Poszczególne piętra lasu nazywają się: ściółka, runo, podszyt i korony drzew. Przedstawiamy najpiękniejsze polskie rośliny leśne w kolejności od znajdujących się w najniższym piętrze. Poznaj popularne gatunki występujące w lasach!
Ogromna różnorodność gatunków występujących w lasach na terenie Polski sprawia, że spostrzegawczy obserwator dostrzeże mnóstwo okazów roślin leśnych podczas spaceru. Warto znać nazwy warstw lasu i podstawowe informacje dotyczące rosnących tam roślin. Poznaj rośliny leśne występujące w polskich lasach.
Najniższe piętro lasu, czyli ściółka

Warstwa ściółki to najniższe piętro lasu. Znajduje się pomiędzy ziemią a runem. Z jej opisu wynika, że charakteryzuje się obecnością materii organicznej z opadłych liści i igieł. Można tam spotkać organizmy takie jak grzyby, bakterie, dżdżownice i chrząszcze, a także szczątki roślin i zwierząt. Wraz z upływem czasu te składniki przekształcają się w próchnicę. Ściółka jest miejscem życia i schronieniem dla licznych gatunków organizmów. Znajduje się tam pożywienie dla różnych zwierząt. W tej warstwie produkowana jest próchnica ze znajdujących się tam pozostałości. Ściółka jest miejscem, z którego wyrastają wszystkie rośliny leśne. Na dnie lasu spotka się mchy i porosty. Część z nich, jak chrobotek reniferowy, jest pod ochroną.
Krzewinki i inne rośliny leśne w warstwie runa

Najbardziej różnorodnym piętrem lasu jest runo. Obfituje ono w różne gatunki roślin zielnych. Dzika przyroda rządzi się swoimi prawami i o kolejności kwitnienia decyduje pogoda oraz dostępność światła naturalnego. W warstwie zwanej runem leśnym rośnie wiele roślin kwitnących wiosną, zanim pojawią się liście na krzewach i ograniczą dopływ promieni słonecznych do dna lasu. Są to wiosenne przylaszczki, zawilce gajowe oraz niezapominajki. Latem pojawiają się owoce jagód i poziomek. Jesienią na piaszczystych terenach leśnych zakwitają wrzosowiska. W cieniu koron drzew rosną krzewinki i paprotniki, które nadają lasom nieco tajemniczy wygląd.
Podszyt – jakie krzewy można spotkać w lesie?

Wśród przedstawicieli flory Polski krzewy stanowią sporą grupę. Są też ważnym elementem lasu, gdyż mnóstwo dzikich zwierząt znajduje w nich schronienie i pożywienie. Podszyt jest miejscem życia zwierzyny płowej i innych leśnych mieszkańców. W tej warstwie rośnie duża liczba gatunków krzewów liściastych i iglastych. Na uboższych glebach pojawia się charakterystyczny kłujący jałowiec. Jego szyszkojagody służą za pożywienie dla ptaków. Nieco żyźniejsze podłoże to miejsce, gdzie może rosnąć bez czarny, kalina koralowa, kruszyna i jarząb. Można też tam szukać krzewów leszczyny, a także smacznych owoców jagodowych: malin oraz jeżyn.
Najwyższe piętro lasu – drzewa, które rosną w naszym klimacie
W lesie znajdziesz też licznych przedstawicieli drzew. Skład gatunkowy może się różnić w zależności od tego, czy jest to las iglasty, liściasty czy mieszany. Wśród iglastych roślin leśnych najczęściej spotyka się sosnę, świerk i jodłę. Wśród drzew liściastych króluje dąb, buk i grab. Nieco rzadziej występują klony i jesiony. Na obrzeżach lasu i na polanach można też spotkać smukłe brzozy o białej korze.
Znasz już najczęściej występujące w Polsce rośliny leśne. Gdy wędrujesz leśną ścieżką, rozejrzyj się wokoło. Być może rozpoznasz część mijanych gatunków roślin. Dzięki temu przyjemny spacer połączysz z ciekawymi obserwacjami botanicznymi. Nawet blisko domu możesz zobaczyć ciekawe okazy.
Gihan Jayaweera via Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Edal Anton Lefterov via Wikipedia, CC BY-SA 4.0
- Badian – roślina, z której wytwarza się olejek anyżowy. Czym się charakteryzuje?
- Szakłak – co wyróżnia to niewielkie drzewo?
- Drzewa liściaste w Polsce. Jakie są najpopularniejsze drzewa w Polsce?
- Jakaranda mimozolistna i inne gatunki drzew jacaranda – jak sadzić i uprawiać te rośliny?
- Pieris japoński – ciekawy krzew do ogrodowego wrzosowiska
- Jakie drzewko na choinkę? Świerk, jodła czy sosna na Boże Narodzenie?
- Śliwa tarnina – praktyczny krzew o zastosowaniach zdrowotnych. Jak uprawiać go w swoim ogrodzie
- Orzesznik – czym charakteryzuje się roślina przeorzech, jak ją sadzić i odpowiednio pielęgnować?
- Topola czarna – uprawa populus nigra w ogrodzie. Sadzonki, odmiana i pielęgnacja
- Drzewko bonsai do ogrodu – jak prawidłowo formować roślinę?
- Lipa – jakie korzyści wynikają z jej uprawy?
- Sosna czarna – czy nada się do twojego ogrodu?