Nowoczesny ogród to funkcjonalność, wyraziste formy i powściągliwość. Podobno trzymając się tych wytycznych, można uzyskać perfekcyjny ogród w prezentowanej stylistyce. Dowiedz się więcej o nowoczesnej architekturze krajobrazu.

Nowoczesny ogród miesza style, kolory i faktury. Każdy, kto posiada nawet najmniejszy kawałek ogródka, stara się go zagospodarować w miły dla oka sposób. Jeśli zastanawiasz się nad zmianą aranżacji przydomowej działki, dowiedz się więcej o minimalistycznym ogrodzie nowoczesnym. Jakie rośliny do niego pasują? Jakie dodatki wybrać? Przeczytaj!

Styl nowoczesny – charakterystyka

Najważniejszych założeniem nowoczesnego stylu jest nadrzędność prostoty. Odchodzi się od jaskrawych ornamentów i skomplikowanego dekoru, a w zamian dominują proste linie i podstawowe, nieskomplikowane figury geometryczne, takie jak prostokąty, koła czy romby. W kontekście kolorów również dominuje prostota: czerń, biel i szarość stanowią topowe połączenie. Materiały, jakie można spotkać w nowoczesnych ogrodach:

  • aluminium – stanowi świetne wykończenie tarasu poprzez industrialne zadaszenie wykonane z aluminiowej ramy lub pergoli w tym samym stylu;
  • szkło – w eleganckich aranżacjach mogą tworzyć przesłony odgradzające od tafli wody, nowoczesne ogrody doskonale też współgrają z oszklonymi domami;
  • beton – np. potężne kwadratowe donice, prostokątne płyty chodnikowe lub wykończenie industrialnego oczka wodnego;
  • żwir – jako materiał wykorzystywany przy tworzeniu ścieżek i alejek, doskonale sprawdza się w kameralnych przestrzeniach.

Nowoczesny ogród w stylu japońskim

Styl japoński fantastycznie wpisuje się w minimalistyczną estetykę nowoczesnych aranżacji ogrodowych. To przede wszystkim proste, ale wyraźne formy, naturalne wręcz surowe materiały, jak kamienie, żwir, i duża ilość zieleni. Do tego okazałe, ale nadal stonowane akcenty ozdobne, jak kwitnąca wiśnia lub śliwa.

Zobacz także  Czy nawozy zielone nadadzą się do każdego gatunku roślin?

Jakie kwiaty, drzewa i krzewy sprawdzą się w nowoczesnym ogrodzie?

W zależności od projektu rośliny mogą stanowić dyskretne tło dla elementów małej architektury albo kompozycje roślinne mogą stanowić oryginalny ozdobnik, który będzie czymś więcej niż zwykłym kwiatowym akcentem. Jakie rośliny warto sadzić w najbliższych sezonach?

Ponadto nie należy zapominać o rodzinie roślin iglastych. Ważną rolę odgrywają również rabaty z kwiatami, ich rozmieszczenie i dobór kolorystyczny. Jeżeli trudno jest zdecydować się na jeden gatunek, można wybrać rośliny jednoroczne, dzięki czemu co sezon ogród może nabierać trochę innego charakteru.

Jaki trawnik do nowoczesnego ogrodu?

Piękna, zielona i zadbana murawa to podstawa każdego przydomowego ogródka. Zaniedbany trawnik od razu stwarza wrażenia niechlujnej przestrzeni. Nie wpisuje się to w trendy nowoczesnego ogrodu, który jest nastawiony na minimalizm i pozornie proste rozwiązania. W kontekście trawnika będzie to krótko przystrzyżona, bardzo gęsta murawa.

Meble ogrodowe do nowoczesnego ogrodu

Bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów (zaraz po zieleni) każdego ogrodu. Panuje tu duża dowolność, jednak widać, że dominują elementy stalowe, najczęściej proszkowane na czarno. W wypoczynkach ogrodowych stal była dostępna od dawna ze względu na swoją funkcjonalność. Jednak teraz, wraz z wejściem mody na loftowe wystroje przestrzeni, nabrała prawdziwie designerskiego charakteru.

Zbiorniki wodne w nowoczesnym ogrodzie

W zależności od możliwości przestrzeni warto pomyśleć o ozdobnym elemencie wodnym. Może to być oczko, mały basen lub kaskada. Woda, szczególnie ta w ruchu, dodaje minimalistycznym stylizacjom dynamiki. Ponadto każdego rodzaju zbiornik wodny tworzy miły, zaciszny klimat, w którym chce się przebywać i łatwiej zregenerować siły po ciężkim dniu pracy. Decydując się na oczko wodne, nie można zapomnieć o odpowiedniej roślinności porastającej zbiornik. Gołe oczko wodne bez paproci, szuwarów czy innych charakterystycznych nasadzeń nie jest atrakcyjne.

Zobacz także  Kiedy wysiewać pory? Krótki poradnik siewu

Przydomowy taras w stylu nowoczesnym

Wszelkiego rodzaju tarasy i podesty odgrywają istotną rolę w przydomowym ogrodzie. Pełnią funkcję reprezentatywną, bo zazwyczaj tam właśnie zaprasza się gości. Tym samym taras powinien być dobrym punktem do podziwiania przestrzeni ogrodu. Nie można zapomnieć o minimalistycznych punktach świetlnych, które będą tworzyły przyjemny klimat podczas wieczornych spotkań towarzyskich.

Nowoczesny ogród w bloku – czy to możliwe?

Jeżeli nie dysponujesz przestrzenią ogrodową, bo mieszkasz w bloku, ale marzy ci się nowoczesna zielona przestrzeń, to mamy dobrą informację – jest to możliwe! Można na balkonie, ale można też mieć całoroczny zielony ogródek we własnym mieszkaniu. Wystarczy zdecydować się na aranżację ogrodu wertykalnego.

Nowoczesny ogród wertykalny

Czym jest wertykalny ogród? To nic innego niż zielona ściana z żywych roślin. Polega to na zamontowaniu specjalnej konstrukcji, która pozwoli na umieszczenie dużej ilości małych sadzonek roślin pnących. Tego typu rozwiązania zamawia się na wymiar, mogą być wyposażone w systemy nawadniające i specjalistyczne oświetlenie ledowe do naświetlania roślin lub zwykłe LED-y do tworzenia klimatu.

Nowoczesny ogród – jakie rozwiązania ogrodowe są ekologiczne i pozwalają zaoszczędzić pieniądze?

Obecnie rynek dysponuje coraz większą liczbą rozwiązań nastawionych na ekologię i ekonomiczne zastosowanie, najpopularniejsze z nich to:

  • zbiornik retencyjny na deszczówkę, której później można użyć np. do podlewania roślin;
  • oświetlenie ogrodowe zasilane solarnie – to umożliwia cieszenie się podświetlonym ogródkiem przez cały rok bez ponoszenia zbędnych kosztów;
  • miododajne rośliny – sadzenie ich wspiera pracę pszczół, które są zagrożone całkowitym wymarciem;
  • zbiorniki wodne, typu oczka wodne – dostarczają wody pitnej dla owadów;
  • kompostownik – wydaje się mało nowoczesny i szpecący, ale wcale tak być nie musi. Wystarczy zainwestować w odpowiedni, zabudowany kompostownik i umieścić go w oddalonej części działki.
Zobacz także  Sianie trawy – jak przygotować się do wysiewu i jakie ziarna wybrać? Stwórz swój własny zielony ogródek

Nowoczesny ogród to miejsce minimalistyczne, lecz pełne różnorodnych roślin. W internecie znajdziesz wiele modnych aranżacji ogrodu w stylu nowoczesnym. Przy komponowaniu ogrodu pamiętaj, że ma to być miejsce, w którym będziesz się dobrze czuć i chętnie spędzać tam czas.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2022