Które kwiaty ogrodowe sadzić, aby pięknie rosły, a jednocześnie nie poświęcać im zbyt wiele czasu? Niektóre kwiaty w ogrodzie mają bardziej skomplikowane wymagania. Poznaj te łatwe i trudniejsze w uprawie i pielęgnacji. Czytaj o nich już teraz!

Obecnie mało kto ma czas, aby doglądać swojego ogrodu. Właśnie dlatego wiele osób uprawia kwiaty ogrodowe całoroczne, które nie wymagają ciągłej uwagi. Nie brakuje tych, którzy wybierają kwiaty rosnące w każdych warunkach. Ciekawą opcją są także kwiaty wieloletnie do ogrodu, które mogą zachwycać swoim wyglądem przez długi czas. Sprawdź jakie jeszcze kwiaty do ogródka warto sadzić i na jakie cechy roślin zwracać uwagę. Przeczytaj nasz tekst!

Kwiaty ogrodowe – spośród jakich możesz wybierać?

Warto na początku wskazać kilka cech kwiatów ogrodowych, na które wiele osób zwraca uwagę. Czego właściwie możesz szukać? Niektórzy wybierają rośliny ze względu na walor dekoracyjny. Inni chcą znaleźć takie, które będą wyglądać pięknie również zimą. Prawdziwi pasjonaci decydują się na bardziej wymagające kwiaty. Nie bez znaczenia jest także wielkość roślin. Wszystkie te kwestie warto szerzej omówić.

Kwiaty ogrodowe dekoracyjne

Wiele osób szuka kwiatów ogrodowych, które będą cieszyć oko i przyciągać wzrok innych osób. Kolor i zapach odgrywają tutaj pierwszoplanową rolę. Astry, malwy, a może słoneczniki? Na pytanie, które kwiaty do ogródka są najpiękniejsze nie ma prostej odpowiedzi. Najważniejsze jest przecież to, aby podobały się tobie i twoim bliskim.

Kwiaty ogrodowe zimowe

Jakie zimowe kwiaty do ogrodu są warte uwagi? To chociażby:

W chłodniejsze dni w roku podziękujesz sobie za to, że je zasadziłeś. W twoim ogrodzie będzie bowiem dużo uspokajającej zieleni i czerwieni. Co ważne rośliny te są zazwyczaj wieloletnie. Oszczędzisz więc cenny czas, który straciłbyś na sadzenie nowych kwiatów latem. Zwróć jednak uwagę w czasie zakupów, czy wybrane przez ciebie kwiaty ogrodowe nie tracą liści, aby uniknąć grabienia.

kwiaty ogrodowe - zimowe

Wymagające kwiaty ogrodowe

W zależności od tego, które kwiaty do ogrodu kupisz, musisz liczyć się z tym, że nie każdy gatunek lubi zimno, słońce lub nadmiar wody. Niektóre rośliny potrzebują np. bardziej żyznej gleby. Jeśli warunki nie będą odpowiednie dla konkretnego gatunku, pielęgnowany kwiat zmarnieje, a twój trud pójdzie na marne.

Kwiaty ogrodowe różnej wielkości

Ostatnią cechą, na którą warto zwrócić uwagę, jest także wielkość sadzonek. Jeśli masz dużo przestrzeni, możesz kupić większe kwiaty ogrodowe, np. hibiskusy bagienne. Jednak małe kwiaty również są bardzo urokliwe i wyjątkowe. Stąd też popularność goździków czy dzwonków. Teraz czas na przedstawienie ciekawych kwiatów do ogrodu. Zaczynamy!

Kwiat ogrodowy odporny na mróz – róża

Jeśli szukasz kwiatów, które będą powtarzać kwitnienie, postaw na róże parkowe. Nie są zbyt wymagające i ozdobią twój ogród przez cały rok. Zimą bowiem na gałązkach róż parkowych zostaną czerwone owoce. Co więcej, tych odpornych kwiatów nie trzeba niczym okrywać w chłodne dni. Jeżeli jednak chcesz mieć róże ogrodowe od czerwca do późnej jesieni, zasiej odmianę 'Super Dorothy’.

Kwiaty do ogrodu – malwy

Malwa kojarzy się z imponującymi kwiatami, ale jest także bardzo łatwa w pielęgnacji. Malwy potrzebują zaledwie trochę wody i kompostu, aby w pierwszym roku wypuścić liście. Po upływie dwunastu miesięcy zadziwiają kilkumetrowymi pędami z mnóstwem kwiatów.

Przyjęło się, że malwa jest kwiatem dwuletnim, ale w rzeczywistości może kwitnąć także dłużej. Wystarczy tylko, że pozostawisz ją w ziemi. Pamiętaj jednak, że będzie wtedy miała mniej kwiatów. Mimo wszystko warto posiać takie kwiaty ogrodowe, ponieważ później same się rozsiewają. Jeżeli dasz im szansę, pięknie zakwitną i ubarwią ogród. Jeśli jednak nie jesteś cierpliwy i nie chcesz poczekać roku, kup gotowe sadzonki malwy.

kwiaty ogrodowe - kwiaty do ogrodu, malwy

Kwiaty do ogródka – rudbekie (złote kule)

Rośliny, które są określane jako złote kule, to jedne z najpopularniejszych kwiatów, jakie obecnie hoduje się w ogrodzie. Jakie mają wymagania?

  1. W sezonie kwiaty ogrodowe tego typu nie potrzebują twojej uwagi i mogą urosnąć nawet na piasku. 
  2. Rudbekie można trzymać w wazonie nawet przez dwa tygodnie. W ogrodzie kwiaty te potrafią natomiast osiągnąć nawet dwa metry wysokości. Dzięki temu można nimi zakryć „niewygodne” miejsca i zakamarki, np. płot czy kompost
  3. Kwiaty te pojawiają się zazwyczaj w lipcu i zanikają dopiero przy pierwszych mrozach. Należy im jednak zapewnić odpowiednio wilgotną glebę, aby przetrwały jesień.

Kwiaty ogrodowe wieloletnie i niewymagające – rudbekie zwykłe

Jakie jeszcze są odmiany rudbekii oprócz złotych kul? Rudbekia purpurowa to jedna z nich. Jak można ją najkrócej opisać? To roślina:

  • mało wymagająca;
  • wieloletnia;
  • odporna na okresowe przesuszenie i mróz. 

Jedyne, czego wymaga to słońce, choć potrafi też wyrosnąć w półcieniu. Mimo wszystko warto zadbać o jej prawidłowe naświetlenie. Jest wówczas okazalsza. Nie musisz martwić się o jej rozsiewanie, ponieważ poradzi sobie sama.

Kwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania

Są osoby, które dla wygody szukają kwiatów ogrodowych bez wykopywania. Jeśli jesteś jedną z nich, postaw na:

Najładniejsze kwiaty ogrodowe – liliowce ogrodowe

Jakie są najładniejsze kwiaty do ogrodu? Nie brakuje tych, którzy twierdzą, że to liliowce ogrodowe. Te rośliny kwitną przez prawie całe lato zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Rosną jedna po drugiej, ciesząc wzrok właściciela. Niestety, nie są zbyt trwałe. Mimo wszystko bardzo ożywiają ogród i nadają mu letniego charakteru.

kwiaty ogrodowe - liliowce

Kwiaty w ogrodzie – łubiny

Łubin to kwiat, który możesz znaleźć w różnych odmianach kolorystycznych. Nie jest wymagający, ale imponuje sporymi rozmiarami. Co ciekawe, zakwitnie nawet w piachu, mając niewiele wody, czego nie można powiedzieć o zbyt wielu roślinach.

Jeśli zadbasz o to, aby łubin nie miał przekwitłych kwiatostanów, zakwitnie ponownie (choć już nie tak imponująco). To typowy kwiat ogrodowy, który wyrośnie nawet na słabej jakości glebie.

Kwiaty ogrodowe kwitnące cały rok – zaślaz mieszańcowy

Warto mieć także rośliny doniczkowe, które można latem wynosić na zewnątrz. Jakie kwiaty ogrodowe należą do tej grupy? Zaślaz mieszańcowy kwitnie przez prawie cały rok. Roślina ta może osiągać nawet 3 metry. Barwy jej kwiatostanów mogą być naprawdę różne (od koloru żółtego przez różowy do czerwonego). Chowaj ją jednak na zimę do ciepłego domu.

Rośliny wieloletnie do ogrodu – astry jesienne, marcinki

Szukasz kwiatów, które wystarczy posadzić raz? Postaw na astry. Te rośliny kwitną przez wiele lat i mogą ozdabiać twój ogród nawet do listopada. Przyciągają też wyglądem, ponieważ pięknie się mienią w słońcu na różowo, biało, fioletowo i niebiesko. Jeśli zdecydujesz się na takie kwiaty ogrodowe, szukaj najlepszych odmian. Jak je rozpoznać? Zwróć jednak uwagę na to:

  • czy są mrozoodporne;
  • czy kwitną rzeczywiście przez wiele lat.

Jakie kwiaty do ogrodu – słoneczniki

Zgodnie z nazwą, słoneczniki uwielbiają słońce i kierują się w jego stronę przez cały czas. Czy wiesz, że takie kwiaty do ogrodu są miododajne? Powinien je mieć każdy właściciel pasieki. Jednak nie tylko pszczelarze mogą je posadzić. Na pewno z chęcią spróbujesz smacznych nasion tej rośliny.

Jedyną wadą słoneczników jest to, że są to kwiaty jednoroczne. Trzeba je zasiać co roku w maju lub w kwietniu. Jeśli zatem nie masz wystarczająco dużo czasu w tym okresie, wybierz inne kwiaty ogrodowe.

kwiaty ogrodowe - słoneczniki

Różne kwiaty ogrodowe do oczka wodnego – niezapominajki

Niezapominajka to kwiat, który będzie pasował w różnych miejscach. Sprawdzi się w:

Co ważne, kwiaty rozsiewają się samoistnie, dzięki czemu rok później masz ich więcej. Nie wymagają zbyt wiele, ale musisz zadbać o to, aby miały wodę i cień. Obecnie możesz kupić je w odmianie białej, ciemnoniebieskiej lub różowej.

Archiwum: listopad 2021