Rośliny zimozielone mają często charakterystyczne skórzaste liście, które są w stanie przetrwać nawet największe zimowe mrozy. Twój ogród zyska nowy wygląd, gdy posadzisz w nim te dekoracyjne krzewy, drzewa lub pnącza. Skorzystaj z dużego wyboru gatunków i wybierz je do nasadzeń wokół domu.

Rośliny zimozielone na żywopłoty – bukszpan, laurowiśnia, ostrokrzew i trzmielina

Zimozielony żywopłot liściasty wygląda efektownie przez cały rok. Dzięki temu, że rośliny nie zrzucają liści, nawet późną jesienią, zimą i wczesną wiosną doskonale chronią posesję przed hałasem i kurzem z ulicy. Odpowiednie gatunki to bukszpan z zielonymi liśćmi, pieris japoński i ciekawa laurowiśnia wschodnia. Na żywopłot nadaje się też kolczasty berberys. Jego pędy wiosną obsypują się gronami żółtych kwiatów, jesienią i zimą są na nich czerwone owoce i liście.

Uprawa i pielęgnacja zimozielonych krzewów

Rośliny te są podatne na formowanie, mają błyszczące i gęste ulistnienie. Dobrze radzą sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Rośliny iglaste o strzelistym pokroju warto zabezpieczać na zimę, aby wiatr lub śnieg ich nie złamały. Rośliny zimozielone wymagają regularnego podlewania i nawożenia. W ich uprawie bardzo ważne jest dostarczanie wody podczas suszy, również jesienią, ponieważ z zasady rośliny te są bardziej wrażliwe na przesuszenie systemu korzeniowego.

Gatunki roślin okrywowych ozdobne przez cały rok

Miejsca pod drzewami, wzdłuż ogrodzenia oraz ścieżek można obsadzić niskimi roślinami płożącymi. Wieloletnie rośliny zielone to barwinek pospolity, runianka japońska i bluszcz pospolity. Barwinek latem pokrywa się delikatnymi niebieskimi kwiatami w kształcie wiatraków. Runianka ma niepozorne białe kwiatostany, za to jej błyszczące ciemnozielone liście gęsto okrywają glebę. Znoszą lekkie zacienienie, dlatego świetnie nadają się do sadzenia w osłoniętych miejscach. Byliną częściowo zimozieloną jest także dąbrówka rozłogowa o ciemnych pędach, kwitnąca na niebiesko. Jej dekoracyjne liście przez cały rok pozostają na roślinie.

Drzewa i krzewy iglaste – gatunki zimozielone do ogrodu

Iglaki to typowe rośliny do nasadzeń ogrodowych. Nie gubią igieł na zimę, są więc wyjątkowo mało kłopotliwe w uprawie. Ponadto dobrze znoszą cięcie, dlatego nadają się na żywopłoty i można z nich tworzyć ciekawe formy. Taka grupa roślin może składać się z jednego gatunku, ale możesz też spróbować stworzyć kompozycję z okazów różniących się kolorem i pokrojem. Można zestawić ze sobą krzewy i drzewa iglaste, jak cis, jałowiec i sosnę.

Zimozielone rośliny liściaste na rabaty

Wśród roślin wiecznie zielonych warto zwrócić uwagę na pięknie kwitnący różanecznik. Ten krzew zimozielony dobrze rośnie na stanowiskach osłoniętych od wiatru. Jest rośliną kwasolubną. W sprzyjających warunkach jego błyszczące liście są prawdziwą ozdobą zimowego ogrodu. Odporna na mróz mahonia ma charakterystyczne skórzaste liście, które pozostają zielone przez całą zimę. Pokryte śniegiem wyglądają bardzo efektownie.

Wybierz wiecznie zielone rośliny do swojego ogrodu. Najpopularniejsze gatunki są łatwe w uprawie. Zwróć uwagę na ich odporność na ujemne temperatury. W wyjątkowo mroźne i śnieżne zimy rośliny zimozielone warto okrywać i obwiązywać, aby nie połamały się pod naporem śniegu.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022