Dereń od wieków znany jest w medycynie ludowej. Owoce krzewu wykazują bardzo wiele prozdrowotnych właściwości i do dzisiaj stosowane są w leczeniu wielu chorób. Jeśli jesteś ciekawy, kiedy warto sięgnąć po ten owoc, ten artykuł jest dla właśnie ciebie! Dowiesz się z niego również, jakie warunki musisz zapewnić roślinie, by prawidłowo się rozwijała.
Dereń – szczegółowy opis rośliny
Dereń to roślina pochodząca ze środkowej i południowo-wschodniej Europy oraz z Azji. Obecnie, ze względu na atrakcyjność i cenne właściwości owoców, uprawiana jest w wielu krajach. Jak wygląda dereń? Występuje w formie krzewu bądź małego drzewka i może osiągać wysokość od 3 do 10 metrów. Często występuje on w dzikich warunkach na łąkach czy w lasach. Wczesną wiosną zaobserwować można białe kwiaty, jednak to owoce sprawiają, że dereń prezentuje się naprawdę atrakcyjnie.
Dereń – najpopularniejsze gatunki występujące w Polsce
W Polsce uprawianych jest wiele gatunków tej rośliny. Do najpopularniejszych należą:
- dereń jadalny (Cornus mas), który często hodowany jest w ogrodach ze względów dekoracyjnych oraz z uwagi na prozdrowotne właściwości owoców;
- dereń biały (Cornus alba) to krzew, który posiada charakterystyczne białe kwiaty i owoce o niebieskawym odcieniu;
- dereń pagodowy, który jest niezwykle odporny na warunki atmosferyczne, a jesienią zachwyca czerwonymi liśćmi.
Dereń jadalny – jakie właściwości posiada ten niesamowity owoc?
Dereń jadalny jako owoc posiada niezwykle cenne właściwości i może zmniejszyć objawy wielu chorób. Jest on doskonałym źródłem witamin A i C oraz takich minerałów, jak:
- fosfor;
- żelazo;
- potas;
- wapń;
- cynk;
- miedź;
- mangan.
Z powodzeniem może być stosowany w takich dolegliwościach, jak objawy niedokrwistości, doskonale radzi sobie również z wszelkimi dolegliwościami żołądkowymi, działając przeciwzapalnie, jest również świetnym dodatkiem podczas leczenia przeziębień czy gorączki oraz może być stosowany wspomagająco w przypadku problemów z nerkami czy układem moczowym, gdyż działa moczopędnie.
Dereń – jakie warunki najlepiej jest zapewnić roślinie do prawidłowego rozwoju?
Jeśli chodzi o dereń jadalny, jego uprawa jest bardzo prosta. Jeśli chciałbyś posiadać krzew derenia, koniecznie zobacz, jakie warunki są mu niezbędne do prawidłowego rozwoju!
Rodzaj gleby
Dereń najlepiej odnajdzie się w glebie od lekko kwaśnej do lekko zasadowej. W przypadku, gdy jest ona zbyt kwaśna, warto sięgnąć po specjalistyczne środki, które zmieniają nieco jej odczyn. Jeśli chcesz, by roślina wypuściła owoce, warto zadbać o to, by ziemia była odpowiednio żyzna.
Warunki atmosferyczne
Dereń nie przepada za mocnym słońcem, dlatego doskonale odnajduje się na stanowisku półzacienionym. Roślina ta odporna jest na mróz oraz wiatr, więc tego rodzaju warunki atmosferyczne nie są jej straszne.
Podlewanie
Jeśli chodzi o podlewanie, roślina ta zdecydowanie lepiej znosi susze niż nadmiar wody, więc koniecznie musisz o tym pamiętać. Zadbaj o to, by podłoże było dobrze przepuszczalne i by nie dochodziło do zastoju wody.
Dereń – zasady prawidłowego sadzenia
Zasady sadzenia derenia są niezwykle proste. Jeśli zakupisz gotowe drzewko, pamiętaj, by przed zasadzeniem skrócić korzenie oraz pędy o ⅓ długości. W zależności od tego, w jakim celu chcesz zasadzić roślinę, warto pamiętać o kilku zasadach. Jeśli szczególnie zależy ci na owocach, dobrym rozwiązaniem jest posadzenie dwóch okazów blisko siebie, gdyż zwiększasz wówczas szansę na zapylenie. Jeśli w okolicach derenia chcesz posadzić również inne rośliny, doskonałym rozwiązaniem grab, leszczyna, bluszcz oraz wierzba czy róże. Lepiej unikać jednak brzozy czy klonu, gdyż stanowią one rośliny konkurencyjne.
Dereń zaliczany jest do roślin wolnorosnących, gdyż maksymalnie przyrasta na wysokość jedynie 30 cm oraz osiąga szerokość ok. 20 cm w ciągu roku.
Dereń – prawidłowe nawożenie oraz przycinanie
Jeśli chodzi o nawożenie, dereń nie ma zbyt dużych wymagań w kwestii składników odżywczych. Czynność tę warto więc wykonywać jedynie raz do roku, wiosną.
Dereń nie ma większego problemu z przycinaniem i po tym procesie wciąż rozwija się prawidłowo, jednak ten zabieg nie jest to konieczny, ponieważ dereń rośnie równomiernie. W przypadku młodych roślin warto więc z tego zrezygnować, a w ramach konieczności przycinać jedynie starsze okazy. Przycinanie jest konieczne jeśli dereń stanowi część żywopłotu i nie chodzi tu jedynie o kształt, ale głównie o gęstość.
Dereń – najczęściej spotykane choroby
Dereń jest rośliną dość odporną na choroby, jednak czasami zdarza się, że zostanie zaatakowana. Zobacz, jakie zmiany najczęściej można zaobserwować na tej roślinie.
Septorioza
Septorioza zaliczana jest do chorób grzybiczych. W jej wyniku dochodzi do całkowitego osłabienia rośliny, przez co dość szybko obumiera.
Mączniak prawdziwy
To choroba, która jest niezwykle często obserwowana w świecie roślin. Charakterystyczny w przebiegu tej choroby jest biały nalot. Atakuje zarówno liście, jak i pędy i owoce. W jej wyniku dochodzi do całkowitego osłabienia rośliny i zahamowania jej wzrostu.
Rdza
Rdza to kolejna choroba grzybicza, która może zaatakować roślinę. Charakterystyczne są rdzawe plamy z czarnymi punkcikami wewnątrz. W jej wyniku dochodzi do opadania liści. W tym przypadku czas ma znaczenie i im szybciej zareagujesz, tym większe prawdopodobieństwo, że uda się uratować roślinę. Warto zastosować specjalistyczne środki, które dostaniesz w większości sklepów ogrodniczych.
Opuchlak
To rodzaj szkodnika, który atakuje głównie nocą i wygryza on w liściach dziury. Atakują zarówno dorosłe osobniki jak również larwy, które są bardziej niebezpieczne. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest zastosowanie specjalistycznych środków w godzinach wieczornych bądź wykorzystanie pułapek.
Czy dereń może być szkodliwy dla ludzi i zwierząt?
Dereń jest bezpieczny, jeśli chodzi o jego spożywanie. Jak już wiesz, owoce derenia zawierają wiele cennych witamin i minerałów. Należy pamiętać, że jest on również bezpieczny w przypadku zwierząt, więc nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo swoich czworonogów. Dereń stanowi częste pożywienie dla ptaków, a także dla saren i jeleni, ponieważ roślina ta często rośnie dziko na polach czy w lasach. Możesz więc przygotowywać z niego różnego rodzaju przetwory bez obaw o bezpieczeństwo swoich najbliższych!
Dereń krzew to roślina, która jest stosunkowo prosta w uprawie, a dodatkowo jest odporna na niskie temperatury i zanieczyszczenia powietrza. Co więcej, owoce rośliny o tej samej nazwie wykazują działanie prozdrowotne i stosowane są wspomagająco przy leczeniu licznych chorób, jak zapalenie pęcherza czy stany zapalne. Jeśli chciałbyś więc zająć się uprawą derenia, koniecznie zapoznaj się z powyższym artykułem i zdobądź niezbędną wiedzę na temat tej niezwykłej rośliny!