• Kwiaty doniczkowe
    • Rośliny na balkon
    • Kwiaty z dyskontu
  • Ogród
    • Rośliny ogrodowe
      • Krzewy
      • Sadzenie
      • Kwitnienie
      • Rodzaje roślin
    • Trawy
    • Szkodniki w ogrodzie
    • Prace ogrodowe
    • Kalendarz ogrodnika
    • Oczko wodne
    • Skarpa i skalniak
  • Drzewa
    • Drzewa liściaste
    • Drzewa iglaste
    • Drzewa owocowe
  • Porady
    • Okazje
  • Redakcja
    • Kontakt
Logo gardeneo.pl
  • Ogród

Nowoczesne ogrody minimalistyczne – rośliny, architektura, dodatki

26 kwietnia, 2022
nowoczesne ogrody minimalistyczne

Nowoczesne ogrody minimalistyczne przypadną do gustu osobom, które dobrze czują się w estetycznej, zadbanej przestrzeni. Jak rozłożyć akcenty i zachować spójność? Podpowiadamy, jak zaaranżować takie miejsce!

W ciągu kilku ostatnich lat minimalizm stał się popularnym motywem przewodnim aranżacji mieszkań i nie tylko. Coraz częściej można zobaczyć przydomowe nowoczesne ogrody minimalistyczne. Jeśli zastanawiasz się, jakie cechy ma ten styl oraz jakie rośliny wpisują się w taką koncepcję, jesteś w dobrym miejscu. Przestawiamy, jak stworzyć subtelny ogród nowoczesny.

Z tego artykułu dowiesz się:
1 Cechy nowoczesnych ogrodów minimalistycznych
2 Dla kogo nowoczesny ogród minimalistyczny sprawdzi się najlepiej?
3 Rośliny w ogrodzie minimalistycznym
3.1 Co posadzić w nowoczesnym ogrodzie?
3.2 Jak kształtować krajobraz minimalistyczny?
4 Planowanie minimalistycznego ogrodu
4.1 Dobrze przemyślany ogród nowoczesny
5 Minimalizm w ogrodzie – materiały
6 Minimalistyczna architektura i meble ogrodowe
6.1 Nowoczesne fontanny i oczka wodne
7 Nowoczesne ogrody minimalistyczne – dodatki
8 Ogród minimalistyczny – zalety
9 Nowoczesne ogrody minimalistyczne – co jeszcze musisz o nich wiedzieć?
10 Minimalistyczny balkon

Cechy nowoczesnych ogrodów minimalistycznych

Ogrody minimalistyczne wyróżniają się przede wszystkim estetyką. To wolne od bałaganu przestrzenie, w których łatwo się zrelaksować i wyciszyć. Motywem przewodnim jest prostota – w przypadku tego stylu mniej znaczy więcej. Geometryczne kształty i symetria to kolejne cechy ogrodów nowoczesnych, o których warto pamiętać, projektując minimalistyczne rabaty. W ogrodach pojawiają się jednorodne grupy roślin i zadbany trawnik. Cała przestrzeń wyróżnia się elegancją. Próżno szukać tam licznych ozdób i dodatków. Ogród tworzy spójną całość z konstrukcją i elewacją budynku.

Dla kogo nowoczesny ogród minimalistyczny sprawdzi się najlepiej?

Cenisz funkcjonalne i proste przestrzenie? Ogród nowoczesny jest właśnie dla ciebie. Sprawdzi się również dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację ogrodu. Świetnie pasuje do nowoczesnej architektury domu i prostych ogrodzeń. Jak się okazuje, minimalizm można wprowadzić zarówno do wielkich przestrzeni, jak i na niewielkich działkach. Jednak taki styl nie przypadnie do gustu każdemu. Dla osób, które lubią otoczenie kolorowych kwiatów, niedbale rosnących krzewów i wielu ogrodowych bibelotów nowoczesny ogród minimalistyczny nie będzie odpowiedni.

Zobacz także
Ciemiernik – pięknie kwitnący rodzaj kwiatów do uprawy ogrodowej

Rośliny w ogrodzie minimalistycznym

Roślinność w ogrodzie w stylu minimalistycznym musi być bardzo dobrze przemyślana. Z jednej strony roślin powinno być niewiele, z drugiej zaś musi być ich na tyle dużo, by odpowiednio wypełnić przestrzeń. Jeśli chodzi o konkretne gatunki, występuje spora dowolność. Musisz jednak pamiętać, by nie wprowadzać do ogrodu zbyt wielu kolorów i odmian – może to zaburzyć koncepcję minimalizmu.

Co posadzić w nowoczesnym ogrodzie?

W nowoczesnych ogrodach minimalistycznych sprawdzą się rośliny, takie jak:

  • drzewa liściaste (w szczególności brzozy i klony);
  • iglaki (cisy, świerki i żywotniki);
  • magnolia, hortensja, róża;
  • różnego rodzaju trawy ozdobne;
  • byliny (hosty, żurawki);
  • rośliny zimozielone (np. bukszpan).

Jak kształtować krajobraz minimalistyczny?

Drzewa w ogrodzie minimalistycznym można sadzić jako solitery lub grupowo. Warto jednak trzymać się jednego gatunku, by zachować spójną koncepcję. Bardzo ważną kwestią jest również cięcie roślin. Aby przełamać wyraźnie zarysowane kształty, możesz na przykład uformować zimozielone krzewy w kule. Rośliny w ogrodach nowoczesnych posadzone są dość luźno – gęste nasadzenia różnych gatunków roślin raczej nie sprawdzą się w przypadku stylu minimalistycznego.

Planowanie minimalistycznego ogrodu

Nowoczesne ogrody minimalistyczne to przestrzenie, w których króluje symetria.

  1. Zanim przystąpisz do pracy, zaprojektuj swoją przydomową przestrzeń na kartce.
  2. Podziel ogród na konkretne strefy, wyznaczając miejsce na taras czy strefę relaksu, w której znajdą się na przykład leżaki.
  3. Zaznacz miejsca, które przeznaczysz na minimalistyczne rabaty czy skalniak.
  4. Wybierając geometryczne formy pod nasadzenia, trzymaj się jednego kształtu. Jeśli rabaty będą rozmieszczone na planie prostokąta czy kwadratu, wprowadzanie okręgów nie będzie dobrym pomysłem.

Dobrze przemyślany ogród nowoczesny

Konkretne części ogrodu możesz połączyć za pomocą prostych ścieżek. W tym celu warto przygotować krawężniki i wysypać pomiędzy nimi drobne kamienie. Jako ścieżki świetnie sprawdzą się też eleganckie płyty betonowe lub granit. Będzie ci dużo łatwiej pielęgnować przestrzeń i zachować nienaganny wygląd trawnika.

Zobacz także
Rośliny na skalniak – ozdobne byliny wieloletnie, krzewy zimozielone, które pozwalają odwzorować górski krajobraz

Minimalizm w ogrodzie – materiały

Zastanawiasz się, jakie materiały najlepiej sprawdzą się w nowoczesnym ogrodzie? Możesz postawić np. na:

  • beton;
  • drewno;
  • kamień.

Te tworzywa będą idealne jako nawierzchnia czy ogrodzenie. Możesz je również wykorzystać w celu wyznaczenia granic rabat. Postaraj się jednak, aby wybrać maksymalnie dwa rodzaje materiału i nie wprowadzać zbyt wielu wariantów kolorystycznych. Powinieneś również pamiętać, że w ogrodzie minimalistycznym musi też znaleźć się miejsce na zdrowy trawnik.

Minimalistyczna architektura i meble ogrodowe

Jak się okazuje, w nowoczesnych ogrodach minimalistycznych wcale nie brakuje budowli. Można więc z powodzeniem postawić w takiej przestrzeni altanę czy zbudować zadaszenie. Ważne jednak, by trzymać się prostych kształtów, wybranych na etapie planowania ogrodu. Meble również powinny być minimalistyczne, utrzymane w spójnej kolorystyce. Jako materiał najlepiej sprawdzi się tutaj drewno lub aluminium.

Nowoczesne fontanny i oczka wodne

W ogrodzie minimalistycznym może również znaleźć się fontanna lub oczko wodne. Jeśli chcesz mieć w swojej przydomowej przestrzeni niewielki zbiornik wodny, pamiętaj by miał on neutralny charakter. Jego kształt powinien być dopasowany do innych form, które znajdują się w ogrodzie. Bardzo popularnym rozwiązaniem są proste oczka wodne na planie prostokąta.

Nowoczesne ogrody minimalistyczne – dodatki

Minimalistyczny ogród można również dekorować, choć z umiarem. Rośliny możesz sadzić na rabatach i w donicach. Najlepiej sprawdzą się tutaj proste pojemniki, na przykład wykonane z betonu. Są wytrzymałe i świetnie wpisują się w koncepcję. Ciekawym dodatkiem w takim nowoczesnym ogrodzie minimalistycznym mogą być również kamienie. Warto pamiętać o oświetleniu, które czyni przestrzeń jeszcze bardziej funkcjonalną. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj lampy punktowe, skierowane tak, by oświetlać konkretne części ogrodu, na przykład taras czy rabaty.

Ogród minimalistyczny – zalety

Jakie zalety mają takie ogrody?

  1. Uporządkowana przestrzeń – pojawia się niewiele roślin, dlatego łatwiej wykonać porządkujące cięcie, a jesienią opada o wiele mniej liści.
  2. Oszczędność pieniędzy – nie trzeba kupować dużej ilości roślin, by przestrzeń dobrze się prezentowała. W ogrodzie pojawiają się tylko niezbędne meble i nieliczne dodatki.
  3. Oszczędność czasu – pielęgnacja ogrodu ogranicza się jedynie do strzyżenia trawnika i kształtowania kilku roślin. Osoby zapracowane mogą wybrać rośliny, których nie trzeba przycinać wcale i mogą zastosować automatyczny system nawadniania.
  4. Łatwość aranżacji – by zaprojektować minimalistyczny ogród, nie trzeba zatrudniać architekta. Wystarczy dobrze poznać swoją działkę i sporządzić jej zarys. Przeglądając liczne inspiracje w internecie i korzystając z naszych wskazówek, można łatwo zaplanować elegancką, nowoczesną przestrzeń.
  5. Idealne tło dla budynku – zielony, minimalistyczny ogród świetnie podkreśla nowoczesną elewację. Stanowi ciekawe wprowadzenie do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym.
Zobacz także
Tulipan – czym się charakteryzuje i które gatunki są najpopularniejsze? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tej roślinie!

Nowoczesne ogrody minimalistyczne – co jeszcze musisz o nich wiedzieć?

Teraz czas na nieco gorsze strony nowoczesnych ogrodów minimalistycznych i wyzwania, jakie oznacza ich tworzenie.

  1. Mogą być nieodpowiednie dla rodzin z dziećmi. Place zabaw i huśtawki prawdopodobnie zaburzą nawet najlepiej zaplanowany ogród minimalistyczny. W takiej sytuacji można jednak przeznaczyć pewną część ogrodu dla swoich pociech. Trzeba jednak pamiętać, aby była ona bezpieczna i dobrze widoczna dla rodziców.
  2. Dla wielu osób ogród minimalistyczny może być zbyt „chłodny”. Jeśli lubisz przytulne przestrzenie, polecamy wybór innego, bardziej dekoracyjnego stylu ogrodowego.
  3. Nowoczesny ogród minimalistyczny musi być odpowiednio wykończony. Nie jest to miejsce, w którym można sobie pozwolić na swobodny, przypadkowy montaż.

Minimalistyczny balkon

Nowoczesne ogrody minimalistyczne mogą być inspiracją dla posiadaczy mieszkań. Korzystając z naszych wskazówek, stworzysz piękną, a zarazem estetyczną przestrzeń na swoim balkonie. Jeśli masz dużo miejsca, możesz ustawić pokaźne, nowoczesne donice i uprawiać w nich niewielkie drzewka i trawy ozdobne. Aranżując minimalistyczny, nowoczesny balkon, pamiętaj o stonowanej kolorystyce i harmonijnym łączeniu materiałów.

Jak widzisz, nowoczesne ogrody minimalistyczne nie bez powodu cieszą się popularnością. Jeśli ogrody inspirowane minimalizmem trafiają w twój gust, skorzystaj z naszych wskazówek i zaplanuj własną przestrzeń!

Zobacz także:
  • Nowoczesne skarpy w ogrodzie, czyli ogród pełen urokliwych tarasów
  • Skalniaki nowoczesne – ozdoba przydomowych ogródków. Najlepsze pomysły na skalniak
  • Jak stworzyć piękny ogród skalny? Postaw na alpinarium!
  • Rośliny na pniu podbijają polskie ogrody! Poznaj najpiękniejsze drzewka i krzewy ozdobne szczepione na pniu
  • Jak wysypać kamienie w ogrodzie? Aranżacje ozdobne w ogrodzie
  • Ciekawe rośliny o bordowych liściach, które nadają się do nasadzeń ogrodowych
Brak komentarzy, skomentuj pierwszy(a)!
Amanda Lewek
Amanda Lewek

Kolekcjonerka kwiatów doniczkowych, w szczególności bluszczy. Obserwowanie rozwoju rośliny i dbanie o jego prawidłowy przebieg jest jej zdaniem niezwykle ciekawym zajęciem. Pasjonuje się florystyką, chętnie tworzy kompozycje kwiatowe i własnoręczne dekoracje dla siebie i bliskich. Wolne chwile spędza na pracy w warzywniku.

Previous Post Ogród japoński przed domem, czyli jak zaprojektować ogród w stylu Kraju Kwitnącej Wiśni?
Next PostBiały ogród – jak rozjaśnić podwórko białymi roślinami?

Zobacz także

lustro w ogrodzie

Lustro w ogrodzie – iluzja powiększenia ogrodu

26 kwietnia, 2022
ogród śródziemnomorski

Ogród śródziemnomorski – jak go zaaranżować? Jakie rośliny najlepiej posadzić w ogrodzie w stylu śródziemnomorskim?

20 kwietnia, 2022
ogród japoński

Ogród japoński przed domem, czyli jak zaprojektować ogród w stylu Kraju Kwitnącej Wiśni?

26 kwietnia, 2022

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły
  • malwa

    Malwa ogrodowa – uprawa, pochodzenie i odmiana tej rośliny

    25 maja, 2022
  • pysznogłówka dwoista

    Pysznogłówka dwoista – czym wyróżnia się ta bylina? Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

    25 maja, 2022
  • fioletowe kwiaty wiosenne

    Fioletowe kwiaty wiosenne – poznaj 15 najpopularniejszych wiosennych kwiatów!

    25 maja, 2022
  • dekoracje wiosenne

    Dekoracje wiosenne – najlepsze pomysły na ozdoby wiosenne DIY oraz te zakupione w sklepie

    25 maja, 2022
  • trawy ozdobne do cienia

    Trawy ozdobne do ogrodu. Prezentujemy najpiękniejsze gatunki traw ozdobnych do cienia!

    25 maja, 2022
  • nawóz jesienny do trawy

    Nawóz jesienny do trawy – wszystko, co powinieneś wiedzieć o jesiennym nawożeniu trawników w pigułce!

    25 maja, 2022
  • trawy zimozielone

    Trawy zimozielone – lista najpiękniejszych gatunków traw ozdobnych na balkon i do ogrodu, które pozostają zielone zimą

    25 maja, 2022
  • z czym łączyć trawy ozdobne

    Z czym łączyć trawy ozdobne do ogrodu? Podpowiadamy, inspirujemy!

    25 maja, 2022
  • loropetalum

    Loropetalum chińskie – co to za kwiat i jak wygląda jego uprawa?

    24 maja, 2022
  • katleja

    Katleja – czym charakteryzuje się ten storczyk? Jak go pielęgnować i uprawiać?

    24 maja, 2022
  • zawilec mieszańcowy

    Zawilec mieszańcowy – pięknie kwitnąca roślina. Sprawdź, którą odmianę wybrać!

    24 maja, 2022
  • krzewinki

    Krzewinki – które gatunki są najczęściej uprawiane w ogrodach?

    24 maja, 2022
  • miskant boucle

    Miskant 'Boucle’ – mało wymagająca odmiana miskanta chińskiego! Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

    24 maja, 2022
  • liatra kłosowa

    Liatra kłosowa „Kobold” Liatris spicata – sadzenie i uprawa fioletowych roślin

    24 maja, 2022
  • gerbera

    Gerbera – uprawa i pielęgnacja gerbery doniczkowej

    24 maja, 2022
gardeneo

Kontakt
Redakcja
Polityka prywatności
Regulamin

Copyright © 2021-2022 Contentation sp. z o.o.