W czerwcu zakwita wiele pięknych kwiatów. Gdy zapoznasz się z ich gatunkami, będziesz mógł stworzyć ciekawe rabaty złożone z wielu gatunków. W ten sposób na twojej działce powstanie urocza łąka kwietna z najpiękniejszych roślin ogrodowych. Poznaj kwiaty kwitnące w czerwcu!

Zapamiętaj!

  • Czerwiec to czas wielu kwitnących kwiatów. Doskonałe przykłady to hortensja, jaśmin, kalina koralowa, psianka biała i bez czarny.
  • Rośliny jednoroczne i wieloletnie kwitnące w czerwcu to także celozja, begonia, nagietek i lilak ogrodowy.
  • Szałwia, niecierpek i osteospermum najlepiej rozwijają się w słonecznych miejscach z bogatą glebą.

Popularne krzewy i kwiaty kwitnące w czerwcu – hortensja ogrodowa

Hortensja jest charakterystycznym krzewem ogrodowym. Lubi wilgotne, kwaśne gleby i toleruje półcień. Jej charakterystyczne kuliste kwiatostany z kolorowymi kwiatami płonymi długo pozostają na roślinie. Przez cały czerwiec stanowią wyjątkową ozdobę ogrodu. Piękne kwiaty pojawiają się na roślinie od czerwca do października. Warto sadzić je w ogrodzie, dobrze rosną nawet w cieniu drzew. Inne krzewy kwitnące polecane do uprawy amatorskiej to jaśminowiec, kalina koralowa, dereń biały i bez czarny.

jaśminowiec

Które kwiaty jednoroczne i byliny są ozdobne latem?

Na rabatach dobrze wyglądają też rośliny jednoroczne i byliny na kwiaty cięte. Warto posadzić dimorfotekę pomarańczową, celozję pierzastą i begonię stale kwitnącą. Jeśli lubisz żółte kwiaty, spodoba ci się nagietek lekarski i lak ogrodowy, który może być uprawiany jako roślina jednoroczna lub wieloletnia.

nagietki

Porada

Celozja, niecierpek, szałwia i osteospermum lubią stanowiska słoneczne i żyzne podłoże. Możesz ścinać ich pędy i wstawiać je do wazonu. Przez całe lato dekorują otoczenie i sprawiają, że twój wakacyjny ogród prezentuje się niezwykle efektownie.

Skompletuj kolorowe okazy do swojego letniego ogrodu. Na grządkach, rabatach i w donicach stawiaj na łatwe w uprawie kwiaty kwitnące w czerwcu.

hortensje

Często zadawane pytania

Co kwitnie na żółto w czerwcu?

Złotokap to roślina z rodziny astrowatych, która kwitnie na żółto w czerwcu. Jest to roślina jednoroczna lub dwuletnia, która występuje na łąkach, przydrożach, nieużytkach oraz na polach uprawnych. Charakteryzuje się pięknymi żółtymi kwiatami o średnicy około 2 cm, zebrane w koszyczki. Liście złotoka są pierzaste i ząbkowane, a cała roślina osiąga wysokość od 20 do 80 cm.

celozja pierzasta

Jakie kwiaty polne kwitną w czerwcu?

W czerwcu na polach i łąkach można również spotkać wiele innych kwiatów polnych, takich jak:

  • mak polny (Papaver rhoeas) – czerwony kwiat o czarnym środku;
  • chaber bławatek (Centaurea cyanus) – kwiat o jasnoniebieskich płatkach i ciemniejszym środku;
  • koniczyna polna (Trifolium campestre) – kwiaty w kolorze żółtym lub kremowym, zebrane w kuliste główki;
  • piwonia lekarska (Paeonia officinalis) – kwiaty o różnych odcieniach czerwieni i różu;
  • kłosowiec pospolity (Knautia arvensis) – kwiaty o jasnoróżowych lub fioletowych płatkach.
Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023