Ketmia syryjska jest krzewem ozdobnym, który zwraca na siebie uwagę okazałymi kwiatami. Uchodzi za roślinę trudną w uprawie. Jak zatem należy o nią dbać i jak uprawiać?

Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) jest powszechnie znana jako hibiskus, a często też pod nazwą „ślazowiec syryjski”, „ślaz drzewny” lub „poślubnik syryjski”. Zalicza się do rodziny ślazowatych. Pochodzi z Dalekiego Wschodu, a nazywa się syryjską, ponieważ do Europy dotarła za pośrednictwem Syrii w XVI wieku. Obecnie krzew uprawiany jest jako roślina ozdobna w wielu rejonach świata.

Jak wygląda ketmia syryjska?

Krzew ketmia syryjska dorasta maksymalnie do 3 m wysokości, choć najczęściej nie przekracza 2 m. Ma mocno rozgałęziony pokrój. Nisko nad ziemią tworzy jasnozielone liście o wielkości 7–9 centymetrów. Pojawiają się one dopiero późną wiosną, ponieważ są zrzucane na zimę, wcześniej przebarwiając się na żółto. 

Kwiaty ketmii syryjskiej pojawiają się na roślinie od czerwca do sierpnia. Są duże i bardzo ozdobne, przypominając bardziej znaną malwę. Zarówno ich barwa, jak i kształt mogą się różnić w zależności od odmiany krzewu.

Ketmia syryjska – odmiany

Wyhodowano bardzo dużą liczbę odmian ketmii syryjskiej. Różnią się one nie tylko wyglądem kwiatów, ale też szybkością wzrostu krzewu. Najpopularniejsze z nich to m.in.:

  • ‘Ardens’ – ketmia syryjska niebieska;
  • ‘Diana’ o dużych, białych kwiatach;
  • ‘Woodbridge’ – ketmia syryjska o intensywnie czerwonych kwiatach;
  • ‘Marina’ ketmia syryjska fioletowo-niebieska, z purpurowym środkiem;
  • ‘Jeanne dArc’ ketmia syryjska o żółtych w pąku, a potem śnieżnobiałych kwiatach;
  • ‘Hamabo’ – ketmia syryjska bladoróżowa, z nakrapianiem;
  • ‘Monstrus’ ketmia syryjska o białych i czerwonych w środku kwiatach.

Ketmia syryjska – uprawa

Roślina bywa uprawiana w ogrodzie lub w doniczce. W tej drugie formie popularna jest ketmia syryjska na pniu, która ma atrakcyjny wygląd ukwieconego drzewka. W ogrodzie, jak i w mieszkaniu najlepiej rośnie w słonecznych miejscach. Nie lubi silnych powiewów wiatru, dlatego warto znaleźć jej zaciszny kąt. Roślina poradzi sobie na różnych typach gleby, ale preferuje te przepuszczalne i lekko kwasowe. Bardzo ważna jest jej właściwa pielęgnacja. Roślina źle znosi suszę, a więc powinna być często podlewana, zwłaszcza latem. Dla obfitego kwitnienia w sezonie wegetacyjnym niezbędne jest nawożenie ketmii syryjskiej. Przesadzanie jest konieczne, jeśli uprawia się ją w doniczce – należy je wykonywać co roku.

Ketmia syryjska – zabezpieczenie na zimę

Ketmia syryjska posadzona do gruntu lub zimowana na balkonie wymaga zabezpieczenia. Pochodzi z części Azji o nieco łagodniejszym klimacie niż polski. W przypadku roślin w gruncie warto wykonać kopczykowanie. Doniczkę należy z kolei zaizolować, a w obu przypadkach można dodatkowo przykryć ketmię syryjską kapturem z agrowłókniny.

Ketmia syryjska – przycinanie

Nieprzycinana roślina szybko traci zwarty pokrój. Ponadto cięcie ketmii syryjskiej pozwala jej się intensywniej rozkrzewiać, a później kwitnąć. Pierwsze cięcie przeprowadza się na wiosnę, usuwając około połowy długości pędów. Potem pozostają już cięcia korygujące. Należy usuwać gałązki, które rozrastają się w niepożądanym kierunku.

Ketmia syryjska – cena

Roślina dostępna jest w licznych sklepach internetowych. Ketmia syryjska – sadzonki to koszt kilkunastu złotych. Bardziej wrośnięte krzewy lub roślina na pniu mogę kosztować zaś kilkadziesiąt złotych. Nie jest trudno zdobyć ich więcej, jeśli ma się już jedną ketmią syryjską. Rozmnażać roślinę można poprzez sadzonki wierzchołkowe. Wystarczy je ukorzenić w mieszańce torfu i piasku, najlepiej w inspekcie. 

Ketmia syryjska jest rośliną o wiele łatwiejszą w uprawie niż się powszechnie uważa. W ogrodzie znosi przymrozki, o ile zostanie przed nimi odpowiednio zabezpieczona, a w doniczce rzadko atakują ją choroby i szkodniki. Problemu może przysparzać jej cięcie, ale jest to kwestia wprawy hodowcy. To zdecydowanie roślina warta polecenia nie tylko doświadczonym ogrodnikom. 

Zobacz także:
Archiwum: grudzień 2021