Dereń biały to łatwy w uprawie, popularny, wysoki krzew ogrodowy. Co warto wiedzieć na jego temat? Podpowiadamy!

Choć dereń biały nie wymaga podczas uprawy skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, dobrze jest wiedzieć, jak właściwie dbać o tę roślinę. Dzięki temu krzew w twoim ogrodzie będzie prezentował się wyjątkowo! Sprawdź więc na co zwrócić szczególną uwagę!

Dereń biały – podstawowe informacje i odmiany

Dereń biały należy do rodziny roślin dereniowatych. Jest krzewem liściastym dorastającym do 2 – 3 metrów wysokości. Roślina ceniona jest za dekoracyjny wygląd przez cały rok: od wiosny do jesieni wypuszcza barwne liście, a zimą zachwyca czerwonymi pędami. Dereń stosowany jest w formie żywopłotu, do obsadzania oczek wodnych albo jako element wewnętrznych aranżacji ogrodowych. Gałęzie rośliny wykorzystywane są również jako elementy ciętych bukietów.

Dereń biały naturalnie rośnie na terenie Azji i wschodniej Europy, jednak z powodzeniem można uprawiać go również w innych szerokościach geograficznych. Początkowo młody krzew charakteryzuje się wzniesionym pokrojem, który z biegiem czasu przechodzi w pokrój pokładający się. Kwitnienie derenia następuje późną wiosną – wówczas krzew obsypany jest niewielkimi, kremowymi lub białymi kwiatami. Następnie powstają z nich niewielkie, kuliste białe owoce.

Popularne odmiany derenia białego to:

  • sibirica variegata o pędach w najbardziej intensywnym ze wszystkich odmian odcieniu czerwieni,
  • miracle – z przebarwiającymi się liśćmi, które przechodzą od koloru zielonego przez róż do purpury.

Uprawa i pielęgnacja krzewów ozdobnych

Dereń biały najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych w wilgotnej (a nawet podmokłej) glebie. Można posadzić go również w cieniu lub półcieniu, ale wówczas krzew rozrasta się wolniej, a jego pędy mają mniej efektowny, bledszy kolor. Dereń biały jest w pełni mrozoodporny. Dobrze znosi także zanieczyszczenie powietrza oraz okresy suszy – nie wymaga wówczas dodatkowego podlewania.

Ciecie derenia

Cięcie derenia jest jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym, jakiemu co roku trzeba poddawać roślinę. Dzięki temu możesz nadać krzewom ładny kształt. Co więcej, usuwanie chorych, starych i słabych pędów sprawia, że roślina zagęszcza się i coraz lepiej prezentuje. Jak wykonać cięcie? Wczesną wiosną (najlepiej w marcu) roślinę przytnij ok. 10-20 cm nad ziemią.

Jak samodzielnie rozmnożyć krzewy?

Dereń biały można rozmnażać na kilka sposobów, ale najbardziej popularne są dwa z nich.

Podstawowy to rozmnażanie przez odkłady poziome. Późną wiosną albo jesienią nagnij do ziemi wybrany, silny pęd. Oczyść go z liści i w miejscu nagięcia przysyp ziemią z kompostem na ok. 10 cm. Przymocuj dobrze pęd, aby pozostał w ziemi. Na jesieni (albo wiosną kolejnego roku) wykop ostrożnie ukorzeniony pęd. Odetnij go od rośliny macierzystej i przesadź w docelowe miejsce.

Drugi sposób na rozmnażanie derenia białego to przygotowanie sadzonej zielonych. Latem (w lipcu albo sierpniu) odetnij wybrane wierzchołki pędów na długość ok. 8-10 cm. Zanurz je w ukorzeniaczu i zasadź w pojemnikach wypełnionych torfem wymieszanym z piaskiem (w proporcjach 1:1). Sadzonki utrzymuj w niskiej temperaturze – optymalne jest 15-18°C. Zimować powinny one w suchym pomieszczeniu, w którym temperatura waha się w granicach 10-12°C. Sadzonki na miejsca docelowe w ogrodzie można przesadzić dopiero po upływie 2-3 lat. Wówczas umieszcza się je w glebie bardzo płytko – wystarczy jedynie lekko przysypać ziemią bryłę korzeniową. Z czasem dereń samoistnie rozrośnie się i wzmocni.

Choroby i szkodniki atakujące dereń

Dereń biały jest dość odporny na działanie większości szkodników. Krzew może jednak dotknąć jedna z kilku chorób grzybowych. Najpopularniejsze to: mączniak prawdziwy, antraknoza oraz zamieranie pędów. Mączniaka rozpoznasz po białym nalocie na liściach, kwiatach i pędach krzewu. Z czasem nalot zmienia kolor na szary, a roślina zamiera. Objawem antraknozy jest z kolei pojawienie się brązowych plam z ciemną obwódką na ogonkach i pędach krzewów. Jeśli zauważysz oznaki którejś z tych chorób, sięgnij po dostępne w sklepach ogrodniczych środki grzybobójcze. Usuń też i zniszcz zainfekowane pędy.

Dereń biały to rozłożysty krzew charakteryzujący się szybkim wzrostem. Jest jedną z piękniejszych (i łatwiejszych w uprawie) roślin ozdobnych, jakie możesz umieścić w swoim ogrodzie. Dlatego też, jeśli szukasz krzewów, które równie dobrze prezentują się zimą co w pozostałych porach roku, rozważ wybór właśnie jednej z odmian derenia.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022