Czarnuszka damasceńska (Nigella Damascena) jest to gatunek z rodziny jaskrowatych. W naturalnym środowisku można ją spotkać w Azji Zachodniej i Afryce Północnej. Przeczytaj i dowiedz się o niej więcej.
Czarnuszka damasceńska w Polsce jest rośliną uprawną, ale bardzo często spotyka się ją jako dziką na łąkach. Ten rodzaj jest rośliną jednoroczną, dorasta do ok. 80 cm wysokości. Jest łatwa w uprawie. Najczęściej uprawianymi kolorami w naszym kraju są błękit i biel. Okres zakwitania jest dość krótki, bo od początku maja do końca sierpnia. Czytaj dalej!
Jak uprawiać ten gatunek?
Nasiona czarnuszki damasceńska należy wsadzić do gruntu na początku wiosny (marzec i kwiecień) w odstępach około co 35 cm. Kiełkowanie zaczyna się po około 2 tygodniach od wysiewu. Roślina ta lubi ciepło słońca, dlatego warto postarać się o takie miejsce w ogrodzie. Gleba musi zawierać dużą ilość wapnia. Nie należy zapomnieć o regularnym podlewaniu i odchwaszczaniu.
A wiesz o tym, że ta roślina stosowana jest w medycynie?
W medycynie używa się głównie nasion, które posiadają właściwości lecznicze. Kwiaty czarnuszki znalazły natomiast zastosowanie we florystyce ze względu na zachowanie długiej świeżości w wodzie. Nasiona zawierają kwasy tłuszczowe, kumaryny, związki steroidowe, olejek eteryczny, saponiny trójterpenowe. Wytwory z nich mają działanie przeciwbakteryjne, żółciopędne i moczopędne. Czarnuszka damasceńska zalecana jest młodym mamom karmiącym piersią, ponieważ ma wpływ na zwiększanie laktacji. Dla kobiet, u których występują problemy z miesiączką, jest pomocna w uregulowaniu cyklu menstruacyjnego.
Poznaj odmiany czarnuszki damasceńskiej
W Polsce najbardziej popularne są „Parian Jawel”, która osiąga wysokość do 55 cm i ma kwiaty w kolorach różowym, niebieskim i białym, i „Blue Midget”, która jest znacznie mniejsza niż jej poprzedniczka, ponieważ osiąga tylko do 25 cm i kwitnie w kolorach błękitu. Inną popularną odmianą jest „Miss Jekyll” osiągająca około 50 cm wysokości i mająca ciemno-niebieskie płatki kwiatowe. Ostatni rodzaj popularny w naszym kraju to „Miss Jekyllhybrys” – największa z odmian. Potrafi osiągnąć wielkość aż 80–90 cm i tak samo jak odmiana „Parian Jawel” kwitnie w tych samych kolorach.
Magiczne zastosowanie czarnuszki damasceńskiej w kuchni
W Polsce używa się jej ziaren do produkcji chleba i słonych wypieków z ciasta francuskiego. Dodanie ich daje lekko pikantny smak. Po roztarciu wytwarza się olejek eteryczny o zapachu korzennym. Zastosowanie nasion w kuchni przyjęło się najbardziej w kuchennym stylu bengalskim. Nasiona czarnuszki damasceńskiej są składnikiem przyprawy Panch Phoron.
Jak rozmnażać Nigella damascena
Czarnuszka damasceńska rozmnażana jest z nasion, należy je wprowadzić wprost do gruntu. Trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości podczas sadzenia. Optymalna wynosi 30–40 cm ze względu na możliwość samoistnego rozmnażania. Niewykorzystane nasiona można przechowywać do 3 lat. Rozmnażać można również w doniczce – należy wsypać do niej odrobinę torfu, wrzucić nasiona czarnuszki damasceńskiej i przykryć to cienką warstwą ziemi. Doniczkę należy postawić na parapecie i przykryć wiekiem i raz dziennie podlewać. Roślina ta lubi słońce, więc najlepsze będzie dla niej miejsce po stronie południowej.
Choroby, które mogą zniszczyć naszą uprawę
Większość chorób czarnuszki damasceńskiej wynika z błędu ludzkiego w pielęgnacji. Niewłaściwe podlewanie (zbyt duża ilość wody) prowadzi do chorób grzybiczych. W przypadku tej choroby pojawią się liczne plamy i przebarwienia na liściach i łodygach. Zwalczenie jej jest dostępne dzięki środkom chemicznym, lecz zastosowanie tej metody zatrzyma kwitnienie. Zgnilizna wywoływana jest przez szarą pleśń. Jeżeli stwierdzisz ten objaw, należy jak najszybciej usunąć z gleby zainfekowane korzenie, aby nie zniszczyły całej uprawy.
Czy nawożenie jest istotne?
Najlepiej od razu po zasadzeniu zacząć ten proces, najskuteczniejszy efekt dadzą mieszanki wieloskładnikowe. Zastosowanie według zaleceń producenta da efekt pięknych i barwnych kwiatów imponujących rozmiarem. Gdy czarnuszka damasceńska zacznie kwitnąć, proces nawożenia należy zakończyć, gdyż roślina ta jest jednosezonowa. Zimowanie nie ma w takim wypadku sensu.
Podsumowanie informacji – czarnuszka damasceńska
Czarnuszka damasceńska, choć ma wiele zastosowań w medycynie, nie jest przystosowana do samodzielnego stosowania. Każde jej użycie powinno być skonsultowane z lekarzem. Właściwości lecznicze były stosowane już w starożytnym Egipcie przez samego faraona Tutanchamona. W kuchni dodaje ciekawy smak do potraw i wypieków. Kwiat ten ma uznanie wśród wielu ogrodników i florystów. Tworzone są piękne bukiety ślubne i komunijne ze względu na dostępną paletę odcieni. Wytwarzane są także suche bukiety, które są ozdobą niejednego domu.