Ogród wertykalny to aranżacja, która coraz częściej przenosi się z przestrzeni biurowych i usługowych do mieszkań. Zastanawiasz się nad montażem zielonej ściany we własnym domu? Jeżeli tak, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Ogród wertykalny (ang. vertical garden) to nic innego jak zielona ściana z żywych roślin. Fantastycznie sprawdza się w przestrzeniach publicznych takich jak biurowce, centra handlowe czy hale dworcowe. Tego typu ogrody wertykalne można również instalować we własnych mieszkaniach. Stanowią niezwykle nowoczesną aranżację, a dodatkowo żywe rośliny zawsze wprowadzają w dobry nastrój. Ogrody wertykalne doskonale chłoną nadmiar wilgoci z powietrza, produkują tlen, a w upalne dni zapewniają nieco orzeźwiającego chłodu. Wiele osób sądzi, że to niezwykle skomplikowana i trudna w pielęgnacji opcja dla bogatych. Nic bardziej mylnego! Dowiedz się więcej!
Konstrukcja i montaż ogrodu wertykalnego w domu
Obecnie na rynku istnieje wiele możliwości konstrukcyjnych. Najtańszą z nich jest ściana z filcu z kieszeniami na małe doniczki z roślinami. Te filcowe płaszczyzny można zamawiać w różnych kolorach i wielkościach. Wadą takiego rozwiązania jest jego nietrwałość – mimo że filc jest gruby, prawdopodobnie z czasem od ciężaru roślin może się odkształcić i zniszczyć.
Plastikowa ściana z torebkami na rośliny
Drugą opcją są plastikowe ściany z torbami. Zazwyczaj są określonej wielkości, jednak nie ma problemu z samodzielnym przycięciem jej powierzchni. Konstrukcja podobna do poprzedniej, z tą różnicą, że nie wymaga doniczek, ponieważ torby są przystosowane do tego, żeby zapełniać je ziemią z sadzonkami bez dodatkowych pojemników.
Profesjonalne moduły do ogrodów pionowych
Ostatnim i zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem są profesjonalne moduły do ogrodów wertykalnych wykonanych z materiału PVC. Zazwyczaj jeden moduł ma wymiary około 30 × 20 cm i mieści dwie doniczki. Można z nich budować dowolne kształty, jeżeli nastąpi zmiana koncepcji, bez problemu można dokonać rozbudowy poprzez podłączenie kolejnych modułów. Montaż nie wymaga specjalistycznej wiedzy – producenci twierdzą, że każdy może sobie z tym poradzić. I to, co prawdopodobnie najbardziej cieszy to zintegrowany system nawadniania, którego nie posiadają dwie wcześniej opisane opcje.
Automatyczne podlewanie domowego ogrodu wertykalnego
Zielona ściana zbudowana z konkretnych modułów, może być podłączona do sieci wodociągowej w celu pobierania wody. Może też funkcjonować, jako obieg zamknięty z własnym zbiornikiem na wodę, tzn., że jest wyposażona w funkcję automatycznego nawadniania. W przypadku dużego rozmiaru zielonej ściany to szczególnie przydatne, że nie trzeba wchodzić na drabinę i przez pół dnia podlewać malutkich doniczek. Jednak za wygodę należy też zapłacić – ta opcja jest zdecydowanie najdroższa.
Ogród wertykalny – jaką roślinność wybrać i posadzić na zielonej ścianie?
Najlepiej sprawdzą się rośliny z grupy tzw. roślin żelaznych, czyli wyjątkowo odpornych na zaniedbania i szkodniki. Szczególnie polecane są rośliny pnące, ponieważ dają najlepszy efekt wizualny. Pięknie rozrastają się na górę i boki, tworząc gęste zarośla, które całkowicie zasłaniają konstrukcję, na której rosną. Oto przykłady najczęściej wybieranych gatunków roślin doniczkowych do ogrodu na ścianie:
- epipremnum „Marble Queen”;
- epipremnum „N’Joy”;
- epipremnum „Golden Pothos”;
- epipremnum „Neon”;
- epipremnum „Aureum”;
- scindapsus pstry;
- filodendron pnący „Lemon Lime”;
- epipremnum „Happy Leaf”;
- filodendron pnący „Brasil”;
- zielistka;
- różne odmiany bluszczu.
Dla bardziej doświadczonych ogrodników polecane są mieszane kompozycje wielu różnych gatunków z paprociami, skrzydłokwiatami i begoniami. Taka kompozycja może stanowić domowe dzieło sztuki, niemniej jednak będzie dużo bardziej wymagająca w utrzymaniu.
Pielęgnacja ogrodów wertykalnych – jak dbać o ścianę z roślin?
Przede wszystkim jeżeli domowy ogród pionowy nie jest wyposażony w automatyczne podlewanie, to niezbędne jest dokładne stosowanie się do zaleceń dotyczących ilości potrzebnej wody. Niestety, kiedy nie ma funkcji nawadniania, trzeba dokładnie podlać każdą roślinę oddzielnie tak, aby żadnej nie pominąć, ani też żadnej przez pomyłkę nie podlać dwukrotnie, bo przecież nikt nie chce mieć chorych roślin w swoim ogrodzie. Z tego względu do dużych powierzchni lepiej wybierać konstrukcje wyposażone w ułatwione lub automatyczne podlewanie.
Oświetlenie ogrodu wertykalnego
Druga niezwykle istotną kwestią, o której wiele osób zapomina to oświetlenie. Ogród wertykalny możesz powiesić w miejscu bardzo zacienionym, gdzie kompletnie nie dochodzi światło, np. w korytarzu lub ciemnej łazience bez okna, ale jest jeden warunek – konieczny jest montaż oświetlenia do roślin. W związku z modą na uprawę roślin doniczkowych rynek oferuje naprawdę wiele różnorodnych rozwiązań w zakresie doświetlania roślin, więc każdy jest w stanie dobrać coś do swojego wnętrza.
Zrób własny ogród wertykalny i odmień wnętrze swojego domu
W internecie można znaleźć mnóstwo poradników, jak samodzielnie zrobić domowy ogród wertykalny. Chyba najprostszym z nich jest zakupienie kratki ekspozycyjnej. Takie kratki powinny się sprawdzić w każdej domowej aranżacji, ponieważ występują w trzech uniwersalnych kolorach: czarnym, białym i stalowym. Kupioną kratkę należy przymocować solidnie do ściany, najlepiej zastosować kołek o właściwościach dostosowanych do materiału, z którego jest ściana – to ważne, ponieważ ogród z ziemią, roślinami i wodą może całkiem sporo ważyć.
Następnie należy wybrać odpowiednie doniczki lub osłonki z zaczepami, które uda się przymocować do kratki. Osłonki można przymocować też za pomocą trytytek, które kiedy ściana zarośnie, nie będą już widoczne. Gdy masz już doniczki i rośliny, to został ci najprzyjemniejszy moment, czyli ostateczne komponowanie roślinnej ściany.
Ogrody pionowe z palet i skrzynek
Równie popularne są ogrody wertykalne tworzone na bazie drewnianych palet transportowych lub skrzynek po warzywach. Dwie ostatnie opcje szczególnie dobrze prezentują się na balkonach i tarasach.
Ogród wertykalny jest nie tylko systemem, który można dowolnie rozbudowywać i łączyć uzyskując efektowne kompozycje z żywych roślin, ale również pozwala w oryginalny sposób zagospodarować powierzchnię o dowolnych rozmiarach. Jego estetyka jest dosyć uniwersalna, więc pasuje do każdego wnętrza. Można zrobić go samodzielnie, kupić gotowe moduły lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która nie tylko zamontuje, ale także przygotuje projekt takiej zielonej ściany do twojego domu.