Miłośnicy roślinności w mieście również mogą mieć swój własny ogródek. Mała przestrzeń nie przekreśla wielkich marzeń o eleganckiej zieleni. Jak uprawiać urban garden? Jakie rośliny nadają się do takiego miejsca? Sprawdź!
Mieszkając w mieście, także możesz rozwijać swoją pasję do ogrodnictwa. Wystarczy ci niewielki teren, aby móc projektować powalające aranżacje ogrodowe. Odpowiednie zaplanowanie jest tu niezwykle istotne.
Ogród miejski – cechy
Ogród miejski nie jest zbyt duży, zwykle dom zajmuje znaczną część działki. Ogranicza się do kilkunastu metrów i zwykle jest przy niewielkich posesjach lub pomiędzy zabudowami domów szeregowych. Najczęściej służy do odpoczynku. Jest zbyt mało miejsca na zabawę dla dzieci lub pobieganie psa. Rośliny nie mogą być zbyt pokaźne i gęsto posadzone, aby jeszcze bardziej nie zmniejszyły działki. Ogród miejski wymaga starannego przemyślenia, by nie zmniejszać, a optycznie zwiększać małą architekturę. Należy dobrze zorganizować ułożenie roślin, mebli i przygotować projekt.
Dwa typy ogrodów miejskich
Ogród w mieście możesz uprawiać na 2 odmienne sposoby: ogród z własnymi ziołami i warzywami lub ogród do odpoczynku z przewagą roślin dekoracyjnych. Oczywiście możesz połączyć oba style.
Ogród ziołowy
Ogród ziołowy jest bardzo dobrym pomysłem, by uprawiać swoją żywność. To oszczędność pieniędzy oraz możliwość wyhodowania własnych, ekologicznych warzyw. Ze względu na niewielkie rozmiary zielonej przestrzeni nie wszystkie rośliny możesz posadzić. Najlepiej zrobić zielony zakątek dla:
- pomidorów;
- papryki;
- różnych roślin przyprawowych (bazylia, szałwia, tymianek, mięta, chrzan, oregano, lubczyk);
- truskawek;
- ogórków.
Ogród kwiatowy
Ogród kwiatowy służy typowo pod odpoczynek. Nie musisz zbierać warzyw i owoców, delektujesz się wypoczynkiem w ogródku. Roślinność odpowiednia do tarasów to m.in.: pnącza, rośliny zimozielone, kwitnące wieloletnie kwiaty. Dobierz odpowiednie meble: niewielki stolik z krzesłami lub wypełniony plastikowymi kulkami puf. Zdecyduj się także na dodatki w postaci niewielkich rzeźb.
Dekoracje w ogrodzie
Odpowiednie zagospodarowanie powierzchni pozwoli ci na dobranie atrakcyjnych detali. Dostosuj kolorystykę do upodobań i koloru domu. Dzięki temu powstanie atrakcyjna całość. Tworząc taras, staraj się ograniczyć używanie kostki brukowej. Wystarczająco dużo jest jej poza murami ogrodu! W ogrodzie warto zasadzić rośliny odporne na zanieczyszczone powietrze. Najlepiej sprawdzą się te, które oczyszczają tlen. Lustra będą się świetnie nadawać do małych skrawków terenu. Optycznie zwiększą powierzchnię.
Zalety
Ogród miejski posiada wiele zalet. Nie wymaga tak czasochłonnej pielęgnacji jak ogród o większych gabarytach. Nie musisz kosić trawy ani grabić liści jesienią. To jedna z jego największych zalet. W ogródku możesz spokojnie odpocząć, izolując się od miejskiego zgiełku. To idealne miejsce dla osób zapracowanych i starszych. Przy okazji, zasadzając zieloną roślinność, poprawia się wilgotność powietrza. Nie jest ono aż tak suche. Jeśli twój ogród jest wystarczająco duży, możesz urządzić grilla z sąsiadami. Świetna okazja do spotkania się!
Ogród miejski możesz urządzić na wiele sposobów. Liczne inspiracje znajdziesz na Internecie. Niewielka przestrzeń także może stać się twoim ulubionym miejscem do wieczornego przesiadywania.