Latem chętniej przebywamy w ogrodach. Wśród zieleni szukamy ukojenia i odpoczynku od codzienności. Zastanawiasz się, jakie są kwiaty kwitnące w lipcu? Zobacz, które gatunki kwitnących roślin chciałbyś mieć na swojej działce.
Zapamiętaj!
- Ogrodnicy mogą wybierać spośród różnych kwiatów kwitnących latem, takich jak lilie ogrodowe, bzy i dalie.
- Popularne są kwitnące latem rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny (kosmosy, słoneczniki i aksamitki), które przyciągają owady zapylające i tworzą wspaniałe kompozycje.
- Krzewy takie jak hortensje powinny być sadzone w półcieniu, w odpowiedniej wilgotności i kwaśnej glebie.
Ogród w lipcu – rośliny ozdobne z kwiatów
Byliny wieloletnie to kwiaty kwitnące w lipcu, które przez kolejne sezony będą dekorować posesję przez całe lato. Warto zwrócić uwagę na lilie ogrodowe, które nadają się na rabaty i do kolekcji odmian. Z kolei liliowce doskonale sprawdzają się jako niski żywopłot. Latem wytwarzają one kwiaty żółte lub pomarańczowe. Jeśli zdecydujesz się na rośliny cebulowe i wytwarzające karpy, jak np. dalia lub mieczyk, musisz zapewnić im miejsce do zimowania, ponieważ w naszym klimacie mogą przemarzać.
Jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie kwiaty kwitnące w lipcu
Dekoracyjne kwiaty kwitnące w lipcu wykształcają pachnące kwiatostany. Wabią one pszczoły, trzmiele i motyle. Kwiaty w kolorze białym, żółtym, różowym, czerwonym lub pomarańczowym roztaczają wokół piękną woń i zachwycają swoją urodą. Można z nich tworzyć rabaty i zbierać je do bukietu. Wśród najpopularniejszych gatunków są wysokie kosmosy, słoneczniki, a także nieco niższe aksamitki. Oprócz tego warto zainteresować się roślinami leczniczymi, jak np. nagietek oraz czarnuszka damasceńska.
Ciekawostka
Wiele z kwiatów kwitnących latem ma specjalne mechanizmy przyciągania owadów zapylających. Na przykład niektóre z nich emitują zapachy, które przyciągają pszczoły i motyle, podczas gdy inne wykorzystują jaskrawe kolory.
Co ciekawe, niektóre kwiaty mogą również wykorzystywać specjalne wzory i kształty, takie jak kubeczkowate lub rurkowate kielichy, aby utrudnić dostęp do nektaru dla niektórych owadów, a jednocześnie ułatwić go dla innych.
Które krzewy kwitnące latem warto mieć w ogrodzie?
Okres kwitnienia niektórych odmian krzewów przypada na lato. Piękne kwiaty wytwarza hortensja, która doskonale nadaje się do nasadzeń ogrodowych. Pamiętaj, aby zapewnić jej odpowiednią wilgotność i kwaśny odczyn gleby. Możesz ją sadzić w półcieniu, ponieważ nie wymaga słonecznego stanowiska.
Kwiaty kwitnące w lipcu będą wspaniałą dekoracją twojego ogrodu. Kolorowe kwiaty roślin sezonowych oraz wieloletnich krzewów wspaniale upiększają otoczenie. Stwórz w swoim ogrodzie wakacyjny klimat i już wiosną pomyśl o posadzeniu łatwych w uprawie roślin, które kwitną od czerwca do wczesnej jesieni.
Często zadawane pytania
Jakie kwiaty polne kwitną w lipcu?
W lipcu kwitną różne kwiaty polne, ale niektóre z popularniejszych i powszechnie występujących to:
- chaber bławatek (Centaurea cyanus);
- dziewanna (Verbascum);
- rumianek pospolity (Matricaria chamomilla);
- czerwoniec (Lychnis flos-cuculi);
- koniczyna czerwona (Trifolium pratense);
- mniszek lekarski (Taraxacum officinale);
- stokrotka pospolita (Bellis perennis);
- rdest ptasi (Polygonum aviculare).
Co kwitnie w lipcu i uczula?
W lipcu uczulają niektóre rośliny:
- ambrozja (Ambrosia);
- bylica (Artemisia);
- trawy (Poaceae);
- brzoza (Betula);
- leszczyna (Corylus);
- tatarak (Acorus calamus);
- pokrzywa (Urtica).