Nic lepiej nie zwiastuje nadchodzącej wiosny niż kwitnące rośliny. Jakie kwiaty kwitną wiosną? Jakie rośliny warto uprawiać w ogrodzie lub na balkonie, aby jak najszybciej cieszyć się pięknymi kwiatostanami? Sprawdź!

Wiosną przyroda powoli budzi się do życia. Spod topniejącego śniegu wychylają się pierwsze wiosenne kwiaty. Słońce świeci coraz mocniej, a na grządkach pojawiają się kolorowe kwiatostany. Zastanawiasz się, jakie kwiaty kwitną wiosną? Poznaj gatunki wcześnie rozpoczynające wegetację.

Kwiaty wiosenne w ogrodzie przydomowym – krokusy i inne rośliny cebulowe

Do najpopularniejszych roślin, które uznawane są za niekwestionowane zwiastuny wiosny, należą kwiaty cebulowe. Zalicza się do nich śnieżyczkę przebiśnieg, której białe kwiaty pojawiają się, zanim stopnieje śnieg. Byliny odpowiednie na skalniaki charakteryzują się zróżnicowaną kolorystyką. Zazwyczaj pierwsze kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści. Do takich roślin należą fioletowe krokusy. Inne gatunki zakwitające wczesną wiosną to np. śnieżniki, szafirki, irysy i ciemierniki. Delikatne pastelowe kolory kwiatów sprawiają, że wyglądają one delikatnie i świeżo.

Narcyzy i żonkile

Charakterystyczne białe i żółte narcyzy oraz żonkile to kolejne urocze wiosenne kwiatki. Doskonale pasują na dekoracje do domu. Można je ścinać i wstawić do wazonu. Świetnie prezentują się w towarzystwie kwiatów, takich jak hiacynty, cebulice i zawilce. Ze wszystkich tych gatunków można skomponować piękną rabatę.

Kwiaty i krzewy w ogrodzie

Oprócz znanych roślin kwitnących wiosną, których rozmiary nie przekraczają kilku centymetrów wysokości, warto też wspomnieć o większych kwiatach na wiosenne bukiety oraz o krzewach. Tulipany zachwycają okazałymi pąkami kwiatowymi. Różne odmiany wytwarzają kwiaty żółte, czerwone, różowe, niektóre zachwycają pięknym zapachem. Do wzrostu ich cebulki potrzebują żyznej i wilgotnej, przepuszczalnej gleby oraz dobrze nasłonecznionego miejsca. Ciekawą propozycją są drzewa i krzewy ozdobne, które ładnie prezentują się wiosną. Należy do nich forsycja, wierzba i wawrzynek. Można je uprawiać w ogrodzie, by wraz z nadejściem wiosny móc cieszyć się ich pięknem.

Wiesz już, jakie kwiaty kwitną wiosną. Posadź je w swoim ogrodzie! Są łatwe w uprawie, a wielobarwne nasadzenia będą wspaniałą dekoracją podczas pierwszych ciepłych dni. Warto też postawić na parapecie doniczkę z pierwiosnkami. Pięknie wyglądają w domu, a po przekwitnięciu można je przechować i wsadzić potem do gruntu jako roślinę ogrodową.

Zobacz także: