Wiedza w pigułce

 • Hibiskus (ketmia) to rodzaj roślin z rodziny ślazowatych, obejmujący około 200 gatunków, które występują w różnych formach, od bylin po krzewy i drzewa. 🌺
 • Rośliny te są cenione za swoje efektowne, dużych rozmiarów kwiaty, które pojawiają się na końcach pędów przez większość roku. 🌺
 • Hibiskus można uprawiać w ogrodzie, na tarasie czy balkonie, wymagając stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego, żyznej i przepuszczalnej gleby oraz regularnego podlewania. 🌺
 • W Polsce najpopularniejsze są hibiskusy syryjskie, które są mrozoodporne, jednak młode rośliny wymagają okrycia na zimę. 🌺
 • Przy uprawie hibiskusa warto pamiętać o przycinaniu oraz zwalczaniu chorób i szkodników, takich jak mączniak czy mszyce, by zachować zdrowie i urok roślin. 🌺

Hibiskus może być uprawiany w ciepłych regionach Polski. Wymaga dobrze nasłonecznionego i osłoniętego od wiatru stanowiska. Roślinę sadź w ogrodzie po przymrozkach. Odmiany uprawiane w donicach będą dobrze czuły się w szklarni. Hibiskus znany jest ze swych właściwości zdrowotnych.

Hibiskus – charakterystyka rośliny

Hibiskus rosnący dziko jest drzewem – w polskich ogrodach osiąga wysokość ok. 2 metrów. Jego liście są ciemnozielone i błyszczące, na brzegach ząbkowane. Kwiaty są duże i mogą być różnego koloru:

 • białe;
 • różowe;
 • niebieskie;
 • pomarańczowe;
 • fioletowe. 

Kwiaty pachną słabo i mają kwaśny smak. 

Hibiskus jest rośliną tropikalną, lubiącą ciepło. Rośnie w Chinach, Tajwanie, a także Australii, Ameryce Środkowej, Brazylii, na Florydzie, Filipinach i Hawajach. Z uwagi na wymagania można uprawiać go w ciepłych rejonach Polski. Warto pamiętać, że to roślina dość trudna w uprawie.

Hibiskus – uprawa i wymagania 

Dla hibiskusa należy wybrać miejsce dobrze nasłonecznione, osłonięte od wiatru. Gleba powinna być żyzna, próchnicza, o odczynie lekko zasadowym lub kwaśnym. Hibiskus lubi wilgoć i zraszanie wodą. Musisz jednak uważać, by nie przelać rośliny; nie należy także spryskiwać pąków i kwiatów. Jeśli hibiskus ma odpowiednie warunki i jest dobrze traktowany, będzie obficie kwitł w okresie od lipca do września.

Hibiskus nie lub gleby słabej, zbyt suchej lub zbyt wilgotnej. Roślina bardzo źle znosi przymrozki. 

kobieta marzy o pięknych roślinach w ogrodzie

Od Redakcji

Nie wiem jak Wy, ale kto nie lubi hibiskusa i jego fenomenu? Główną zaletą ketmii są imponujące, duże kwiaty o średnicy 15 cm, zwykle odcieni różu, które nieustannie zdobią końce pędów przez większość roku. Chociaż kwiaty utrzymują się na roślinie zaledwie dwa dni, to codziennie pojawiają się nowe pączki.

Hibiskus ogrodowy – jak pielęgnować roślinę?

Na czas zimy różę chińską ogrodową należy okryć. Można użyć siana lub gałązek drzew iglastych. Szczególną troską należy objąć młode, delikatne rośliny. Po przymrozkach warto przyciąć hibiskus, usunąć uszkodzone i przemarznięte części. Główne pędy skracaj do połowy, nad pączkiem zwróconym na zewnątrz. 

Młode rośliny przesadza się co rok, starsze – co kilka lat. Dobrym momentem na przesadzanie jest luty. Hibiskus rosnący w domu w doniczce wymaga przecierania z kurzu i zanieczyszczeń.

Jaki nawóz do hibiskusa ogrodowego wybrać?

Aby cieszyć się pięknie kwitnącymi kwiatami hibiskusa, warto stosować nawozy. Niedożywiona roślina źle rośnie, a jej kwiaty tracą intensywny kolor. Jaki nawóz do hibiskusa ogrodowego wybrać? Oto garść podpowiedzi:

 • wiosną stosuje się nawozy wieloskładnikowe, z fosforem, azotem i potasem;
 • wybieraj nawozy do roślin kwitnących;
 • unikaj nawozów z dużą ilością fosforu, który powoduje zahamowanie wzrostu rośliny i zrzucanie pąków.

Nawożenia należy zaprzestać w sierpniu. Od tego momentu rozpoczynają się przygotowania rośliny do zimy. 

Róża chińska ogrodowa – jak sadzić?

Hibiskus ogrodowy należy sadzić po przymrozkach, wiosną. Ponieważ musisz zapewnić mu stanowisko osłonięte od wiatru, dobrym pomysłem jest posadzenie hibiskusa pod murem, ścianą domu. Świeżo posadzony krzaczek obficie podlej. 

Róża chińska ogrodowa będzie dobrze wyglądała jako pojedyncza roślina – sprawdzi się w tym przypadku tzw. hibiskus na pniu. To krzew po szczepieniu, który ma postać małego drzewka wyrastającego na wysokość kilkudziesięciu centymetrów. W łatwy sposób można nadawać mu kształt oraz kontrolować wysokość. Z tego powodu hibiskus na pniu często wybierany jest do ozdobnych ogrodów.

Hibiskus – gatunki i odmiany

Ketmia – róża chińska – zalicza się do dużej grupy roślin, obejmującej aż 220 gatunków. Najbardziej znane to:

 • hibiskus syryjski (Hibiscus syriacus) – dorasta do 3 metrów, liście ma szarozielone i ząbkowane, a kwiaty różowe, fioletowe lub białe;
 • ketmia bagienna (Hibiscus moscheutos) – ma szarozielone liście i kwiaty, których średnica dochodzi do 24 centymetrów;
 • ketmia szczawiowa (Hibiscus sabdariffa) – odmiana dorastająca do 3 metrów, znana z właściwości leczniczych.

Do najbardziej interesujących i zasługujących na uwagę odmian hibiskusa należą: 

 • „Lavender Chiffon”;
 • „Ardens”;
 • „Red Heart”;
 • „Luna Rose”;
 • „Luna Red”;
 • Midnight Marvel”;
 • „Tie Die”.

Hibiskus – krzak o właściwościach prozdrowotnych

herbatka z hibiskusa na co dobra

Od lat hibiskus wykorzystywany jest np. w kosmetyce. Swoje prozdrowotne działanie zawdzięcza zawartym w kwiatach kwasom cytrynowemu, jabłkowemu i szczawiowemu. Dodatkowo hibiskus zawiera flawonoidy, flawole, błonnik, witaminę C, nienasycone kwasy tłuszczowe.

Hibiskus wpływa pozytywnie na stan skóry i włosów. Działa bakteriobójczo, przeciwbólowo, uspokajająco, przeciwzapalnie i moczopędnie. Kwiaty hibiskusa wykorzystywane są do produkcji herbaty i preparatów na wzmocnienie organizmu. Dlaczego?

 • przyspieszają przemianę materii;
 • obniżają ciśnienie;
 • pomagają zwalczyć objawy przeziębienia;
 • obniżają poziom glukozy, regulują poziom cholesterolu;
 • ujędrniają skórę, regenerują;
 • wspomagają odchudzanie.

Hibiskus – gdzie kupić, na co zwrócić uwagę?

Przed zakupem warto wybrać odpowiednią odmianę rośliny. Do ogrodu najlepiej zakupić ketmię syryjską. Sadzonki można nabyć w sklepie ogrodniczym – koszt to około do kilkudziesięciu złotych w zależności od wielkości i odmiany.

Hibiskus ogrodowy prezentuje się pięknie posadzony osobno lub w wielokolorowych grupach. Ładnie komponuje się z krzewami ozdobnymi np. hortensjami. Choć jest trudny w uprawie, stanowi piękną ozdobę ogrodu.

Najczęściej zadawane pytania

Kto nie powinien pić hibiskusa?

Kobiety w ciąży oraz osoby z niskim ciśnieniem krwi nie powinny pić hibiskusa, ponieważ może on powodować obniżenie ciśnienia krwi i wpłynąć negatywnie na rozwój płodu. W przypadku naturalnych metod, warto wybrać inne zioła, które nie mają takich przeciwwskazań.

Czy hibiskus można pić codziennie?

Tak, hibiskus można pić codziennie, gdyż jest bogaty w przeciwutleniacze i może przyczynić się do poprawy ogólnego zdrowia. Jednakże należy zachować umiar i spożywać go w rozsądnych ilościach, aby uniknąć ewentualnych skutków ubocznych.

Jak stworzyć żywopłot z hibiskusa?

Aby stworzyć żywopłot z hibiskusa, najpierw wybierz odpowiednią odmianę o kulistym pokroju i szybkim wzroście, taką jak hibiskus syryjski. Następnie posadź sadzonki w równych odstępach (około 1-1,5 metra) w żyznej, dobrze zdrenowanej glebie, w miejscu nasłonecznionym lub lekko zacienionym. Regularnie przycinaj krzewy, aby zachować równomierny kształt żywopłotu i stymulować rozkrzewianie się roślin.

Co posadzić obok hibiskusa?

W towarzystwie hibiskusa warto posadzić rośliny takie jak lawenda, trawy ozdobne, piwonie, rozchodnik, irysy oraz różaneczniki, które będą współgrać zarówno pod względem kolorystycznym, jak i wymagań uprawowych. Więcej w tym temacie tutaj.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2023