Rośliny dwuletnie charakteryzują się dwuletnim cyklem uprawy. Oznacza to, iż w pierwszym roku po posianiu wykształcają one liście, a dopiero po przezimowaniu w sezonie drugim pojawiają się pędy kwiatostanowe i kwiaty.

Obok roślin jednorocznych gatunki dwuletnie to bardzo popularne kwiaty, często spotykane w ogrodach. Są wśród nich rośliny ogrodowe ozdobne z kwiatów, które zwyczajowo uprawiane są w przydomowych nasadzeniach, obwódkach i rabatach oraz na grządkach. Sprawdź, czy znasz wszystkie rośliny dwuletnie.

Rośliny dwuletnie i ich uprawa

W przypadku roślin dwuletnich siew nie musi nastąpić wczesną wiosną. Późną wiosną lub latem należy wysiać nasiona do rozsadnika lub pojemników. Materiał nasienny znajdziesz bez trudu w każdym dobrym internetowym sklepie ogrodniczym. Rozsadę można przenieść na miejsce stałe, gdy pojawi się kilka liści. Ważne jest regularne podlewanie siewek i stosowanie niewielkich ilości nawozu. Aby ułatwić młodym roślinom zimowanie, warto stosować okrycie na najchłodniejsze miesiące w roku. W pierwszym sezonie wegetacji gatunki te wytwarzają rozetę liściową. Latem w kolejnym roku rośliny powinny zakwitnąć.

Najpopularniejsze gatunki roślin ozdobnych dwuletnich

Często spotykane w ogrodach dwuletnie rośliny to bratek i stokrotka. Typowe gatunki do ogrodów naturalistycznych i wiejskich to np. dziewanna, malwa ogrodowa, niezapominajka i naparstnica. Z kolei goździk brodaty doskonale nadaje się do uprawy na kwiat cięty. Dzwonek ogrodowy zakwita w drugim sezonie po wysiewie. Większość takich roślin dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych.

Uprawa roślin dwuletnich nie jest trudna. Dlatego warto je wysiewać w swoim ogrodzie. Nie są kłopotliwe w pielęgnacji, a ich uroda zwykle wynagradza długi czas oczekiwania na kwiaty.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022