Choć zima kojarzy się z odpoczynkiem przyrody, istnieją gatunki krzewów i bylin, których okres kwitnienia przypada właśnie na ten czas. Również na parapecie zakwitają wtedy rośliny domowe. Poznaj kwiaty kwitnące zimą.

W zimowym ogrodzie funkcję dekoracyjną mogą pełnić kolorowe pędy derenia i przekwitnięte kwiatostany hortensji. Można tam też spotkać niespodziewany widok – rozwinięte pąki kwiatowe. Jakie są jeszcze kwiaty kwitnące zimą? Przedstawiamy gatunki kwiatów, które lubią krótki dzień i niskie temperatury.

Zimowe rośliny w ogrodzie – kwiaty kwitnące zimą

Zimą w ogrodzie można spotkać kilka ciekawych gatunków roślin kwitnących. Ciemiernik kwitnie od listopada do kwietnia. Jest to niewysoka bylina, która wytwarza liczne różowe lub białe kwiaty. Zimozielone wrzośce także cieszą oczy swoimi ciemnoróżowymi kwiatostanami zimową porą. Charakterystyczny oczar pośredni urozmaica zimowy krajobraz kwiatami w płomiennych kolorach: żółtym, pomarańczowym lub czerwonym. W sklepach ogrodniczych można znaleźć wiele odmian tego gatunku. Mniej popularny jest jaśmin nagokwiatowy, którego kwiaty są żółte. Już na etapie zakładania ogrodu warto sadzić krzewy kwitnące zimą w ogrodzie i wybrać dla nich miejsce półcieniste i osłonięte od mrozu.

Rośliny doniczkowe kwitnące zimą

Okazała poinsecja, czyli gwiazda betlejemska, jest jednym z najbardziej popularnych kwiatów zimowych. Jej czerwone kwiaty są bożonarodzeniową dekoracją w wielu domach. Z kolei kaktus bożonarodzeniowy to roślina o ciekawym pokroju i płaskich pędach zakończonych intensywnie wybarwionymi, oryginalnymi kwiatami. Zimą może zakwitnąć także cyklamen perski sięgający 40 cm oraz azalia doniczkowa. Jak większość roślin pokojowych lubią umiarkowane podlewanie i stanowisko osłonięte od wiatru. Należy je podlewać wodą o temperaturze pokojowej.

Znasz już kwiaty kwitnące zimą. Wykorzystaj zimowe kwiaty do ozdoby swojego ogrodu lub postaw je na parapecie, aby wprowadzić odrobinę koloru do swojego otoczenia.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022