przed zewnętrznymi czynnikami. Wyróżniają się również tym, że ich ciało jest mocno spłaszczone. Są to bardzo małe szkodniki, które osiągają około 3,5 milimetra długości. Ich odnóża są częściowo lub całkowicie zredukowane, a aparat gębowy ma formę kłujki, którą wprowadzają do tkanek roślin w celu pobrania soku. Większość gatunków ma białą barwę, ale spotyka się również tarczniki w kolorze czerwonym, brązowym. Niektóre robaczki mogą posiadać skrzydła.
Na jakich roślinach pojawiają się tarczniki?
Zastanawiasz się, jakie rośliny są najczęściej atakowane przez tarczniki? Są to przede wszystkim kwiaty doniczkowe uprawiane w mieszkaniach. Należą do nich między innymi palmy domowe, juki, fikusy. Owady upodobały też sobie storczyki. Warto tu dodać, że choroby tego kwiatka zazwyczaj są wywoływane właśnie przez obecność tarczników. Nie oznacza to jednak, że szkodniki nie lubią roślin znajdujących się w ogrodach. Do ich ulubionych zewnętrznych obiektów zalicza się na przykład jałowca. Zwracaj więc szczególną uwagę na te rośliny, dzięki czemu będziesz mógł szybko zareagować, jeśli zaczną chorować.
Jakie warunki sprzyjają występowaniu tarczników?
Warunki sprzyjające do występowania tarczników to wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza. Dlatego częściej można je spotkać w mocno ogrzewanych pomieszczeniach. Dodatkowym czynnikiem, który przyczynia się do pojawienia się tarczników, jest nieprawidłowa pielęgnacja roślin, na przykład nieodpowiednie nawożenie. Należy tutaj zaznaczyć, że szkodniki mogą zostać przyniesione do domu wraz z zainfekowaną rośliną. Dlatego polecane jest dokładne sprawdzenie kwiatka, zanim dokona się zakupu. Warto korzystać tylko ze sprawdzonych sklepów ogrodniczych.
Objawy żerowania tarczników – po czym poznać, że roślina domowa została zaatakowana przez szkodniki?
Tarczniki żywią się głównie liśćmi roślin. Jednak zdarzają się i takie robaczki, które niszczą pędy. Pierwszym objawem świadczącym o obecności szkodników jest żółknięcie liści. Jeśli dostrzeżesz taki problem na swoim kwiatku, to dokładnie sprawdź całą roślinę – nie tylko jej liście, ale również łodygi w dolnej części. Do objawów żerowania tarczników zalicza się także:
- zahamowanie wzrostu kwiatka;
- opadanie żółtych liści;
- usychanie pędów;
- skorkowacenie na różnych częściach rośliny.
Jeśli tylko zauważysz któryś z powyższych objawów, to szybko podejmij czynności związane ze zwalczaniem szkodników.
Jak pozbyć się tarczników?
Zwalczanie tarczników może odbywać się na kilka sposobów. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego zalecane jest łączenie ze sobą kilku metod walki. Najciężej jest pozbyć się jaj, które są ukryte i chronione przez tarczki stanowiące świetną blokadę dla środków owadobójczych. Polecanym momentem do rozpoczęcia usuwania tarczników jest początek czerwca. To właśnie wtedy larwy wylęgają się z jaj i nie posiadają jeszcze osłonek ochronnych, więc łatwiej je zaatakować. Zrobić to można poprzez mechaniczne usuwanie szkodników, zastosowanie domowych sposobów lub użycie środków chemicznych.
Na czym polega mechaniczne usuwanie tarczników?
Mechaniczne usuwanie tarczników jest sprawdzonym sposobem na pozbycie się niechcianych szkodników. Jest to dość czasochłonne zadanie, które polega na ręcznym usuwaniu robaczków z kwiatka. Wykonuje się je za pomocą patyczków do uszu nasączonych mieszanką wody i octu. Przydatna może się również okazać miękka szczoteczka do zębów. Czynność należy powtarzać regularnie co tydzień, aż do momentu całkowitego wyeliminowania tarczników z rośliny. Ważne, żeby usuwać robaczki delikatnie i dokładnie oraz na koniec włożyć kwiatka do wanny i dokładnie go opłukać.
Roztwór z denaturatu i płynu do naczyń – domowe sposoby na tarczniki
Jednym z domowych sposobów zwalczania tarczników jest przemywanie liści kwiatka roztworem z denaturatu i płynu do naczyń. Przygotowanie preparatu jest bardzo łatwe. Polega ono na rozcieńczeniu 100 g denaturatu w 5 litrach letniej wody i dodaniu odrobiny płynu do naczyń. Otrzymaną mieszanką nasącza się wacik lub miękką szmatkę i przemywa każdy liść po kolei. Jest to czasochłonne zajęcie, ale uważane za jedno ze skuteczniejszych w walce z tymi szkodnikami.
Opryski ekologiczne – niezawodne sposoby na ograniczenie tarczników
Stosowanie oprysków ekologicznych jest kolejną metodą na pozbycie się tarczników. Własnoręcznie wykonane naturalne preparaty są coraz częściej używane do walki ze szkodnikami. Największą popularnością cieszą się opryski z czosnku, pokrzywy lub cebuli. Należy wziąć tu jednak pod uwagę, że ten sposób może okazać się mało skuteczny i konieczne będzie zastosowanie jednocześnie innej metody usuwania tarczników. Opryski z pewnością odstraszą szkodniki i ograniczą ich ilość, ale nie usuną ich całkowicie.
Oprysk z tytoniu – skuteczne zwalczanie tarczników
Szukając sposobu na skuteczną walkę z tarcznikami, warto wypróbować wywar z tytoniu. Owady nie znoszą nikotyny, ponieważ działa ona na nich zabójczo. Przyrządzenie preparatu nie zajmuje wiele czasu. Tytoń uzyskany z około 10 papierosów należy zalać wodą i odłożyć na kilka godzin. Po upływie tego czasu trzeba gotować preparat przez pół godziny. Na koniec wystarczy rozcieńczyć go z wodą i przelać do spryskiwacza, po czym rozpocząć oprysk zainfekowanych roślin.
Oprysk z oleju – szybko usunie intruzów z rośliny
Do walki z tarcznikami polecany jest również oprysk z oleju. Mieszankę tworzy się z połączenia oleju rzepakowego z ciepłą wodą i odrobiną płynu do naczyń. Takim roztworem spryskuje się roślinę, szczególnie zwracając uwagę na spód liści i łodygi. Działanie tego oprysku polega na odcięciu szkodników od dostępu do tlenu. Po trzech dniach trzeba przetrzeć roślinę ścierką namoczoną w wodzie z mydłem. Jest to niezbędne, ponieważ olej zatyka aparaty szparkowe rośliny i ogranicza jej zdolności asymilacyjne.
Zwalczanie chemiczne – środki ochrony roślin
Jeśli domowe sposoby okażą się mało skuteczne, to warto wtedy sięgnąć po chemiczne środki. Dostępne są różne preparaty, które nie tylko odstraszą robactwo, ale i pozbędą się ich jaj. Wyróżnić tutaj można między innymi płyny, granulaty i pałeczki. Dostępne są one praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym.
Tarczniki mogą wyrządzić spore szkody roślinom doniczkowym. Jeśli nie chcesz, aby zaatakowany kwiatek wylądował w koszu, to czym prędzej podejmij się jednego z zaproponowanych sposobów zwalczania tych małych robaczków.