Marzysz o pięknym ogródku, który będzie koić zmysły, a jednocześnie będzie przywodzić na myśl najpiękniejsze wspomnienia? W takim bez wątpienia ogród romantyczny jest tym, czego szukasz. Jego wykonanie bywa dość czasochłonne, ale przy odrobinie zaangażowania stworzysz przestrzeń, którą będą zachwycać się wszyscy goście. Jak powinien wyglądać taki ogród, czym się charakteryzuje i jakie kwiaty w nim posadzić? Podpowiadamy!
Czym jest ogród romantyczny?
Każdy zapewne ma jakieś wyobrażenie takiej aranżacji, jednak nie do końca wie, co się pod tym kryje. Romantyczny ogród można porównać do tych na angielskich wsiach, które często można spotkać, zwiedzając Wielką Brytanię. W ogrodach tych nie brakuje kwiatów i zdecydowanie nie ma tu mowy o minimalizmie. Mimo dość dużej różnorodności roślin, w stylu tym dominuje elegancja połączona z naturalnym designem. Można tu spotkać piękne alejki, odludne zakątki, meble i dekoracje. Nazwa „ogród romantyczny” nie wzięła się w końcu znikąd – takiemu ogrodowi towarzyszy swego rodzaju melancholia i niepowtarzalny nastrój…
Jak zaprojektować ogród romantyczny?
Architektura ogrodu romantycznego jest dość prosta, ale bogata. Jeżeli chodzi o meble i inne dodatki, wybiera się tu lekkie, w stylu vintage. W związku z tym przeważa drewno, często celowo postarzane. Równie dobrą opcją będzie wiklina lub delikatny metal. Dominującymi kolorami są zaś pastele – unikaj intensywnych barw, tak samo zresztą jak przesadnie wyrazistych kształtów i wzorów. Najwygodniejszym i najpraktyczniejszym elementem wyposażenia są krzesła i ażurowy stół, aczkolwiek w tym przypadku nie bój się postawić na ozdobną ławkę. To pozwoli ci przenieść się wyobraźnią do miejsc, które jako dziecko odkrywałeś w takich książkach jak „Tajemniczy ogród”.
Meble i dodatki w ogrodzie romantycznym
Osoby, którym zależy na wygodzie i wiedzą, że będą spędzać sporo czasu w ogrodzie, mogą wyposażyć się w miękkie, eleganckie poduszki na siedziska krzeseł. Gdzie umieścić meble ogrodowe? Na pewno nie powinny one stanowić centralnego punktu całej aranżacji. Zamiast tego lepiej ustawić je w zacisznym zakątku, na przykład za żywopłotem czy krzewem.
Jako dodatki doskonale sprawdzą się ozdobne donice z terakoty, figury z gipsu, wazy, kosze z wikliny, fontanny czy poidełka dla ptaków. Jeśli masz taką możliwość, pomyśl o zaprojektowaniu oczka wodnego z małym, drewnianym mostkiem. W to wszystko świetnie wpasuje się subtelna altanka z baldachimem. Świetny efekt zrobi także odpowiednie oświetlenie, zwłaszcza girlandy czy lampiony.
Ścieżki i romantyczne alejki
Ostatnim aspektem samego projektu są ścieżki. W ogrodzie romantycznym postaw na te kamienne lub żwirowe, które będą podkreślać naturalny charakter. Warto, by miały one delikatne zakręty. Niewskazane są natomiast biegnące prostopadle chodniki z betonu i nazbyt regularne kształty, które znacznie lepiej sprawdzą się w ogrodach geometrycznych.
Rośliny w ogrodzie romantycznym
Żadne meble czy dodatki nie oddadzą charakteru ogrodu romantycznego, jeśli nie zaczniesz od dopasowanej do stylu roślinności. Tajemniczą aurę podkreślą wszelkie pnącza puszczone na altanę, dlatego rewelacyjnym rozwiązaniem będzie bluszcz pospolity, wiciokrzew, winobluszcz lub piękne róże pnące. Jeżeli natomiast chodzi o drzewa i krzewy, wybierz takie gatunki jak dąb, winorośl, wiśnia, jabłoń, czereśnia, grab, wierzba, buk, jaśminowiec, cis, magnolia, rododendron, bukszpan, hortensja czy malina. Z pewnością dodadzą one nutę romantyczności.
Jak sadzić rośliny w ogrodzie romantycznym?
Rośliny należy sadzić w sposób piętrowy, czyli najbardziej zbliżony do tego, jaki występuje naturalnie. Oznacza to, że najniżej powinny być rabaty z ziołami i kwiatami, nieco wyżej krzewy i kwitnące byliny, a za nimi wysokie drzewa. Podstawą roślin będą róże, których wybór jest dość szeroki, ponieważ odmian róż jest dziesiątki. Możesz więc przebierać w kolorach, ale pamiętaj jednocześnie o tym, że każdy taki krzew osiąga spore rozmiary. Poza tym sięgnij po groszki, maciejkę, liliowce, piwonie, gipsówkę czy heliotropy. Większość z tych gatunków roślin znajdziesz w sklepach ogrodniczych, ponieważ rośliny sadzone w ogrodach romantycznych bez problemu utrzymują się w naszym klimacie.
Wiesz już, jak powinien wyglądać ogród romantyczny. Jeżeli chcesz dodać mu jeszcze więcej lekkości i romantycznego charakteru, posadź lawendę, dzwonki, floks, fiołki i naparstnicę. Nie tylko wyglądają one rewelacyjnie, ale dodatkowo wspaniale pachną. Dzięki temu każda wizyta w takim ogrodzie będzie przynosiła relaks i pozwoli ci zanurzyć się w świecie wyobraźni.