Czy w twoim ogrodzie można spotkać niezapominajki? Jeżeli, mimo ich nazwy, zapomniałeś o tych pięknych roślinach – czas to zmienić. Ten skromny kwiat zasługuje na twoją uwagę. Sprawdź, jak wygląda niezapominajka, gdzie rośnie i jak powinieneś ją pielęgnować.

Kwiat niezapominajka (Myosotis) to jednoroczna lub dwuletnia roślina zielna, jak również bylina. Należy do rodziny ogórecznikowatych. Te delikatne rośliny o intensywnym zapachu nazywa się również niezabudkami, mysimi uszkami lub żabimi oczkami. Niezapominajki rosną na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy i Australii. Występują głównie w klimacie umiarkowanym. Dziko rosnąca w Europie niezapominajka jest pod ścisłą ochroną. 15 maja w Polsce obchodzone jest święto polskiej niezapominajki. Jest symbolem ochrony przyrody. Z kolei Alaska ten drobny kwiatek wybrała na swój znak stanowy. Przeczytaj i dowiedz się więcej o tej niezwykłej roślinie.

Jak wygląda niezapominajka? – opis rodzaju

Niezapominajka to drobna niepozorna, ale urocza roślina – niezabudka osiąga ok. 30 cm wysokości. Kiedy kwitnie, tworzy gęste kwiatowe kobierce. Na owłosionej łodydze wyrastają szerokoeliptyczne lub odwrotnie jajowate liście. Jasnozielone i pokryte miękkimi włoskami formują przy ziemi rozety liści. Delikatne małe kwiatki zebrane w luźny sierpik, tworzą kwiatostan niezapominajki. Wokół biało-żółtego środka wyrastają niebieskie, białe lub różowe płatki. Po przekwitnięciu powstaje czterodzielna rozłupka, która jest owocem niezapominajki.

Gdzie rośnie niezapominajka?

W Polsce dziko rosnące gatunki występują na terenie całego kraju. W zależności od gatunku niezapominajki rosną w bardzo wielu miejscach. Spotyka się je na stanowiskach takich jak:

  • lasy liściaste;
  • mokre łąki;
  • zarośla;
  • bagna;
  • mokradła;
  • góry;
  • tereny zalewowe;
  • brzegi rzek;
  • między trzcinami;
  • pobocza dróg;
  • pola.

Gatunki i odmiany niezapominajki

W Polsce w naturalnym środowisku możesz spotkać 13 gatunków niezabudki. Oto 3 najpopularniejsze z nich oraz ich warianty hodowlane, które oferują sklepy ogrodnicze:

Niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica)

To dwuletni kwiat rosnący w kępach. Jest pospolita w Polsce i łatwo spotkać ją rosnącą dziko. W naturze jej płatki są niebieskie, ale w hodowli spotykane są również odmiany o innych kolorach:

  • „Nina Blue” – karłowa o niebieskich płatkach;
  • „Rosylva” – o płatkach różowych;
  • „Snowsylva” – nadaje się pod drzewa, płatki białe;
  • „Blauer Strauss” – osiąga 30 cm, doskonała na kwiaty cięte;
  • „Nina Rosea” – różowe płatki, karłowa.

Niezapominajka błotna (Myosotis scorpioides)

Charakteryzuje się błękitnymi jak niebo płatkami z żółtym oczkiem w środku. Nadaje się do sadzenia w miejscach wilgotnych, np. w zagłębieniach terenu w ogrodzie, do których spływa woda. Zaletą rośliny jest to, że kwitnie przez całe lato. Oto kilka polecanych odmian niezapominajki błotnej:

  • „Perle van Rennenberg” – kwiatostany duże, ciemnoniebieskie;
  • „Thuringen” – jasnoniebieskie płatki;
  • „Mermaid” – niski, szeroko rozrastający się wariant;
  • „Variegata” – o zielonych liściach z białymi brzegami.

Niezapominajka alpejska (Myosotis alpestris):

Naturalnie występuje w górskich terenach. W Polsce można ją spotkać w Tatrach, ale też w ogrodach i doniczkach. Charakteryzuje się kwiatostanami o delikatnym, przyjemnym zapachu. Można się nimi cieszyć od czerwca (lub nawet nieco wcześniej), aż do połowy lata. W naturze są lazurowoniebieskie z żółtym oczkiem w środku. Wyhodowano też warianty niezapominajki alpejskiej o innym kolorze płatków:

  • „Rosa Pink” – z różowymi płatkami;
  • „Ultramarine” – niska, z ciemnoniebieskimi płatkami;
  • „Blue Bouquet” – kolejny wariant o płatkach ciemnoniebieskich.

Niezapominajka – uprawa w ogrodzie

Jakie jest odpowiednie stanowisko dla niezabudki? Powinno być zacienione, a warunki glebowe wilgotne, ale przy tym przepuszczalne. Dobrze jest posadzić ją pod krzewami lub drzewami. Nie należy przesadzać z nawożeniem niezapominajek. Znaczenie ma tutaj ilość dostarczanych im składników odżywczych. Zbyt często nawożone rośliny słabo kwitną i są narażone na ataki chorób grzybowych. Wystarczy więc robić to raz w roku, używając np. kompostu.

Niezapominajka alpejska dobrze rośnie też na słonecznych stanowiskach. W takich miejscach roślinę trzeba podlewać. Inaczej jej listki mogą zacząć więdnąć. W zacienionych miejscach podlewanie nie powinny być konieczne.

Niezapominajka – uprawa w pojemniku

Niezapominajkę można z powodzeniem uprawiać w pojemniku i np. wystawiać ją na balkon. W skrzyniach lub donicach konieczne będą otwory odpływowe. Warto na ich dnie umieścić też warstwę przepuszczalną, np. w postaci keramzytu. Niezbędne tu będzie podlewanie, ponieważ niezapominajka nie będzie miała dostępu do wody deszczowej. Trzeba będzie ją też nawozić, ale niebyt często. Wystarczy dwa razy w sezonie.

Zimowanie niezapominajki

Na zimę doniczek nie trzeba chować do domu, natomiast warto zaizolować je nieco od mrozu. W tym celu można użyć styropianu, obkładając je nim dookoła i obwiązać sznurkiem. Zamiast tego, można też użyć dostępnej w sklepach ogrodniczych agrowłókniny.

Rozmnażanie niezapominajki

Niezabudki są roślinami dwuletnimi, ale rozmnaża się je bardzo łatwo. Jeśli zostawisz je po kwitnieniu w gruncie lub pojemniku, wytworzą nasiona i wysieją się same. Nie należy więc ścinać jej kwiatostanów po ich przekwitnięciu, jeśli chcesz doczekać się następnego pokolenia roślin.

Z kolei niezabudkę błotną można rozmnażać za pomocą kłączy, które wytwarza. Wiosną lub jesienią można je dzielić, na mniejsze i w ten sposób otrzymywać nowe kwiaty.

Niezapominajka, choć niepozorna, jest niezwykle pięknym kwiatem. Nie jest to wymagająca roślina. Można ją hodować zarówno w ogrodzie, jak i pojemniku, dlatego każdy może sobie pozwolić na jej uprawę. Za odrobinę uwagi niezapominajka odwdzięczy się pięknym kwitnieniem.

Zobacz także: