Piwonie to jedne z najbardziej okazałych kwiatów do ogrodu. Nie wymagają wiele, więc nadają się nawet dla początkujących ogrodników, a efekty ich kwitnienia są wspaniałe. Dowiedz się czegoś więcej o uprawie tych kwiatów!

Piwonie, które czasami nazywa się też peoniami, to kwiaty, które można spotkać praktycznie w całej Europie. Nie są jednak gatunkiem europejskim – pochodzi on z Chin i Japonii. Co ciekawe, w swoich ojczyznach kwiaty te są uznawane za symbol szczęścia, powodzenia, pomyślności i dostatku. Bywają też wykorzystywane do celów leczniczych. Przede wszystkim służą jednak jako rośliny ozdobne i swoją rolę mogą spełniać nawet kilkadziesiąt lat! Odpowiednia pielęgnacja może zapewnić im naprawdę długie życie, dlatego warto wiedzieć, jakich zabiegów wymagają. Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Gatunki piwonii w ogrodzie

Piwonia to roślina niezbyt liczna, jeśli chodzi o różne podgatunki. Jest ich około 30, więc stosunkowo niewiele, w porównaniu do innych bylin. Najczęściej spotykanymi gatunkami są:

  1. Piwonia krzewiasta – przypomina wysoki krzew, który czasami potrafi wzrosnąć nawet do 3 metrów wysokości. Równie duże są jej kwiaty – mogą mieć nawet 20 centymetrów średnicy. Istnieje wiele odmian barwnych tego gatunku piwonii: biała, żółta, czerwona czy fioletowa. Niektóre kwiaty mogą być dwukolorowe.
  2. Piwonia delikatna – zwana czasami także koperkową lub wąskolistną. Jest raczej niewielka, bo osiąga od 30 do 60 centymetrów wysokości. Pochodzi z Kaukazu i ma bardzo charakterystyczne liście, które przypominają nieco postrzępiony koper włoski, stąd druga nazwa rośliny. Kwiaty nie są zbyt gęste i mają kolor głębokiej czerwieni.
  3. Piwonia lekarska – wywodząca się z południowej i środkowej Europy odmiana kwitnie w maju i dlatego bywa nazywana „majówką”. Kwiaty są duże i występują w wielu odcieniach różu oraz czerwieni.
  4. Piwonia chińska – jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Chin, choć naturalnie spotyka się ja też na Syberii. Może dorosnąć do niemal 2 metrów wysokości, a kwiaty również są duże. Ich kolor to najczęściej róż, purpura lub biel.

Piwonie – stanowisko i podłoże

Piwonie będą rosły najlepiej na stanowisku słonecznym. Poradzą sobie też w miejscu półcienistym, aczkolwiek przynajmniej przez pół dnia powinny mieć dostęp do słońca. Oprócz tego warto osłonić je od wiatru. Jeśli chodzi o glebę, to powinna być przede wszystkim bogata w próchnicę, żyzna i średnio zwięzła. Idealne pH to takie lekko kwaśne, mieszczące się w granicach od 5 do 6, choć kwiatom nie zaszkodzi też lekka zasadowość ziemi. Ważna jest odpowiednia przepuszczalność, dlatego jeśli podłoże jest gliniaste, przed sadzeniem wykonuje się drenaż.

Kiedy sadzić, a kiedy przesadzać piwonie?

Najlepszym czasem na sadzenie piwonii jest przełom sierpnia i września. Czas ten pozwoli roślinom rozkwitnąć i przygotować się do spędzenia zimy w gruncie. Podczas wybierania miejsca na nasadę należy pamiętać o tym, że ze względu na swoją rozłożystość byliny potrzebują wiele miejsca. Na jednym metrze kwadratowym można zasadzić maksymalnie dwie sadzonki piwonii. Do ziemi wkłada się je raczej płytko, na około 3-4 centymetry. W przypadku płytszego lub głębszego posadzenia należy liczyć się z opóźnieniem kwitnienia. Po zasadzeniu dookoła łodygi warto rozsypać nieco kory. Zapobiega ona utracie wilgotności gleby i ogranicza rozrost chwastów.

Piwonie – uprawa o niewielkich wymaganiach

Piwonie to kwiaty lubujące się w lekko wilgotnym podłożu. Nie należy zatem ich przesuszać, aczkolwiek za mokra ziemia także nie będzie im sprzyjać. Obfitsze dostarczanie wody powinno następować w okresach suszy. Należy wówczas pamiętać o tym, by kierować strumień na wodę, a nie liście. Jeśli chodzi o nawozy, to rośliny te nie mają wielkich wymagań. Na jednym stanowisku rosną bez przeszkód nawet 15 lat i w tym czasie warto raz w roku zasilać je naturalnym nawozem. Jesienią dodatkowo można ściółkować je rozłożonym obornikiem wymieszanym z ziemią. Jeśli już decydujesz się na nawóz mineralny, wybieraj taki z przewagą fosforu i małą zawartością azotu.

Czy piwonie powinny być regularnie podcinane?

Piwonie nie zaliczają się do kwiatów, które koniecznie potrzebują regularnego przycinania, ale warto poświęcić nieco czasu na ten zabieg. Późną jesienią zaleca się wykonać tak zwane cięcie oczyszczające, czyli usunięcie pędów do pierwszego pączka. Dobrze jest też usunąć większość liści, aby zrobić miejsce na wzrost nowych. Niektórzy ogrodnicy wykonują bieżące cięcia po zimie. Jeśli temperatury spadają do -20°C, niektóre pędy przemarzają całkowicie. Należy wówczas poczekać na rozwój pierwszych pączków i usunąć zmarznięte części.

Piwonia – sadzonki, które można łatwo rozmnażać

Sposób, w jaki można rozmnażać piwonię, zależy od odmiany. Piwonie krzewiaste dają bowiem jedną dodatkową możliwość, czyli rozmnażanie z sadzonek pędowych. Wszystkie metody rozmnażania piwonii to:

  1. Rozmnażanie przez podział – aby móc przeprowadzić rozmnożenie przez podział, należy zadbać o to, by roślin odpowiednio obficie zaowocowała i rozkwitła. Najlepszym czasem na wydzielenie sadzonki będzie późna jesień, kiedy bylina jest już w stanie spoczynku i, co za tym idzie, najlepiej przyjmie podział.
  2. Rozmnażanie z nasion – sposób ten nie jest dostępny przez okres pierwszych od 5 do 10 lat po zasadzeniu. Roślina dopiero wtedy zaczyna bowiem wytwarzać nasiona. Należy je zebrać jesienią i od razu zasadzić, ponieważ przez wiosnę mogą one stać się zbyt przesuszone do późniejszego rozkwitnięcia.
  3. Rozmnażanie z sadzonek pędowych – możliwe tylko w przypadku krzewiastych odmian; polega na ukorzenianiu się odciętych korzonków. Można je zaszczepić na odpowiedniej podkładce lub wykorzystać do tego odkłady.

Jakie choroby mogą być groźne dla piwonii?

Najczęstszym zagrożeniem dla piwonii jest zbyt duża wilgotność gleby, która powoduje zagnieżdżenie się grzybów. Zaczyna się od gnicia korzeni i może objąć całą roślinę. Zaczątki pleśni mogą się także pojawić na liściach, zwłaszcza wtedy, gdy lejesz na nie wodę. Oprócz tego kwiatom zagrażają przede wszystkim nicienie, a czasem także różnego rodzaju choroby wirusowe. Niepokojące objawy obserwuje się najczęściej na liściach. Stają się one wówczas zwiędnięte lub pokrywa je dziwny nalot.

Peonie – kwiaty o różnych, nieznanych zastosowaniach

Piwonie nie są znane jako rośliny użytkowe i kojarzą się głównie z celami ozdobnymi, także jako kwiaty cięte. W swojej ojczyźnie, czyli Chinach, piwonie są jednak obecne w medycynie ludowej, ich zadaniem jest łagodzenie różnego rodzaju bólów, nawet tak silnych jak porodowe. Łagodzą też skurcze, dlatego wykorzystuje się je podczas menstruacji czy w dolegliwościach jelitowych. Ekstrakt z piwonii wzmacnia odporność, a roślina bywa też stosowana w przeziębieniach i jako lek na kaszel.

Piwonie w ogrodzie sprawdzą się idealnie. Są to wspaniałe kwiaty, które stanowią piękną ozdobę. Uprawa piwonii nie jest skomplikowana, dlatego warto zdecydować się na ich posadzenie.

Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022