Ostróżka ogrodowa to wyjątkowa roślina ozdobna. Ze względu na długie pędy kwiatowe i kolorowe kwiatostany wyróżnia się na tle pozostałych bylin. Co ważne, w ogrodzie może pełnić różne funkcje. Jakie? Dowiedz się tego już teraz!
Ostróżka ogrodowa (Delphinium cultorum) należy do rodziny jaskrowatych. Nie bez przyczyny jest określana także jako ostróżka wyniosła – jej pędy mogą osiągać nawet 2 metry długości. Popularność tej rośliny wynika nie tylko z jej wyjątkowego pokroju i pięknych kwiatów, lecz również z nieskomplikowanej uprawy. Jakie stanowisko preferuje? Poznaj jej wymagania, czytając nasz poradnik!
Ostróżka ogrodowa – odmiany
Opisywana przez nas bylina występuje w różnych wariantach. Zastanawiasz się, które odmiany ostróżki ogrodowej są najbardziej popularne? Oto one:
- ’Galahad’ – kwiaty białe;
- ’Black Knight’ – kwiaty ciemnoniebieskie;
- ’Sweethearts’ – kwiaty w kolorze delikatnego różu;
- ’Rose White Bee’ – kwiaty w odcieniach różu;
- ’Sweet Sensation’ – kwiaty niebiesko-fioletowe;
- ’Atlantis’ – kwiaty ciemnofioletowe.
Kwiaty ostróżki
Latem na pędach ostróżki pojawiają się pojedyncze lub pełne, groniaste kwiaty. Najczęściej można spotkać te kwitnące na niebiesko, jednak występują również odmiany o barwie białej, różowej lub lawendowej. Wnętrze kielicha ma zaś inny kolor, co sprawia, że ostróżka wygląda jeszcze efektowniej.
Kiedy kwitnie ostróżka ogrodowa?
Ostróżki ogrodowe zakwitają w czerwcu i utrzymują się do lipca. Po zakończonym okresie kwitnienia można przyciąć pędy rośliny, aby pobudzić ją do wytworzenia kwiatów po raz kolejny.
Ostróżka ogrodowa – wymagania
Ostróżka nie należy do roślin wymagających i nie sprawia problemów w uprawie. Trzeba jednak pamiętać, że nie lubi przeciągów. Najlepiej znaleźć dla niej takie miejsce w ogrodzie, gdzie nie będzie na nie narażona. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Sprawdź, w jakich warunkach powinna pięknie kwitnąć!
stanowisko | słoneczne |
podłoże | przepuszczalne, żyzne |
odczyn gleby | lekko kwaśny, obojętny |
wytrzymałość | wrażliwa na przymrozki |
Ostróżka ogrodowa – uprawa
Ostróżki nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Czasem jednak, kiedy pędy kwiatowe są bardzo wysokie i ciężkie, dobrze jest je podeprzeć lub podwiązać. W przeciwnym razie kwiatostany będą opadać lub kłaść się na podłożu.
Ostróżka ogrodowa – podlewanie
Ostróżka ogrodowa preferuje lekko wilgotne podłoże. Zwykle opady atmosferyczne są dla niej wystarczające. Pamiętaj jednak o umiarkowanym podlewaniu rośliny w czasie suszy.
Ostróżka wyniosła – nawożenie
Zapotrzebowanie ostróżki na składniki odżywcze jest dość wysokie. Należy więc nawozić ją w czasie kwitnienia. Aby nie narazić rośliny na poparzenie, warto dostarczyć jej obornik w niewielkich dawkach,
Ostróżka wyniosła – przycinanie
Po pierwszym kwitnieniu ostróżki ogrodowej można obciąć jej pędy. Jeśli to zrobisz, roślina prawdopodobnie zakwitnie po raz drugi (pod koniec sierpnia lub na początku września).
Ostróżka ogrodowa – rozmnażanie
Ostróżkę możesz rozmnażyć przez wysiew nasion lub podział byliny. Najlepszym czasem, aby to zrobić, będzie wczesna wiosna. Jeśli chcesz wysiać własne nasiona ostróżki, pamiętaj, by zebrać je w poprzednim sezonie.
Ostróżka wyniosła – zimowanie
Ostróżki w czasie zimy są podatne na przemarzanie, które prowadzi do ich zamierania. Aby tego uniknąć, okryj roślinę włókniną na czas mrozów. Nie zapominaj, by przed zimą ponownie przyciąć pędy ostróżki ogrodowej.
Ostróżka ogrodowa – choroby
Opisywana przez nas bylina jest rośliną dość odporną. Czasem jednak mogą jej zagrażać choroby grzybowe, które objawiają się plamistością liści. Jeśli chcesz ją przed tym uchronić, warto zastosować np.:
- oprysk chemiczny;
- naturalny preparat przeciwgrzybiczy.
Ostróżki wyniosłem mogą być też atakowane przez mszyce. W takiej sytuacji najlepiej również zastosować oprysk, na przykład mieszankę wody i octu.
Ostróżka ogrodowa – sadzonki i nasiona
Zastanawiasz się, ile kosztują sadzonki ostróżki ogrodowej? Ich cena waha się zwykle w przedziale 10-30 złotych. Za kilka złotych możesz kupić nasiona rośliny, które zwykle dość dobrze kiełkują.
Zastosowanie ostróżki ogrodowej
Walory ostróżki ogrodowej można wykorzystać na różne sposoby. Ma imponujące rozmiary, więc może stanowić tło dla innych roślin lub zasłonić nieestetyczne części ogrodu. Ostróżki wyniosłe mogą służyć również jako kwiaty cięte. Wybór odmian jest szeroki, dlatego możesz wybrać taki kolor, który dobrze wkomponuje się w otoczenie.
Czy ostróżka ogrodowa jest trująca?
Choć ostróżka ogrodowa może być efektowna i piękna, pamiętaj, że jest rośliną toksyczną. Zwierzęta domowe i dzieci nie powinny mieć do niej dostępu. Nie zapominaj także o własnym bezpieczeństwie. Załóż rękawiczki przed przycinaniem pędów rośliny i jej rozsadzeniem.
Ostróżka ogrodowa jest stosunkowo łatwa w uprawie, dlatego będzie godna polecenia również początkującym ogrodnikom. Trzeba jednak pamiętać, że te rośliny czasem wymagają zastosowania podpórek lub mocowań. Nie zapominaj także o bezpieczeństwie. Jeśli w ogrodzie często bawią się dzieci lub przebywają w nim zwierzęta, należy zachować ostrożność lub wybrać inne rośliny o podobnym pokroju, które są nietoksyczne.