Ogród to miejsce, w którym można odpocząć po męczącym dniu oraz zająć się swoim hobby. Jeśli jesteś ogrodnikiem amatorem, z pewnością zaciekawią cię kwiaty ogrodowe kwitnące cały rok.

Kwiaty wieloletnie, jednoroczne i dwuletnie to prawdziwa ozdoba każdego ogrodu. Funkcja dekoracyjna takich gatunków łączy się z wabieniem owadów zapylających. Przy okazji wiele takich kwiatów w ogrodzie nadaje się do wstawienia do wazonu, dzięki czemu mogą pięknie wyglądać także w domu. Jest wśród nich wiele gatunków, których ozdobne kwiatostany są obecne na roślinie naprawdę długo. Warto posadzić kwiaty ogrodowe kwitnące cały rok, aby od wczesnej wiosny aż do jesieni twoje otoczenie było pełne kolorów.

Zapamiętaj!

  • Kwiaty jednoroczne, które uprawia się z rozsady, to m.in. astry, begonie i cynie 🌺
  • Kwiaty kwitnące cały rok, które wysiewa się prosto do gruntu, to np. maciejka, słonecznik i wilec 🌺
  • Do długo kwitnących bylin należą goździki, floksy i skalnice 🌺
  • Krzewy ozdobne, które kwitną przez cały sezon, obejmują m.in. róże, hortensje i budleje 🌺

Kwiaty ogrodowe jednoroczne z rozsady

Gdy wybierzesz te rośliny, możesz co roku tworzyć nieco inną kompozycję, która będzie zdobić twoje otoczenie. Na rabatach nie powinno zabraknąć roślin kwitnących cały rok. Aksamitki, begonia, celozja, rudbekia, cynia, kocanka, szałwia błyszcząca i aster to rośliny uprawiane z rozsady. Należy je sadzić dopiero wtedy, gdy minie ryzyko wystąpienia przymrozków. Część z tych roślin to zioła oraz gatunki wykazujące działanie odstraszające szkodniki.

Jak przygotować rozsadę? 💡

Rozsada to prosty sposób, aby w Twoim ogrodzie mogły zagościć ciepłolubne rośliny jednoroczne. Aby ją przygotować, kup doniczki produkcyjne (lub tace do siewu) i ziemię do rozsady lub uniwersalną ziemię do doniczek. Nasiona możesz zaprawić, choć robi się to najczęściej w przypadku warzyw.

Podłoże przesiej przez sito i wypełnij nim doniczki, a następnie wyrównaj i lekko ubij powierzchnię. Wysyp lub włóż nasiona do doniczek. Przysyp je lekko ziemią lub wgnieć w podłoże palcami. Podlej i przykryj pojemniki folią – tak przygotowaną rozsadę postaw w jasnym i ciepłym pomieszczeniu (18–20 stopni). Gdy pojawią się siewki, odkryj pojemniki i regularnie je podlewaj. Kolejne kroki to pikowanie, hartowanie i wreszcie przesadzanie do ogródka.

Kwiaty ozdobne przez cały sezon – siew wprost do gruntu

Wiosną można też rozmnażać rośliny z nasion. Siew wprost do gruntu wykonuje się zwykle w marcu, kwietniu lub maju. Ich wydłużony okres kwitnienia sprawia, że są to kwiaty do ogrodu ozdobne niemal przez cały rok. Młode kwiaty ogrodowe kwitnące cały rok wymagają wilgotnej gleby, dlatego regularnie zraszaj grządkę. Przy niskiej temperaturze możesz okrywać siewki folią.

Długo kwitnące kwiaty do gruntu: maciejka,  groszek pachnący, ostróżka ogrodowa, wilec, słonecznik.

Do roślin wysiewanych bezpośrednio do gleby należą: maciejka, groszek pachnący, ostróżka ogrodowa, słonecznik i wilec. Są to też wytwarzające pomarańczowe i żółte kwiaty nasturcje oraz nagietki. Oba te gatunki wytwarzają piękne kwiaty, które również nadają się do spożycia.

Kwiaty ogrodowe kwitnące cały rok – byliny

Popularne byliny ogrodowe to różowa piwonia i godecja. Fioletowe kwiatostany lawendy wąskolistnej są ozdobą wielu ogrodów. Dobrze wyglądają też kępy ich szarosrebrnych liści. Wieloletnie kwiaty ogrodowe kwitnące cały rok nadają się również idealnie na skalniaki. Piękna bylina w ogrodzie skalnym urozmaici wygląd twojego otoczenia. Na glebach przepuszczalnych wcześnie zakwitają dąbrówki rozłogowe, goździki, floksy (płomyki szydlaste) i skalnice. Wszystkie te kwiaty to prawdziwa ozdoba ogrodu. Można je też zastosować jako obwódki dla rabat i sadzić wzdłuż chodników.

Byliny kwitnące cały sezon
- piwonia
- godecja
- lawenda wąskolistna
- skalnica
- dąbrówka rozłogowa

Krzewy i kwiaty wieloletnie do ogrodu

W mniejszych i większych ogrodach latem i jesienią pięknie prezentują się też krzewy ozdobne. Zajmują one szczególne miejsce wśród kwiatów ogrodowych kwitnących cały rok. Budleja Dawida lubi miejsca słoneczne. Na pędach przez długi czas znajdują się kwiaty w kolorze różowym lub fioletowym. Róże wytwarzają duże ilości drobnych kwiatów, które długo pozostają na roślinie. Rozwijają się stopniowo, dlatego przez wiosnę, całe lato i nawet na początku jesieni mogą być romantyczną ozdobą ogrodu. Kolejnym polecanym gatunkiem jest hortensja ogrodowa. Ten krzew wytwarza kuliste kwiatostany, które pozostają na roślinie nawet w zimie.

W momencie planowania nasadzeń w ogrodzie ważny jest dobór gatunków. Gdy nie wiesz, jakie wybrać kwiaty ogrodowe kwitnące cały rok, możesz kierować się ich wysokością docelową i wymaganiami. Jeśli chcesz, aby kwiaty kwitły od wiosny aż do późnej jesieni, wybieraj gatunki łatwe w uprawie i dopasowane do stanowiska. Ich pielęgnacja nie będzie trudna, a rośliny odwdzięczą się obfitym i długim kwitnieniem przez długi czas.

Kwiaty ogrodowe długo kwitnące – tabela

Jednoroczne z rozsadyaksamitka
aster
begonia
celozja
cynia
kocanka
rudbekia
szałwia błyszcząca
Wysiewane do gruntugroszek pachnący
maciejka
nagietek
nasturcja
ostróżka ogrodowa
słonecznik
wilec
Bylinydąbrówka rozłogowa
floks
godecja
goździk
lawenda wąskolistna
piwonia
skalnica
Krzewybudleja Dawida
hortensja ogrodowa
róża
Zobacz także: