Palma doniczkowa to roślina, którą coraz częściej spotkasz w sklepach z roślinnością domową. Niestety tego typu drzewka wymagają specjalnych warunków i dość wysokiej wilgotności. Sprawdź, jakie są rodzaje palm dostępnych w Polsce!
Palma należy do grupy roślin jednoliściennych, a na całym świecie występuje nawet 2,5 tys. gatunków. Najczęściej spotykana jest w strefach międzyzwrotnikowych ze względu na sprzyjające tam warunki do jej rozwoju. Cechy charakterystyczne palm różnych gatunków to głównie duże, zielone liście tworzące piękne pióropusze na czubkach pni. Niestety palmy są mocno wrażliwe na zbyt niskie temperatury, dlatego do ich uprawy w Polsce potrzebujesz specjalnych warunków. Skutecznym rozwiązaniem jest hodowla doniczkowa, dzięki czemu palmy mają szansę rosnąć nawet zimą w domowych warunkach.
Palmy – jakie są najpopularniejsze gatunki palm doniczkowych w Polsce?
Obecnie w Polsce znajdziesz wiele różnych gatunków palmy, które doskonale nadają się do uprawy doniczkowej. Wystarczy, że zadbasz o odpowiednie podłoże i zdobędziesz informacje o częstotliwości podlewania danej rośliny. Chcesz wiedzieć, jaki rodzaj palmy bez problemu ustawisz w swoim salonie lub sypialni? Oto kilka najpopularniejszych typów, w jakich występuje palma w Polsce:
- areka (Chrysalidocarous);
- daktylowiec (Phoenix);
- karłatka (Chamaerops humilis);
- kokos (Cocos);
- liwistona (Livistona);
- waszyngtonia (Washingtonia);
- i wiele innych…
Każda z powyższych roślin ma zupełnie inny wygląd zewnętrzny, ale jednocześnie podobne wymagania glebowe i uprawne. Areka (Chrysalidocarus) to najczęściej spotykana palma w polskich domach. Jej doniczkowa uprawa nie jest wymagająca. W naturalnych warunkach osiąga wysokość nawet do 15 metrów. Inne gatunki, takie jak np. daktylowiec (Phoenix) występują w odmianie karłowatej lub właściwej. Większość odmian palm doniczkowych charakteryzuje się pięknymi zielonymi liśćmi o umiarkowanej twardości oraz wytrzymałymi korzeniami.
W jakich warunkach uprawiać palmy doniczkowe?
W większości przypadków palmy doniczkowe lubią mocne nasłonecznienie oraz wysoki poziom wilgotności. Oczywiście z dostępem do słońca nie możesz przesadzać, gdyż doprowadzisz do nadmiernego wysuszenia rośliny. Wtedy liście stają się delikatnie oklapnięte oraz przyjmują żółto-pomarańczową barwę. Popularność palm wynika w dużej mierze ze względu na fakt, iż w domach utrzymują się zarówno latem, jak i zimą. Podczas pielęgnacji i uprawy palmy doniczkowej weź pod uwagę takie kwestie, jak:
- miejsce postawienia doniczki, czyli stanowisko;
- temperatura;
- częstotliwość podlewania;
- metody nawożenia.
To podstawowe kwestie, jakie musisz uwzględnić, aby uprawiać piękne, egzotyczne palmy w swoim domu. Dla niemal wszystkich gatunków palm doniczkowych odpowiednie miejsce ich ustawienia to takie, które jest mocno nasłonecznione w ciągu dnia. Pamiętaj też, że palmy doniczkowe trzeba obficie podlewać przynajmniej raz w tygodniu latem oraz raz na dwa tygodnie zimą. Kiedy przesadzisz z podlewaniem łodyga stanie się miękka, a palma po prostu zwiędnie. Chcesz, aby twoja palma doniczkowa wytrzymała jak najdłużej? Skorzystaj z porad odnoszących się do temperatury jej uprawy. Latem palmy lubią ciepło, natomiast zimą najlepiej postaw je w miejscu, gdzie temperatura nie przekracza 10–15 stopni Celsjusza. Zadbaj też o odpowiednią wilgotność powietrza, która powinna wynosić kilkadziesiąt procent.
Jak pielęgnować palmy doniczkowe? Kilka praktycznych porad
Palmy doniczkowe przesadzaj zawsze na wiosnę – rok do roku. Taka praktyka dotyczy młodych roślin. Te kilkuletnie możesz przesadzać średnio raz na 3–4 lata. Do uprawy palm najlepiej stosuj specjalne podłoża stworzone do uprawy tego typu roślin. Na dnie doniczki rozłóż warstwę drenażową. Dzięki temu nadmiar wody zawsze będzie szybko odprowadzony. W okresie letnim palmy doniczkowe najlepiej zabezpieczyć nawozami (w okresie ich wzrostu) raz na dwa tygodnie.
Liście palm każdego gatunku doniczkowego regularnie czyść z warstwy kurzu. Możesz to zrobić wilgotną ściereczką, ale tylko tak, aby nie uszkodzić płytki liścia. Jeśli sadzonka jest jeszcze niewielkich rozmiarów, możesz też opłukać ją pod prysznicem. Bezwzględnie nie nabłyszczaj sztucznymi preparatami. Prawidłowa pielęgnacja zapewni liściom palmy wystarczające nabłyszczenie bez sztucznych wspomagaczy.
Na co uważać podczas uprawy palmy doniczkowej w domu?
Uprawiając palmę doniczkową w zaciszu domowym, koniecznie zadbaj o odpowiednie warunki pozwalające na jej wzrost. Pamiętaj też, że palmy cierpią często na choroby infekcyjne takie, jak np. zamieranie wierzchołków liści. Wszelkiezmiany w postaci żółknięcia lub brązowienia są pierwszą wskazówką, aby zacząć działać. Najczęstszą przyczyną zamierania roślin tego typu jest ich nadmierne podlewanie lub zbyt głęboka doniczka, w której zbiera się wilgotna ziemia. W miesiącach letnich wystaw palmy doniczkowe na zewnątrz, ale tylko pod warunkiem, że panują tam odpowiednie warunki atmosferyczne.
Nie masz doświadczenia w ogrodnictwie? Skorzystaj z porad specjalistów i ciesz się pięknymi palmami doniczkowymi w swoim domu przez wiele lat.