• Kwiaty doniczkowe
    • Rośliny na balkon
    • Kwiaty z dyskontu
  • Ogród
    • Rośliny ogrodowe
      • Krzewy
      • Sadzenie
      • Kwitnienie
      • Rodzaje roślin
    • Trawy
    • Szkodniki w ogrodzie
    • Prace ogrodowe
    • Kalendarz ogrodnika
    • Oczko wodne
    • Skarpa i skalniak
  • Drzewa
    • Drzewa liściaste
    • Drzewa iglaste
    • Drzewa owocowe
  • Porady
    • Okazje
  • Redakcja
    • Kontakt
Logo gardeneo.pl
  • Rośliny ogrodowe

Goździk – sadzenie, uprawa i pielęgnacja. Najlepsze odmiany goździków do ogrodu

17 stycznia, 2022
goździk

Popularne odmiany goździków nadają się do uprawy w ogrodzie. Chcesz samodzielnie wyhodować te kolorowe kwiaty? Poznaj nasze wskazówki dotyczące pielęgnacji goździków w gruncie i sprawdź, czym różnią się od siebie najładniejsze odmiany.

Rodzaj Dianthus to około 320 różnych gatunków spotykanych są na całym świecie. Jest to roślina słynąca z ozdobnych kwiatów. Charakterystyczne są ich barwne, zwykle postrzępione na brzegach płatki. Główki kwiatów osadzone są na wysmukłych łodygach o połyskującym szarawym odcieniu. Podłużne, wąskie liście mogą być używane jako dekoracja. 

Jest kilka popularnych gatunków goździków. Wśród nich znajdziesz kwiaty pełne, pojedyncze, o zróżnicowanym kolorze. Goździki doskonale nadają się do uprawy w klimacie środkowoeuropejskim. Charakteryzuje je wydłużony okres kwitnienia, który trwa od maja do października, dzięki czemu przez długi czas mogą stanowić efektowną ozdobę przydomowego ogrodu.

Z tego artykułu dowiesz się:
1 Goździk ogrodowy – uprawa, wymagania i pielęgnacja
1.1 Rozmnażanie wegetatywne goździków – jak robić to prawidłowo?
1.2 Zbiór i wysiew nasion, pielęgnacja sadzonek
1.3 Jak sadzić goździki w ogrodzie?
1.4 Umiarkowane podlewanie kluczem do sukcesu w uprawie goździków
2 Goździk wieloletni – co robić, aby zapewnić dobrą kondycję rośliny?
3 Kwiaty goździka – barwy i kształty
4 Najpiękniejsze goździki – odmiany polecane do ogrodu
5 Goździki – byliny okrywowe na kwiat cięty

Goździk ogrodowy – uprawa, wymagania i pielęgnacja

goździk ogrodowy uprawa, wymagania i pielęgnacja

Wymagania glebowe większości odmian goździków nie są duże. Roślina ta dobrze rośnie nawet na umiarkowanie suchej, piaszczystej glebie. Oprócz tego, że toleruje czasowe niedobory wody, lubi nasłonecznione miejsca. Dlatego z powodzeniem można ją sadzić na skalniakach. Jest też spotykana na obwódkach, rabatach, murkach, a nawet w pojemnikach. Goździk ogrodowy jest łatwy w pielęgnacji, dlatego ten gatunek często pojawia się w uprawach amatorskich. 

Rozmnażanie wegetatywne goździków – jak robić to prawidłowo?

W warunkach uprawy gruntowej wyższe goździki są zazwyczaj roślinami jednorocznymi. Natomiast niskie odmiany o krzaczastym pokroju, takie jak goździk siny, kropkowany i pierzasty, mogą rosnąć w ogrodzie przez wiele lat. 

Zobacz także
Rdza wejmutkowo-porzeczkowa wywoływana przez Cronartium ribicola to choroba roślin. Jak ją zwalczyć? Sprawdź!

Rozmnażanie wegetatywne goździków następuje przez podział rośliny lub przez sadzonki łodygowe. Upewnij się, że wybrane przez ciebie pędy mają kilka pąków. Tak przygotowane sadzonki możesz od razu wysadzać na docelowe miejsce. Przez pierwsze dni zadbaj o to, aby bryła korzeniowa nie wyschła. 

Zbiór i wysiew nasion, pielęgnacja sadzonek

Możliwy też jest wysiew nasion kupionych w sklepie ogrodniczym lub zebranych z własnych kwiatów. Taki materiał siewny dobrze jest wysypać na kartkę papieru i pozwolić mu wyschnąć, a następnie przechowywać aż do wiosny w pojemniku. Należy siać do pojemników postawionych w ciepłym miejscu – w domu na parapecie lub w szklarni. Najlepiej zacząć sianie nasion goździków w marcu, tak aby kilkutygodniowe gotowe sadzonki można było wystawić na zewnątrz, gdy minie już ryzyko wystąpienia przymrozków. 

Jak sadzić goździki w ogrodzie?

Podczas sadzenia goździków w gruncie należy pamiętać o tym, aby zachować około 40 cm odstępu między sadzonkami. Rośliny mają krzaczasty pokrój, więc duże przestrzenie zostaną szybko zagospodarowane. To również sposób na ograniczenie ryzyka pojawienia się chorób grzybowych czy szkodników, np. mszyc. Dzięki temu kwitnienie będzie obfitsze, gdyż rośliny będą miały równomierny dostęp światła słonecznego.

Umiarkowane podlewanie kluczem do sukcesu w uprawie goździków

Podlewanie nie powinno być zbyt obfite, ponieważ goździki źle reagują na nadmiar wilgoci. Nawożenie stosuj dość rzadko, raz na kilka tygodni. Używaj nawozów wieloskładnikowych do roślin kwitnących. Alternatywnie możesz zastosować preparat w postaci granulatu, który podczas sadzenia należy wymieszać z glebą.

Goździk wieloletni – co robić, aby zapewnić dobrą kondycję rośliny?

goździk wieloletni co robić, aby zapewnić dobrą kondycję rośliny

Niektóre gatunki goździka mają cechy bylin i dobrze sobie radzą w warunkach zimowych. Gatunki te odznaczają się mrozoodpornością, dzięki czemu mogą zimować w gruncie bez istotnej szkody dla korzeni. W szczególnych przypadkach, np. gdy jest mróz, a brak jest okrywy śnieżnej, warto przykryć je warstwą stroiszu lub suchych liści.

Zobacz także
Facelia błękitna – czym się charakteryzuje i jak należy ją uprawiać, aby rosła efektywnie i skutecznie spełniała swoją rolę?

Warto regularnie odcinać przekwitnięte kwiaty, aby pobudzić roślinę do wytwarzania nowych. To sposób na zapewnienie obfitego kwitnienia przez cały sezon. Jeśli zauważysz na pędach mszyce, użyj dostępnych preparatów przeciw szkodnikom. Możesz też spróbować alternatywnych metod i np. stosować opryski z gnojówek roślinnych.

Kwiaty goździka – barwy i kształty

Pojedyncze kwiaty goździka są najczęściej różowe w różnych odcieniach. Może to być delikatna pastelowa barwa lub też wyrazisty ciemny róż. Niektóre z nich mają gładki kolor na całej powierzchni płatków, często zaś spotyka się cieniowanie lub połączenie kolorów, np. jasny różowy brzeg i biały środek. 

W zależności od gatunku goździków występuje spore zróżnicowanie w wyglądzie kwiatów. Goździk brodaty osiąga 40 cm, tworzy kuliste kwiatostany złożone z licznych różowych kwiatów z ciemniejszym środkiem i jaśniejszą obwódką, a jego liście są szerokie i zielone bez odcienia szarości. Z kolei goździk alpejski jest niską rośliną nieprzekraczającą 10 cm wysokości o drobnych i pojedynczych kremowych lub różowych kwiatach. Goździk siny wytwarza mocno pachnące białe lub jasnoróżowe kwiaty.

Najpiękniejsze goździki – odmiany polecane do ogrodu

najpiękniejsze goździki odmiany polecane do ogrodu

Poszczególne goździki różnią się między sobą wyglądem kwiatów, wysokością, liśćmi, porą kwitnienia. Wśród odmian goździka chętnie wybieranych do ogrodu królują warianty barwne białe i różowe. Te drugie mają takie odmiany jak „Grenadin Pink” o postrzępionych płatkach i ciemnoróżowych brzegach czy „Peach Party” o gładkich brzegach płatków kwiatów w delikatnym kolorze brzoskwiniowym. Typowa odmiana goździka białego to „Grenadin White”. Można też znaleźć dwubarwne propozycje, jak np. biało-czerwone „White and Red”.

Goździki – byliny okrywowe na kwiat cięty

goździki byliny okrywowe na kwiat cięty

Mimo że goździki w bukiecie kojarzą się z dawnymi czasami, obecnie te kwiaty wracają do łask i często można je spotkać w kompozycjach na stołach w restauracjach i hotelach, a także jako element dekoracji ślubnych i komunijnych. Jako kwiat cięty, goździki są bardzo trwałe. Utrzymują się w wazonie nawet do 2 tygodni. Należy o nie odpowiednio dbać i zapewnić im dostęp do świeżej wody. Po jakimś czasie w naczyniu zaczynają namnażać się bakterie, które szkodzą kwiatom ciętym, dlatego mycie wazonów i ewentualnie skracanie łodyg to ważne zabiegi higieniczne. 

Zobacz także
Kocimiętka – co to za roślina? Wymagania, uprawa i właściwości

Jak przedłużyć trwałość goździków w domu? Podczas zmiany wody pamiętaj, aby była letnia, najlepiej przegotowana i wystudzona. Unikaj wlewania do wazonu wody bezpośrednio z kranu, ponieważ ma wysoką zawartość chloru. Możesz też stosować specjalne odżywki dla kwiatów ciętych. Dla goździków szczególnie korzystny jest dodatek kwasu bornego oraz polecany dla bukietów uniwersalny cukier.

Spróbuj samodzielnie uprawiać te eleganckie i pełne wdzięku kwiaty we własnym ogrodzie. Goździki, dzięki mnogości dostępnych w hodowli gatunków i ich odmian, będą z pewnością prezentować się wspaniale zarówno na grządce, jak i w wazonie. Te mało wymagające byliny to doskonały wybór, jeśli ziemia na twojej działce jest lekka i piaszczysta. Posiej lub posadź goździki w swoim ogrodzie i obserwuj, jak pod wpływem słońca zakwitają mnóstwem kolorowych kwiatów. Jest to wyzwanie, z którym poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy!

Zobacz także:
  • Kwiaty letnie – 8 najchętniej uprawianych kwiatów w ogrodzie!
  • Rośliny dwuletnie – uprawa w ogrodzie i na rabatach
  • Popularne rośliny cieniolubne do ogrodu – najpiękniejsze gatunki kwiatów i krzewów, które lubią cień
  • Ciekawe rośliny o bordowych liściach, które nadają się do nasadzeń ogrodowych
  • Ostróżka ogrodowa, czyli wysoka i piękna bylina. Dowiedz się, jak uprawiać tę ciekawą roślinę!
  • Kaczeniec błotny – wiosenna roślina z podmokłych terenów. Uprawa, pielęgnacja i hodowla w ogrodzie
Brak komentarzy, skomentuj pierwszy(a)!
Dagmara Szymańska
Dagmara Szymańska

Jej życiowe motto to "Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek". Absolwentka SGH na kierunku Ochrona zdrowia roślin. Z ogrodnictwem związana od najmłodszych lat. Już wtedy z wielką pasją pomagała dziadkowi Tadeuszowi w jego uprawie. To on zaszczepił w niej tę wielką pasję, która trwa do dziś!

Previous Post Jak uprawiać piwonie? Wskazówki dotyczące sadzenia i pielęgnacji kwiatów
Next PostTrzmielina – jak dbać o roślinę krok po kroku

Zobacz także

języczka pomarańczowa

Języczka pomarańczowa (Ligularia dentata) – uprawa, rozmnażanie i pielęgnacja w ogrodzie i na balkonie. Sprawdź nasze wskazówki

31 marca, 2022
rozplenica

Rozplenica – powody, dla których musisz mieć tę trawę!

24 stycznia, 2022
ogórecznik

Ogórecznik – jak wygląda pielęgnacja tej rośliny? Czy warto mieć ją w swoim ogródku?

4 lutego, 2022

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły
  • kokornak wielkolistny

    Kokornak wielkolistny – poznaj jego charakterystykę, uprawę i rozmnażanie

    27 maja, 2022
  • helikonia

    Helikonia – poznaj ten rodzaj kwiatów ozdobnych

    27 maja, 2022
  • abelia

    Abelia – dekoracyjny krzew o ładnym pokroju. Co warto o nim wiedzieć?

    27 maja, 2022
  • dąb omszony

    Czym charakteryzuje się dąb omszony? Jakie ma wymagania uprawowe?

    27 maja, 2022
  • jesion wąskolistny

    Jesion wąskolistny – ozdobne drzewo, które warto uprawiać w ogrodzie!

    27 maja, 2022
  • słonecznica

    Słonecznica, czyli delosperma – jak wygląda uprawa tej rośliny? Poznaj jej odmiany i wymagania!

    27 maja, 2022
  • glorioza

    Glorioza – tropikalna roślina o pięknym wyglądzie. Sprawdź, jak ją uprawiać i pielęgnować!

    27 maja, 2022
  • Łąka kwietna – chcesz ją założyć? Przedstawiamy najbardziej potrzebne informacje

    27 maja, 2022
  • choroby cisów

    Jakie choroby cisów są najczęściej spotykane?

    26 maja, 2022
  • palecznik chiński

    Palecznik chiński – czy jego uprawa jest trudna?

    26 maja, 2022
  • krzewy do donic

    Krzewy do donic – który krzew warto wybrać? Sprawdź, popularne rodzaje krzewów doniczkowych!

    26 maja, 2022
  • celozja srebrzysta

    Celozja srebrzysta – atrakcyjna roślina ogrodowa. Jak o nią dbać?

    26 maja, 2022
  • ketmia bagienna

    Ketmia bagienna (Hibiscus moscheutos) – piękna roślina ogrodowa o małych wymaganiach!

    26 maja, 2022
  • uszczykiwanie pelargonii

    Uszczykiwanie pelargonii – jak prawidłowo wykonać cięcie kwiatów?

    26 maja, 2022
  • syningia

    Syningia – jak prawidłowo dbać o tę roślinę? Sprawdź podstawowe zasady jej uprawy!

    26 maja, 2022
gardeneo

Kontakt
Redakcja
Polityka prywatności
Regulamin

Copyright © 2021-2022 Contentation sp. z o.o.