Malwa (Alcea) to znana głównie naszym rodzicom i dziadkom roślina ogrodowa. Należy do rodzaju ślazowatych, wśród których wyróżnić można około 60 gatunków – zarówno kwiaty ozdobne, jak i o właściwościach leczniczych, czyli prawoślaz lekarski (Althaea officinalis).
Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, gdzie dotąd można spotkać ją dziko rosnącą, a w samej tylko Turcji wyróżnić można 18 gatunków tej rośliny. Spotkamy ją również we wschodniej Europie i centralnej Azji. W naturze malwa rośnie zazwyczaj na suchych, niejednokrotnie skalistych siedliskach.
Morfologia, czyli jak właściwie wygląda malwa?
Malwy znane nam z rustykalnych ogrodów to rośliny dwuletnie – najokazalej kwitną w drugim roku uprawy. Po posadzeniu sadzonek najpierw rozwijają się liście zebrane w niską rozetę. Następnie pojawia się sztywna, owłosiona, gruba i długa łodyga, która może osiągnąć nawet 2–3 m wysokości. Łodygi malwy są bogato ulistnione, a liście swoim kształtem przypominają dłoń lub serce. Są ciemnozielone, szorstkie i dorastają do 25–30 cm średnicy. Kwiaty dochodzą do 4–5 cm średnicy, osadzone są w górnej części łodygi na krótkich szypułkach.
Czy malwa może być wyłącznie różowa?
Malwa ogrodowa występuje w wielu różnych kolorach, wiejski krajobraz zdobią kwiatostany białe, kremowe, żółte, brzoskwiniowe, pomarańczowe, czerwone, bordowe, fuksjowe, fioletowe, niemalże czarne, jak również dwubarwne, jak na przykład odmiana „Creme de cassis”. Owoc malwy stanowi dwukomorowa rozłupka, w której znajdziemy okrągłe, brązowe, nieco wklęsłe nasiona. Kwiaty malwy podziwiać możemy w ogrodach przez długi czas, jako że kwitnie od lipca aż do października.
Podział malw ze względu na kwiaty
Najczęściej spotykane w przydomowych ogródkach to pomimo różnych kolorów rozmaite odmiany malwy różowej (Althaea rosea). Dzieli się je na kilka typów kwiatów:
- Chaters (do 180 cm wysokości, zwarte kwiatostany w przeróżnych barwach);
- Fimbriata flore pleno (strzępiaste płatki, kwiaty półpełne);
- szkockie (do 2 m, płatki zewnętrzne i wewnętrzne równej długości, kwiaty półkuliste);
- pełne wielkie (najwyższe – aż do 3 m, o kwiatach pełnych, pomponiastych).
Uprawa Althaea rosea
Wymagania glebowe sadzonek
Malwa ogrodowa nie wymaga wiele w zakresie gleby. Będzie pięknie rosła w zasadzie w każdym ogrodzie, za wyjątkiem piasku i zbitej gliny. Optymalne pH gleby by sadzić malwy z sukcesem oscyluje między 6 a 7, a ziemię warto wcześniej głęboko przekopać i wzbogacić o kompost, który stanowić będzie źródło cennej próchnicy dla pędów.
Stanowisko malwy
Idealne warunki dla malwowatych to stanowisko słoneczne lub półcieniste. Należy jednak sprawdzić czy nie umieszczamy jej w miejscu zbyt wietrznym, jako że silny wiatr mógłby połamać długie łodygi. Jeśli Alcea ma stanowić element większej kwiatowej rabaty czy klombu pod płotem lub ścianą domu, posadźmy ją z tyłu, aby okazałe łodygi i duże liście nie odbierały niższym okazom dostępu do światła.
Podlewanie
Najistotniejsze jest regularne podlewanie w pierwszym roku wzrostu. Egzemplarze dwuletnie podlewamy tak, aby ziemia nadmiernie nie przeschła, jednak uważnie, by nie zamoczyć liści, jak i nadmiernie nie nasączyć podłoża. Nawożenie 1–2 razy w ciągu sezonu nawozem uniwersalnym zupełnie wystarczy.
Podwiązywanie i przygotowanie do zimy
Z uwagi na długość łodyg malwa wymaga podparcia. Najlepsze będą do tego celu tyczki bambusowe lub cienkie paliki, zaś do przymocowania używamy naturalnego sznurka lub tasiemki. Po kwitnieniu malwy najlepiej usunąć, niemniej bez większych kłopotów przetrwają też zimę, delikatnie okryte agrowłókniną lub suchymi liśćmi.
Rozmnażanie malwy
Przekwitłe kwiatostany należy regularnie usuwać, co sprzyja gęstnieniu i rozwojowi nowych. Kilka warto zostawić, by zdążyły zawiązać się na nich nasiona, które możemy wykorzystać nawet przez 4 lata. Malwy często same wysiewają się i cieszą oko w następnym sezonie. Przesadzać można wyłącznie okazy bardzo młode, z uwagi na głęboki system korzeniowy i łatwość uszkodzenia. Kiedy wysiewać? Korzystając z zimnego inspektu lub rozsadnika, od końca maja aż do początku lipca. Kiedy siewki będą mieć już dwa, trzy listki, pikuje się i rozsadza co około 25 cm. W miejsce docelowe przenosimy dopiero we wrześniu.
Kupić online czy w sklepie ogrodniczym?
Miłośnikom malw sen z powiek spędza choroba zwana rdzą, objawiająca się brązowymi plamami na spodniej stronie liści. Dlatego bezpieczniej nabyć je stacjonarnie i dokładnie obejrzeć pożądane okazy. Malwa pięknie ozdobi każdy ogród i nie jest trudna w pielęgnacji.
Prostota uprawy malwy sprzyja jej popularności w ogrodach. Należy jednak pamiętać, że istnieje kilka wymagań, zwłaszcza dotyczących rozsiewu, do których trzeba się zastosować, by kwiat ten cieszył oko nawet przez dwa lata.