Wiosna to pora, gdy przyroda budzi się do życia. Rośliny w ogrodach i na balkonach zaczynają pokazywać swoje piękno i powoli wykształcają pierwsze kwiaty. Zastanawiasz się, jakie kwiaty kwitną w marcu? Przeczytaj!

Pierwsze zwiastuny wiosny w ogrodzie

Wiosenne kwiaty wykształcają się przed liśćmi. Wegetacja rozpoczyna się niekiedy już pod koniec lutego. Gdy tylko pogoda jest sprzyjająca i gleba rozmarza, pojawiają się niepozorne przebiśniegi. Innym wczesnym gatunkiem jest ciemiernik, który również budzi się do życia w marcu. Wychyla się spod śniegu, jeśli zalega on jeszcze w ogrodzie. W lesie lub w ogrodzie można też spotkać białe kwiaty zawilców. Przy gorszej pogodzie wiosenne gatunki kwiatów mogą pojawiać się nieco później i ozdabiać grządki również w kwietniu.

Kwiaty cebulowe, które kwitną w marcu

Wcześnie kwitnące gatunki roślin cebulowych to popularne kwiaty wiosenne. Wczesną wiosną z cebulek wychylają się krokusy, tulipany i narcyzy. Niebieskie szafirki, hiacynty i cebulice to wyjątkowa ozdoba ogrodu przydomowego. Wiosenne rośliny są łatwe w uprawie. Lubią ziemię próchniczą i przepuszczalną. Wymagają wilgotnej gleby. Preferują stanowiska słoneczne, ale dobrze sobie radzą nawet w półcieniu.

Krzewy kwitnące wczesną wiosną

W marcu w ogrodzie zwracają uwagę także krzewy, których pąki kwiatowe dojrzewają na przełomie marca i kwietnia. Wśród nich wyróżniają się różowe kwiaty wawrzynka wilczełyko. Popularna forsycja w tym czasie także okrywa się dużą ilością żółtych płatków. Równie widowiskowo wyglądają kwiatostany różnych odmian drzew: wierzby oraz klonu srebrzystego.

Wokół domu warto zakładać rabaty ogrodowe, na których rośliny rozpoczynają wegetację wczesną wiosną. Taka grządka pięknie wygląda i przypomina o nadchodzącej wiośnie. Udekoruj swoje otoczenie i zaproś pożyteczne owady do swojego ogrodu. Wiesz już, jakie kwiaty kwitną w marcu. Posadź je w swoim ogrodzie!

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022