• Kwiaty doniczkowe
    • Rośliny na balkon
    • Kwiaty z dyskontu
  • Ogród
    • Rośliny ogrodowe
      • Krzewy
      • Sadzenie
      • Kwitnienie
      • Rodzaje roślin
    • Trawy
    • Szkodniki w ogrodzie
    • Prace ogrodowe
    • Kalendarz ogrodnika
    • Oczko wodne
    • Skarpa i skalniak
  • Drzewa
    • Drzewa liściaste
    • Drzewa iglaste
    • Drzewa owocowe
  • Porady
    • Okazje
  • Redakcja
    • Kontakt
Logo gardeneo.pl
  • Ogród

Ogród prowansalski – jak wykonać tę aranżację i jakie rośliny posadzić?

22 kwietnia, 2022
ogród prowansalski

Zagraniczne, a nawet egzotyczne style wkraczają nie tylko do wnętrz domów, ale też na podwórka. Przykładem jest ogród prowansalski. Jeśli lubisz subtelne aranżacje, ten styl z pewnością jest dla ciebie. Dowiedz się, czym się cechuje.

Ogród prowansalski kojarzy się z wakacjami na południu Francji, z zapachem lawendy i szumem traw… Posiadanie takiego miejsca u siebie na podwórku to z pewnością marzenie niejednego właściciela działki. Nie musisz się martwić, że nie podołasz temu zadaniu – wykonanie tego ogródka jest banalnie proste. Czym jest ogród w tym stylu, jak go wykonać i w jaki sposób o niego dbać? Podpowiadamy!

Z tego artykułu dowiesz się:
1 Czym jest ogród prowansalski?
1.1 Czym wyróżnia się ogród prowansalski?
1.2 Lokalizacja ogrodu prowansalskiego
2 Rośliny do ogrodu w stylu prowansalskim – czy to tylko lawenda?
2.1 Czy ogród prowansalski jest wymagający w utrzymaniu?
2.2 Jakie rośliny warto posadzić w ogrodzie w stylu prowansalskim?
2.3 Zioła w ogrodzie
3 Jak znaleźć idealne miejsce na ogród w stylu prowansalskim?
4 Dodatki i meble do ogrodu prowansalskiego

Czym jest ogród prowansalski?

Jak sama nazwa wskazuje, styl ten pochodzi z Prowansji – z południowych regionów Francji. Nie jest jednak tym samym, co typowo francuskie, barokowe aranżacje ogrodu z równo przystrzyżonymi klombami i bogactwem wielokolorowych kwiatów. Wręcz przeciwnie, zdecydowanie panuje tu minimalizm i naturalność. Taki krajobraz kojarzy się z wiejską sielanką i prawdziwym relaksem na łonie natury. Poza Prowansją styl ten nie jest jednak kojarzony z wsiami. Jest zupełnie odwrotnie – prostota i brak przepychu nadają działce elegancji i polotu.

Czym wyróżnia się ogród prowansalski?

Tym, co jeszcze cechuje ogródek w stylu prowansalskim, jest duża liczba zakamarków, w których można się bez problemu zaszyć i odciąć od świata, słuchając tylko szumu poruszających się na wietrze kwiatów i traw. Charakter tej aranżacji jest niezwykle spokojny i nie będzie przesadą stwierdzić, że potrafi ona ukoić wszystkie zmysły – od wzroku przez słuch aż do dotyku. Na całej przestrzeni ogrodu, pomiędzy roślinnością, często znajdują się ławeczki, place, wolne przestrzenie, które pozwalają odpocząć od zgiełku życia codziennego. Nie ma tu więc typowych dla ogródka geometrycznego równych kształtów i ściśle wytyczonych ścieżek oraz miejsc na kwiaty. Chodzi o całkowite odwzorowanie środowiska naturalnego.

Zobacz także
Rośliny miododajne w ogrodzie przydomowym – najpiękniejsze gatunki kwiatów atrakcyjnych dla pszczół

Lokalizacja ogrodu prowansalskiego

Kolejną kwestią, o której warto pomyśleć, jest zlokalizowanie ogrodu w odpowiednim, niezatłoczonym, cichym miejscu. W związku z tym dobrze jest oddzielić placyk żywopłotem czy rzędem bukszpanu, by zapewnić sobie maksimum prywatności. Ławeczki czy altanki możesz z kolei opleść pnączem np. bluszczem. Dzięki temu jeszcze bardziej będzie to przypominać ogród prowansalski. Co ważne, wbrew pozorom ogród prowansalski wcale nie jest przesadnie uroczy i cukierkowy. Można nawet powiedzieć, że panuje w nim pewna surowość, łagodzona jedynie barwami roślin. Same dodatki często bywają nawet dość chłodne, przywodzące na myśl żyjące swoim życiem podwórka. Mimo wszystko całość wygląda bardzo sielsko, co zdecydowanie uprzyjemni wypoczynek na podwórku.

Rośliny do ogrodu w stylu prowansalskim – czy to tylko lawenda?

Tego typu ogrody mają dość charakterystyczną kolorystykę. Dominują tu przede wszystkim pastelowe barwy, co tyczy się nie tylko roślinności, ale też wszelkich dodatków. Nie jest jednak monotematycznie – kwiaty mogą być białe, fioletowe, błękitne i różowe. Takie kolory są bardzo spokojne, nie drażnią zmysłów i dają odpocząć oczom. Dzięki temu można zdecydowanie bardziej wypocząć. Poza tym wszelkie roślinne kompozycje, choć nie są skrupulatnie układane, pasują do siebie idealnie i tworzą harmonię.

Czy ogród prowansalski jest wymagający w utrzymaniu?

Duże znaczenie ma tu swoboda. Kwiaty, trawy i inne rośliny nie mogą być posadzone „od linijki”. Powinno to raczej przypominać stworzone przez naturę dzikie pole. Olbrzymim atutem jest to, że dzięki temu ogród taki nie wymaga dużo pracy i wysiłku – nie musisz ich strzyc, regularnie plewić i uważnie układać obok siebie. Choć nasz klimat odbiega nieco od tego, który występuje na południu Francji, w większości da się bez problemu odwzorować wygląd tamtejszych ogrodów. Czasem trzeba po prostu postawić na inne, ale zbliżone pod względem wyglądu gatunki roślin.

Zobacz także
Jaki nawóz do trawy na wiosnę wybrać? Czym nawozić trawnik wiosną i jak wygląda pielęgnowanie trawnika?

Jakie rośliny warto posadzić w ogrodzie w stylu prowansalskim?

Oczywiście niemożliwym do pominięcia elementem jest lawenda. Najbardziej polecana jest lawenda wąskolistna, która sprawdzi się w naszym klimacie, ponieważ jest dość odporna na niskie temperatury. Kwiaty te dobrze sadzić obok siebie w większych grupach, bo wtedy prezentują się najlepiej. Niestety, popularna lawenda wielkokwiatowa nie wytrzyma więcej niż jednego sezonu w naszym klimacie. Jeśli bardzo chcesz jednak ją mieć na swoim podwórku, zasadź ją po prostu w donicach, by zimą móc ją schować w cieplejszym miejscu, np. w garażu. Dzięki temu jest szansa, że będzie ona kwitnąć ponownie w kolejnym roku. Obok lawendy popularnym rozwiązaniem ogrodowym są wszelkie róże oraz kwiaty w odcieniach fioletu. Podobnie do lawendy wygląda, na przykład, perowskia łobodolistna.

Zioła w ogrodzie

Istotne są tu przede wszystkim różnego rodzaju aromatyczne zioła, które mają nie tylko walor estetyczny, ale przy tym pięknie pachną. Później można je także wykorzystać w kuchni. 

Przykładem mogą być: tymianek, kocimiętka, mięta i szałwia.

Jak znaleźć idealne miejsce na ogród w stylu prowansalskim?

Jeżeli masz duże podwórko i możesz wybierać, postaw na ogródek z tyłu domu, by zupełnie odciąć się od ulicy i stworzyć własny azyl. Będzie to tym większym atutem, jeśli posiadasz z tyłu taras, z którego codziennie będziesz mógł podziwiać klimaty niczym z Prowansji. Najlepiej, aby na tego typu ogród znaleźć sporo miejsca, by rośliny mogły być rozsadzone swobodnie, aczkolwiek na niewielkich przestrzeniach również można postawić na taką aranżację.

Dodatki i meble do ogrodu prowansalskiego

W tym przypadku dodatki nie powinny być nowoczesne. Postaw na białe lub błękitne meble ogrodowe. Pastelowe kolory wpisują się tu idealnie. Tak naprawdę każda donica może być inna, bo to dodaje jeszcze więcej naturalności i lekkości. Możesz do tego dodać staromodny kwietnik, abażur itp. W przeciwieństwie do stylu geometrycznego tutaj panuje chaos. I choć jest to kontrolowany chaos, to lepiej zapomnij o tym rozwiązaniu, jeśli cenisz sobie ład i symetrię! Najlepiej, aby meble były drewniane, w odcieniach brązu czy zieleni. Dobrze będą wyglądać też elementy wiklinowe. Na siedziskach ławek czy krzeseł możesz położyć miękkie poduszki w pastelowych kolorach.

Zobacz także
Trawy zimozielone – lista najpiękniejszych gatunków traw ozdobnych na balkon i do ogrodu, które pozostają zielone zimą

Wiesz już, jak powinien wyglądać ogród prowansalski. Aranżację takiego ogrodu możesz rozpocząć już na etapie wykańczania domu. Świetnym dodatkiem będą bowiem okiennice. Nie bój się też wszelkich staroci, takich jak zegary, butelki, wiklinowe kosze, lampy i lampiony, gliniane lub ceramiczne naczynia czy ozdobne obrusy.

Zobacz także:
  • Co posadzić obok bukszpanu? Poradnik uprawy roślin ozdobnych na wspólnym stanowisku
  • Krzewinki – które gatunki są najczęściej uprawiane w ogrodach?
  • Jak stworzyć piękny ogród skalny? Postaw na alpinarium!
  • Trawa jednoroczna – poznaj wyjątkowe gatunki traw ozdobnych! Jaką wybrać do ogrodu? Sprawdź!
  • Rośliny jednopienne – charakterystyka i biologia roślin jednodomowych w pigułce. Poznaj przykłady
  • Co można posadzić obok lawendy w ogrodzie? Róże i inne kwiaty – kompozycje w donicach z roślinami ogrodowymi
Brak komentarzy, skomentuj pierwszy(a)!
Karol Kruk
Karol Kruk

Pracownik sezonowy w ogrodzie botanicznym w Poznaniu. Jego sumienność i dążenie do osiągnięcia jak najlepszych efektów pozwala mu szybko poszerzać swoją wiedzę botaniczną. Doświadczenie z roślinami nabierał już od najmłodszych lat obserwując swoich rodziców pracujących w ogrodzie.

Previous Post Ogród geometryczny – nowoczesna aranżacja w eleganckim stylu
Next PostJak stworzyć ogród romantyczny? Rośliny, które warto posadzić, by ogród zapierał dech w piersiach

Zobacz także

ogród śródziemnomorski

Ogród śródziemnomorski – jak go zaaranżować? Jakie rośliny najlepiej posadzić w ogrodzie w stylu śródziemnomorskim?

20 kwietnia, 2022
ogród miejski

Jak uprawiać mały ogród miejski?

28 kwietnia, 2022
ogród kaskadowy

Piękny ogród kaskadowy jako pomysł na zagospodarowanie pochyłego terenu

25 kwietnia, 2022

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły
  • malwa

    Malwa ogrodowa – uprawa, pochodzenie i odmiana tej rośliny

    25 maja, 2022
  • pysznogłówka dwoista

    Pysznogłówka dwoista – czym wyróżnia się ta bylina? Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

    25 maja, 2022
  • fioletowe kwiaty wiosenne

    Fioletowe kwiaty wiosenne – poznaj 15 najpopularniejszych wiosennych kwiatów!

    25 maja, 2022
  • dekoracje wiosenne

    Dekoracje wiosenne – najlepsze pomysły na ozdoby wiosenne DIY oraz te zakupione w sklepie

    25 maja, 2022
  • trawy ozdobne do cienia

    Trawy ozdobne do ogrodu. Prezentujemy najpiękniejsze gatunki traw ozdobnych do cienia!

    25 maja, 2022
  • nawóz jesienny do trawy

    Nawóz jesienny do trawy – wszystko, co powinieneś wiedzieć o jesiennym nawożeniu trawników w pigułce!

    25 maja, 2022
  • trawy zimozielone

    Trawy zimozielone – lista najpiękniejszych gatunków traw ozdobnych na balkon i do ogrodu, które pozostają zielone zimą

    25 maja, 2022
  • z czym łączyć trawy ozdobne

    Z czym łączyć trawy ozdobne do ogrodu? Podpowiadamy, inspirujemy!

    25 maja, 2022
  • loropetalum

    Loropetalum chińskie – co to za kwiat i jak wygląda jego uprawa?

    24 maja, 2022
  • katleja

    Katleja – czym charakteryzuje się ten storczyk? Jak go pielęgnować i uprawiać?

    24 maja, 2022
  • zawilec mieszańcowy

    Zawilec mieszańcowy – pięknie kwitnąca roślina. Sprawdź, którą odmianę wybrać!

    24 maja, 2022
  • krzewinki

    Krzewinki – które gatunki są najczęściej uprawiane w ogrodach?

    24 maja, 2022
  • miskant boucle

    Miskant 'Boucle’ – mało wymagająca odmiana miskanta chińskiego! Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

    24 maja, 2022
  • liatra kłosowa

    Liatra kłosowa „Kobold” Liatris spicata – sadzenie i uprawa fioletowych roślin

    24 maja, 2022
  • gerbera

    Gerbera – uprawa i pielęgnacja gerbery doniczkowej

    24 maja, 2022
gardeneo

Kontakt
Redakcja
Polityka prywatności
Regulamin

Copyright © 2021-2022 Contentation sp. z o.o.