Lawenda francuska to delikatna, krótkowieczna krzewinka. Charakteryzuje się fioletowymi kwiatami i szarozielonymi listkami. Nie przetrwa zimy w glebie, ma dość duże i specyficzne wymagania, lecz w okresie kwitnienia wynagradza wszelkie trudy. Doskonale się suszy, dzięki czemu można cieszyć się ich aromatem również zimą.

Skąd pochodzi lawenda francuska?

Lawenda francuska naturalnie występuje we Francji i krajach basenu Morza Śródziemnego. Należy ro rodziny krzewinek jasnotowatych. Ze względu na klimat, z którego pochodzi, jest to roślina dość delikatna, mało odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Warto o tym pamiętać, decydując się na uprawę ogrodową lub doniczkową w Polsce.

Zarówno w domach, jak i ogrodach możliwe jest skuteczne uprawianie lawendy francuskiej. W polskich warunkach jest to roślina sezonowa, ponieważ nie ma możliwości zabezpieczenia jej skutecznie przez zimowym mrozem.

Czym charakteryzuje się Lavandula stoechas?

Lawenda francuska jest obecnie bardzo modna i powszechnie znana. Każdy wie, że charakteryzuje się fioletowymi kwiatami i pięknym zapachem. Warto pamiętać, że za ten specyficzny aromat odpowiadają również liście.

Ze względu na oryginalny wygląd stanowi piękną ozdobę tarasów, parapetów i balkonów. Kłosowate, fioletowe kwiatostany połączone z szarozielonymi stanowią także inspiracje dla projektantów wnętrz. Odcienie szałwiowe są modne zarówno w przypadku mebli, jak i ścian.

Uprawa lawendy francuskiej na tarasie lub balkonie – czy jest możliwa?

Uprawa lawendy francuskiej na balkonie jest możliwa i znacznie prostsza niż w ogrodzie. Stanowisko, na którym stanie donica powinno być odpowiednio nasłonecznione i ciepłe. Należy pamiętać, że jest to roślina śródziemnomorska.

Niezalecane jest natomiast ustawianie lawendy w zbyt bliskiej odległości od barierek, ścianek i innych roślin. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje swobodnego przepływu powietrza.

Ziemia w doniczce z lawendą powinna być stale wilgotna, lecz z odpowiednim drenażem. Dno powinno mieć otwory, a pierwszą warstwę musi stanowić keramzyt. Dla prawidłowego rozwoju rośliny warto raz na 2 tygodnie stosować niewielką ilość nawozu.

Jak dbać o kwiatostan lawendy?

Lawenda uprawiana bezpośrednio w ziemi wymaga skrupulatnej opieki. Podłoże powinno żyzne i bogate w wapń, ale również odpowiednie przepuszczalne. Warto przed umieszczeniem sadzonki wymieszać podłoże z drobnym żwirem lub keramzytem.

Najlepiej wybrać stanowisko mocno nasłonecznione. Będzie wymagało ono regularnego podlewania, ale lawenda francuska nie będzie efektywnie kwitła w zacienionym miejscu.

Okres kwitnienia lawendy francuskiej przypada na przełom maja i czerwca, czasem kwitnie ponownie we wrześniu.

Rozmnażanie lawendy francuskiej

Najpowszechniejszą metodą rozmnażania lawendy francuskiej jest pobieranie sadzonej pędowych. Odpowiednim momentem w roku, aby zrobić to bezpiecznie oraz skutecznie jest wczesna wiosna.

Istnieje również możliwość wysiania lawendy. Należy zrobić to w połowie wiosny, lecz jest to metoda niegwarantująca dobrego efektu.

Jak zimować lawendę w doniczkach?

Lawenda francuska nie przezimuje w glebie w polskim klimacie. Jeśli jednak zostanie umieszczona w donicy lub stale w niej przebywa, może być to skuteczne.

Pomieszczenie, w którym lawenda będzie przebywała przez całą zimę, powinno mieć stały dostęp do światła słonecznego i niską, lecz stałą temperaturę. Optymalna będzie w granicach 0 stopni. Zwykle w tym celu wybierane są piwnice, letnie kuchnie lub schowki wyposażone w okno.

W tym czasie należy ograniczyć podlewanie, lecz nie wyeliminować. Regularne, delikatne zwilżanie podłoża pozwoli przetrwać roślinie.

Przed ponownym zasadzeniem warto minimalnie przyciąć jej pędy. Pozwoli to zachować ładny kształt.

Jakie właściwości mają kwiaty lawendy?

Lawenda francuska charakteryzuje się bardziej efektownymi kwiatami w porównaniu do innych odmian, lecz jej zapach jest mniej intensywny.

Z powodzeniem można ją suszyć i wykorzystywać do bukiecików zapachowych. Rzadko stosuje się ją w roli surowca zielarskiego. Należy jednak pamiętać, że jest to roślina intensywnie miododajna. Umieszczona w ogrodzie z pewnością będzie przyciągała pożyteczne owady.

Lawenda francuska jest jej najdelikatniejszą odmianą. Wymaga ogromnej dbałości i skrupulatnej ochrony. Stanowisko powinno być starannie wybrane i przygotowane. Mimo to, wiele osób decyduje się na uprawę tej wyjątkowo pięknej, eleganckiej rośliny.

Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022