Rozsadzanie roślin ogrodowych lub doniczkowych nie zawsze należy do najprostszych. Od odpowiednio przeprowadzonego procesu zależy to, czy roślina się przyjmie, czy jednak uschnie. Pomocny w tym jest ukorzeniacz. Jak z niego korzystać?

Prawdopodobieństwo udanego rozsadzania sadzonek zależy w dużej mierze od tego, w jakim stanie jest system korzeniowy rośliny oraz od odpowiedniego przygotowania do tego zadania. Czasami nieocenione okazują się środki chemiczne. Wśród nich znajduje się ukorzeniacz. Sprawdź, czym się charakteryzuje i kiedy warto z niego skorzystać.

Czym jest ukorzeniacz?

Ukorzeniacz to preparat chemiczny, który pomoże ci ukorzenić rośliny rozmnażane przy pomocy sadzonek pędowych zielnych, półzdrewniałych i zdrewniałych. W składzie środka znajdują się syntetyczne hormony roślinne, które znane są również jako auksyny. Ich zadaniem jest pobudzenie wzrostu komórek rośliny. Preparaty dostępne są w różnej postaci. Najczęściej są to postać proszku, płynu, żelu lub tabletek. Skład poszczególnych ukorzeniaczy może się różnić, dlatego warto zapoznać się z nim przed podjęciem decyzji zakupowej. Standardowo ukorzeniacze zawierają: kwasy: α-naftylooctowy (naa), u-indolilooctowy (iaa) oraz u-indolilomasłowy (iba). Niektóre środki są dodatkowo wzbogacone o witaminy, środki grzybobójcze i mikroelementy w tym m.in.: miedź, fosfor, żelazo, potas, bor, cynk i molibden. Z jednej strony ukorzeniacz pomaga ukorzenić się roślinie, a z drugiej zabezpiecza ją przed chorobami, działaniem szkodliwych drobnoustrojów oraz gniciem.

Na czym polega jego działanie?

Atutem tego produktu jest to, że wykazuje skuteczność zarówno w przypadku sadzonek półzdrewniałych, sadzonek zdrewniałych, jak i sadzonek zielnych. Rola ukorzeniacza jest znacząca. Z jednej strony wspiera ukorzenianie się roślin, w tym drzew i krzewów, a z drugiej odpowiada za lepszy rozwój owoców. Po jego zastosowaniu wyraźnie zwiększa się skuteczność rozmnażania roślin. Właśnie dlatego warto stosować ukorzeniacze w domu i w ogrodzie. Są również jednym z podstawowych wyborów w przypadku szkółek, czy też hodowli roślin doniczkowych.

Zobacz także  Przytulia właściwa – miododajna roślina lecznicza

Jaką rolę spełnia korzeń w roślinie?

Zanim zdecydujesz się na ukorzeniacz, warto zastanowić się nad tym, jaką rolę w roślinie spełnia korzeń. Jest ona kluczowa. Przede wszystkim odpowiada on za stabilność i kondycję zdrowotną rośliny, a także jej prawidłowy rozwój. Ponadto system korzeniowy pełni rolę kotwicy, która przytrzymuje dorosłe rośliny i sadzonki w podłożu. W związku z tym tworzenie się korzeni to niezwykle istotny etap rozwoju rośliny. Odpowiednio poprowadzony przełoży się na lepsze pobieranie przez nią składników mineralnych i wody, a także magazynowanie substancji zapasowych i oddawanie ich w sytuacjach kryzysowych.

Przykładowe typy ukorzeniaczy

Na rynku dostępnych jest kilka podstawowych rodzajów ukorzeniaczy do kwiatów i innych roślin balkonowych. Użycie ukorzeniacza możliwe jest w odniesieniu do różnych grup roślin, w zależności od realnych potrzeb hodowcy. Podstawowy podział obejmuje takie typy jak:

  • A – ma zastosowanie w przypadku ukorzeniania się sadzonek zielnych i półzdrewniałych, w tym m.in.: hortensji, jałowców, różanecznika, azalii, czy róż;
  • B – tego rodzaju preparaty stosuje się w przypadku ukorzeniania roślin domowych oraz balkonowych. Jest rekomendowanym ukorzeniaczem także w przypadku upraw szklarniowych. Sprawdza się w przypadku takich gatunków roślin jak m.in.: pelargonie, chryzantemy i dalie;
  • AB – stosuje się go do krzewów i drzew, które trudno się ukorzeniają. Dotyczy to m.in.: leszczyny, berberysów, magnolii, cisów i świerków oraz innych iglaków, czy winorośli;
  • B2 – najbardziej uniwersalny preparat, który ma szerokie zastosowanie. Z powodzeniem sprawdzi się w przypadku korzeni roślin zielonych i innych grup, w tym m.in. goździków, wrzosów, forsycji, cyprysików i innych.

Inne popularne środki to Z, D, ZD.

Rozmnażanie i produkcja sadzonek – co jest ci potrzebne?

Rozmnażanie roślin w skali domowej i przemysłowej wymaga odpowiedniego przygotowania. Do przeprowadzenia tego procesu potrzebujesz przede wszystkim sadzonek zielonych lub innych, małych doniczek, do których będziesz je przesadzać, torfu i ziemi z kompostem, a także ukorzeniacza. Ten zwiększy twoją skuteczność i będzie wspomagać rozwój korzeni. Najczęściej ukorzeniacze mają postać proszku, który dokładnie oblepia podstawę sadzonki i inne części rośliny. Proces polega na zanurzeniu końcówki sadzonki w proszku. Aby usunąć nadmiar proszku, należy delikatnie wstrząsnąć rośliną, a następnie bezpośrednio umieścić ją w przygotowanym stanowisku.

Zobacz także  Co posadzić obok budlei? Jak aranżować motyli krzew?

Jak przygotować preparat we własnym zakresie?

Co ciekawe, skuteczny środek można przygotować we własnym zakresie. Do tego potrzebne są naturalne składniki, które często mamy pod ręką. Choć domowy i naturalny preparat nie ma hormonów roślinnych, to jednak posiada inne cenne mikroskładniki. W tym celu wykorzystuje się m.in. cynamon, miód, ocet jabłkowy, aspirynę i miąższ z aloesu. Po jednej łyżeczce tych substancji miesza się ze szklanką ostudzonej wody, a następnie podlewa domowym środkiem roślinę.

Ile kosztuje ukorzeniacz?

Cena ukorzeniacza może się różnić w zależności od tego, jaki rodzaj środka i objętość opakowania zostaną wybrane. Standardowo paczka kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Przy zakupie zadbaj o to, aby dany środek był rekomendowany pod kątem roślin, które chcesz skutecznie rozsadzać. Jedno jest pewne. Zastosowanie ukorzeniacza wpłynie korzystnie na rozwój sadzonek roślin.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022