Często zdarza się, że niewielka ilość miejsca w ogrodzie nie pozwala na uprawianie upragnionej zieleni. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą ozdobne rośliny na pniu. Co oznacza to pojęcie? Niektóre drzewa i krzewy szczepi się na górnej części pnia innego gatunku, zwykle tego samego rodzaju, zwanej podkładką. Dzięki takiemu szczepieniu powstają miniaturowe drzewka o pożądanym pokroju i konkretnych cechach. Wśród nich znajdziesz odpowiedniki okazałych drzew liściastych i owocowych, a nawet iglaków!
Zapamiętaj!
- Rośliny na pniu polegają na tym, że jeden gatunek szczepi się na podkładce (pniu) ze spokrewnionej rośliny 🌳
- W ten sposób tworzy się rośliny o określonej wysokości lub kształcie 🌳
- Przykładami są róże pienne, hortensje na pniu czy szczepione iglaki przeznaczone na bonsai 🌲
- Mogą to być także drzewka owocowe – najczęściej jabłonie i wiśnie 🍎
- Miniaturowe drzewa to idealne rośliny na pniu do niewielkich ogrodów 🌳
Krzewy ozdobne – rośliny na pniu
Najpopularniejsze krzewy szczepione na pniu to z całą pewnością róże, zwane piennymi. Wyjątkową urodą zachwycają odmiany:
- „Rosa”;
- „Solero”;
- „Bordeaux”;
- „Eva”;
- „Morning Sun”;
- „Super Dorothy”;
- „Nautica”;
- „Pastella”.
Kolejne w rankingu popularności są oczywiście niezwykłe hortensje „Mont Blanc”, „Limelight” i „Sweet Summer”. Polecamy także pachnące lilaki „Meyera Palibin”, „Madame Lemoine” i „Sensation”. Jako rośliny na pniu sprawdzą się odmiany magnolii, miłorząb japoński, rododendrony i bukszpany.
Dzięki szczepieniu rośliny na pniu twoje ulubione gatunki, które zwykle rosną dość nisko, mogą być pięknie wyeksponowane na pożądanej przez ciebie wysokości, na pierwszym planie ogrodu. Dużo łatwiej będzie ci je również pielęgnować!
Drzewka liściaste
Kolejne rośliny, które pięknie ozdobią niewielki ogródek, to miniatury drzew ozdobnych. Odmiany wierzby cieszą się tutaj szczególną popularnością, zwłaszcza „Hakuro Nishiki”. Polecamy także:
- klony pospolite „Globosum” i złocisty „Princeton Gold”;
- czeremchę;
- kasztanowiec czerwony;
- lipę drobnolistną;
- purpurowy buk pospolity „Purpurea pendula”;
- dąb błotny o kulistym pokroju „Green Dwarf”.
Można sadzić je jako dumne solitery w centralnych częściach ogrodu lub jako tło dla bylin i niskich krzewów. Takie drzewa możesz wedle uznania formować lub pozwolić, by długie pędy swobodnie zwisały, tworząc przepiękne baldachimy i parasole.
Iglaki jako rośliny na pniu
W minimalistycznym ogrodzie nie może zabraknąć krzewów i drzew iglastych szczepionych na pniu. Najpopularniejsze z nich są odmiany jałowca i cyprysika. W miniaturowej postaci pięknie prezentują się również:
- świerki;
- sosna górska i czarna;
- jodła kaukaska, koreańska i balsamiczna;
- modrzewie japońskie i europejskie;
- rozłożysta tuja „Whipcord”.
Powyższe propozycje, podobnie jak wcześniej wspomniane rośliny liściaste, idealnie sprawdzą się w ogrodach japońskich. Można bowiem łatwo stworzyć formę kulistą z ich koron. Iglaki w formie roślin na pniu są świetne jako nowoczesna ozdoba ganku na święta Bożego Narodzenia.
Rośliny owocowe
Kolejna propozycja roślin na pniu idealnie sprawdzi się dla osób, które nie mają miejsca na uprawę okazałych drzew owocowych. Są to przede wszystkim:
Dzięki szczepieniu rośliny na pniu osiągają one o wiele mniejsze rozmiary. Jak widzisz, wcale nie trzeba mieć potężnej działki, by cieszyć się ulubionymi owocami w sezonie. Dodatkowo wspomniane drzewa stanowią niezwykłą dekorację ogrodu, szczególnie w czasie kwitnienia. Jeśli więc szukasz drzew użytecznych, a zarazem ozdobnych, jabłoń rajska, wiśnia japońska i inne rośliny na pniu zdecydowanie będą świetnym wyborem.
Rośliny na pniu – zalety
Krzewy i drzewka szczepione na pniu są bardzo popularne przede wszystkim dlatego, że można je uprawiać w donicach. Z tego powodu sprawdzą się również na balkonach i tarasach. Często dzięki miniaturowym iglakom i drzewkom udaje się zaprojektować wymarzony ogród o małej powierzchni. Ich niewielkie rozmiary ułatwiają pielęgnację.
Dodatkowo rośliny pienne są też łatwo dostępne. Wystarczy, że udasz się do pobliskiej szkółki, a na pewno znajdziesz odpowiednie gatunki drzew i krzewów. Ich ceny oscylują w granicach od 30 do 70 zł.
Jak dbać o drzewka i krzewy na pniu?
Podstawą pielęgnacji omawianych miniatur jest oczywiście przycinanie. To właśnie ten zabieg umożliwia uzyskanie pożądanego kształtu i wysokości rośliny. Wpływa również na zagęszczanie się korony.
Warto wiedzieć 🔍
Na dolnej części pnia, należącej do podkładki, mogą z czasem pojawić się odrosty. Trzeba je usuwać od razu, żeby nie zdominowały rośliny i nie zaburzyły jej pokroju. Poza tym miejsca szczepienia należy zabezpieczać na zimę – są wrażliwe na przemarzanie, zwłaszcza w pierwszych latach po zabiegu.
Jak podlewać i nawozić rośliny na pniu? Wszystko zależy od posiadanych przez ciebie gatunków i odmian. Zapotrzebowanie miniatur na wodę i składniki odżywcze niewiele różni się od tego, czego wymagają ich okazałe odpowiedniki. Nie powinieneś również zapominać o znalezieniu odpowiedniego stanowiska i właściwych parametrach gleby dla swoich roślin, zgodnie z ich wymaganiami.
Rośliny na pniu to świetna opcja dla ogrodowych minimalistów. Ze względu na wysokość miejsca szczepienia osiągają one bardzo ciekawy pokrój i są dobrze wyeksponowane w ogrodzie. Sadzonki są stosunkowo tanie, a ich wybór – ogromny. Dla niektórych ogrodników takie rośliny to jedyna możliwość uprawy owoców, a niewielkie rozmiary drzewek znacząco ułatwiają pielęgnację. Miniaturowe odmiany drzew i krzewów to również wiele dodatkowych możliwości zaaranżowania przestrzeni w ogrodzie.
Najczęściej zadawane pytania
Czy rośliny szczepione na pniu rosną?
Tak, z prędkością, której oczekuje producent. Miniaturowe rośliny na pniu tworzy się tak, aby jak najdłużej zachowywały pożądaną wielkość i pokrój, a więc rosną powoli. Z kolei drzewka szczepione na korzeniach szybkorosnących roślin mogą wzrastać szybciej niż ich naturalne odpowiedniki.
Jak zrobić roślinę na pniu?
Szczepienie roślin wykonuje się na różne sposoby. Amatorzy poradzą sobie z ablaktacją, czyli szczepieniem przez zbliżenie. Aby to zrobić, trzeba posadzić obok siebie dwie rośliny, które chcemy połączyć. Następnie należy usunąć fragmenty kory z wybranych pędów i związać je ze sobą tak, aby stykały się drewnem. Po skutecznym połączeniu można usunąć pień zrazu (tego pędu, który doczepiliśmy do podkładki). Inne sposoby szczepienia wykorzystują odcięte pędy.
Jak zrobić krzew na pniu?
Trudniej połączyć krzew z drzewem – szczepienie przez zbliżenie nie zadziała, jeśli rośliny bardzo różnią się pokrojem. Aby zaszczepić krzew na pniu, trzeba najpierw ściąć pień na wybranej wysokości (zwykle 50–200 cm) i zrobić nacięcia w korze lub otwory w drewnie. Następnie bierzemy odcięte pędy krzewu i również oczyszczamy je z kory, tak, aby pasowały do wykonanych na pniu nacięć lub otworów. Połączone rośliny zabezpieczamy, a odsłonięte drewno smarujemy maścią ogrodniczą.