Rośliny dwuletnie charakteryzują się dwuletnim cyklem uprawy. Oznacza to, iż w pierwszym roku po posianiu wykształcają one liście, a dopiero po przezimowaniu w sezonie drugim pojawiają się pędy kwiatostanowe i kwiaty.
Obok roślin jednorocznych gatunki dwuletnie to bardzo popularne kwiaty, często spotykane w ogrodach. Są wśród nich rośliny ogrodowe ozdobne z kwiatów, które zwyczajowo uprawiane są w przydomowych nasadzeniach, obwódkach i rabatach oraz na grządkach. Sprawdź, czy znasz wszystkie rośliny dwuletnie.
Rośliny dwuletnie i ich uprawa
W przypadku roślin dwuletnich siew nie musi nastąpić wczesną wiosną. Późną wiosną lub latem należy wysiać nasiona do rozsadnika lub pojemników. Materiał nasienny znajdziesz bez trudu w każdym dobrym internetowym sklepie ogrodniczym. Rozsadę można przenieść na miejsce stałe, gdy pojawi się kilka liści. Ważne jest regularne podlewanie siewek i stosowanie niewielkich ilości nawozu. Aby ułatwić młodym roślinom zimowanie, warto stosować okrycie na najchłodniejsze miesiące w roku. W pierwszym sezonie wegetacji gatunki te wytwarzają rozetę liściową. Latem w kolejnym roku rośliny powinny zakwitnąć.
Najpopularniejsze gatunki roślin ozdobnych dwuletnich
Często spotykane w ogrodach dwuletnie rośliny to bratek i stokrotka. Typowe gatunki do ogrodów naturalistycznych i wiejskich to np. dziewanna, malwa ogrodowa, niezapominajka i naparstnica. Z kolei goździk brodaty doskonale nadaje się do uprawy na kwiat cięty. Dzwonek ogrodowy zakwita w drugim sezonie po wysiewie. Większość takich roślin dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych.
Uprawa roślin dwuletnich nie jest trudna. Dlatego warto je wysiewać w swoim ogrodzie. Nie są kłopotliwe w pielęgnacji, a ich uroda zwykle wynagradza długi czas oczekiwania na kwiaty.
- Rośliny zielne w Polsce – przegląd dziko rosnących gatunków roślin
- Malwa ogrodowa – uprawa, pochodzenie i odmiana tej rośliny
- Nostrzyk – uprawa i zastosowanie
- Wieczornik damski – popularny kwiat ozdobny
- Jak uprawiać rośliny oleiste bogate w nienasycone kwas tłuszczowe? Soja, rzepak, len i słonecznik w uprawie domowej
- Najpiękniejsze rośliny jednoroczne na balkon i do ogrodu
- Rośliny cebulowe do ogrodu – przegląd kwiatów cebulowych i bulwiastych, które warto posadzić na działce
- Driakiew to kwiat ogrodniczy z mieszanką kolorów. Poznaj warunki uprawy i sposób sadzenia tej rośliny
- Bratek albo fiołek – popularny rodzaj kwiatów do uprawy ogrodowej
- Jakiej pielęgnacji wymaga róża, by regularnie kwitnąć? Wskazówki dotyczące pielęgnacji róży w ogrodzie
- Kamasja (Camassia) – poznaj ten piękny kwiat. Uprawa, rozmnażanie, gatunki i odmiany
- Rośliny nagonasienne w lesie i ogrodzie – biologia roślin nasiennych
Dodaj komentarz