Te wiecznie zielone krzewy ozdobne doskonale sprawdzają się zarówno w uprawie domowej, jak i ogrodowej. Ich oryginalny wygląd i mnogość odmian sprawiają, że będą pasować do przestrzeni utrzymanych w bardzo różnych stylach. Cyprysik może z powodzeniem pełnić funkcję ogrodzenia, zdobiąc ogród przez cały rok. Które z roślin należą do najciekawszych gatunków rodziny cyprysowatych? Jakie warunki znoszą dobrze, a czego lepiej unikać w ich uprawie?
Różne odmiany i gatunki cyprysika
W obrębie tego rodzaju roślin występuje wiele odmian cyprysików. Za najpopularniejsze i łatwe w uprawie uważa się następujące:
- cyprysik groszkowy Chamaecyparis pisifera;
- cyprysik Lawsona Chamaecyparis lawsoniana;
- cyprysik nutkajski Chamaecyparis nootkatensis;
- cyprysik tajwański Chamaecyparis formosensis;
- cyprysik tępołuskowy (japoński) Chamaecyparis obtusa;
- cyprysik żywotnikowaty Chamaecyparis thyoides.
Poszczególne odmiany mogą różnić się między sobą wzrostem, pokrojem, ale także barwą łusek. Gatunkiem, który najczęściej występuje na ziemi, jest cyprysik Lawsona. To właśnie tę odmianę można spotkać w parkach czy ogrodach miejskich.
Cyprysik – wiecznie zielony krzew
Wybór cyprysików do uprawy jest naprawdę szeroki. Roślina może występować jako krzew albo niewielkie drzewo w kształcie stożka. Kora tych iglaków jest raczej cienka i delikatna, a często także łuszczy się pasowo. Męskie szyszki mają kolor żółty lub czerwony, natomiast żeńskie barwę początkowo zieloną zmieniają na fioletową, a w wyniku drewnienia stają się brązowe.
Cyprysiki posiadają ostro zakończone łuski wyraźnie odstające od pędów. Ich spodnią część pokrywają woskowe wzory. Rośliny te pozostają zielone przez cały rok – dobrze znoszą niskie temperatury i są odporne na choroby czy szkodniki.
W warunkach naturalnych cyprysiki spotkać można na terenie Japonii, Ameryki Północnej, a także na Tajwanie. Warto wiedzieć, że te rośliny należą do tej samej kategorii, co cyprysy. W Stanach Zjednoczonych cyprysik może osiągać nawet 75 m wysokości, natomiast w naszych polskich warunkach jest to maksymalnie 25 metrów i to po kilku latach.
Uprawa i pielęgnacja cyprysika
Uprawa cyprysików nie jest skomplikowana, ponieważ rośliny te nie przejawiają szczególnie dużych wymagań. Jeśli jednak poświęcimy im wystarczająco dużo uwagi i pielęgnacji, będą zdobić nasze mieszkania, ogrody czy tarasy przez wiele lat.
Warto wiedzieć, że cyprysiki najlepiej czują się na stanowiskach dobrze nasłonecznionych, choć dobrze znoszą także cień. Pamiętaj jednak, że wtedy ich wzrost będzie znacznie wolniejszy i mniej efektowny. Istnieją bardziej mrozoodporne odmiany rośliny i właśnie te należy wybierać, jeśli mieszkasz w chłodniejszych rejonach. Gdy jesteś posiadaczem cyprysika o strzelistym, kolumnowym, stożkowym pokroju, powinieneś sadzić go w miejscach dobrze osłoniętym od wiatru, który mógłby go uszkodzić.
Preferowana gleba
Cyprysiki najlepiej rosną z glebie żyznej i dobrze przepuszczalnej, lekko kwaśnej, która powinna być wilgotna w umiarkowanym stopniu. Odczyn gleby nie powinien przekraczać 7 pH. Cyprysiki nie zniosą długotrwałego stania wody w glebie. Jeżeli w swoim ogrodzie posiadać zbitą ziemię, ale niezbyt zasadową, możesz odpowiednio przygotować ją na cyprysiki. Możesz ją nieco spulchnić i wymieszać z torfem.
Kiedy sadzić cyprysiki?
Chamaecyparis to roślina, którą najlepiej jest sadzić w miesiącach jesiennych, jednak pod warunkiem, że nie pojawiają się obfite deszcze czy pierwsze przymrozki. Wśród licznych odmian powinieneś dobrać takie, które będą pasować do twoich planów, jeśli chodzi o gęstość zasadzeń. Gdy chcesz stworzyć z rośliny żywopłot, odległość między poszczególnymi okazami powinna wynosić ok. 50 cm.
Sadzonki roślin należy umieścić w dole dwukrotnie większym niż bryła korzeniowa. Dno powinno zostać odpowiednio spulchnione, a korzenie można obsypać ziemią z domieszką kompostu, czym ułatwimy roślinie początek wzrostu.
Podlewanie i nawóz
Tuż po posadzeniu cyprysika w ogrodzie powinieneś szczególnie uważnie go podlewać, oczywiście tylko wtedy, kiedy nie panują przymrozki. Starsze krzewy potrzebują podlewania tylko w okresach większej suszy. Jeśli natomiast uprawiasz cyprysiki w pojemnikach lub donicach, regularne podlewanie jest niezbędne przez cały czas. Podłoże w głębi powinno być stale wilgotne, natomiast warstwa wierzchnia musi przeschnąć przed kolejnym nawodnieniem.
Nie ma potrzeby by regularnie nawozić cyprysiki, jeśli jednak chcesz to robić, wykorzystaj w tym celu specjalny nawóz do iglaków. Dotyczy to zwłaszcza roślin uprawianych właśnie w donicach. Odpowiednio pielęgnowanym cyprysikom w glebie w zupełności wystarczy dawka kompostu raz lub dwa razy w ciągu roku.
Cięcie cyprysików
Cyprysiki dobrze znoszą przycinanie, jednak należy to robić wiosną lub wczesną jesienią. Co istotne, przycina się tylko te okazy, które mają posłużyć za żywopłot. Nie przeprowadzamy tego zabiegu na soliterach czy roślinach rosnących w mniejszych grupach.
Zabieg cięcia cyprysika należy przeprowadzać bardzo delikatnie. Nie należy dotykać starego drewna, ponieważ roślina może się wtedy znacznie przerzedzić, co wpłynie na zmniejszenie jej estetyki.
Cyprysik w doniczce – dodatkowe wskazówki
Chcąc uprawiać tę roślinę w donicy, musisz zdecydować się na taką, która zapewni jej warunki do pięknego i zdrowego rozrostu. Nie może być ona zbyt ciasna, ponieważ system korzeniowy cyprysika potrafi osiągać naprawdę spore rozmiary. Wybierz zatem taką donicę lub pojemnik, która będzie dwukrotnie większa od obwodu systemu korzeniowego rośliny.
Powinieneś także zadbać o odpowiednią warstwę drenażową na dnie donicy (koniecznie z otworem odpływowym!). W tym celu najlepiej sprawdzi się keramzyt lub żwir. Cyprysiki lubią ciepłe i słoneczne stanowiska, natomiast zimą temperatura, w której przebywają, nie powinna spadać poniżej 10 stopni Celsjusza. Nie tolerują również zbyt suchego powietrza, dlatego stawiaj je raczej z dala od aktywnych grzejników. Roślinę uprawianą w donicy należy dokarmiać płynnym nawozem, ale tylko w okresie od marca do września. Młode okazy przesadza się do większych naczyń czy pojemników co ok. 3 lata, natomiast starsze cyprysiki wymagają tego w różnych stopniu. Należy uważnie obserwować swoją roślinę i reagować na jej indywidualne potrzeby.
Jeśli twój doniczkowy cyprysik usycha, najprawdopodobniej zapewniasz mu zbyt małą ilość wody. Możesz wtedy dodatkowo zraszać okaz, a także postarać się o podniesienie wilgotności powietrza w jego otoczeniu. Sprawdzonym, choć dość kosztowym sposobem, jest ustawienie w pobliżu nawilżacza powietrza. Nieco tańszym, a równie skutecznym rozwiązaniem jest ustawienie pojemników lub podstawek wypełnionych wodą i keramzytem, która parując, będzie zwiększać wilgotność wokół cyprysika, zbawiennie wpływając na jego kondycję.
Cyprysik to roślina popularna nie tylko w parkach, na działkach czy w ogrodach, ale także w uprawie doniczkowej. Ze względu na dość dużą odporność na mróz i zanieczyszczenia, licznie pojawia się w zielonych przestrzeniach miejskich. Uprawa tego gatunku nie jest szczególnie złożona, jednak warto poświęcić cyprysikom nieco więcej uwagi, by osiągnąć efektowny i gęsty pokrój roślin. Może występować w różnych odcieniach zieleni, która cieszy oko właściwie przez cały rok – doskonale nadaje się na żywopoty, które przetrwają nawet bardzo niskie temperatury. Nie trzeba dodatkowo dokarmiać rośliny, jednak w przypadku cyprysika w uprawie doniczkowej można zastosować nawóz w płynnej postaci.