Zielistek (zielistka) to bylina popularna i łatwa w uprawie. Nadaje się zarówno do wnętrz, jak i do sadzenia na zewnątrz, np. na balkonach i w ogródkach przydomowych. Jest średniej wielkości rośliną ze zwieszającymi się ozdobnymi liśćmi. Blaszki liściowe są zielone z jasnym białym lub kremowym pasem który, w zależności od odmiany, biegnie przez środek liścia lub ozdabia jego brzegi po obu stronach. Zielistki tworzą kępy łukowatych i wiotkich liści, które są ostro zakończone, przez co wyglądem nieco przypominają trawy ozdobne.
Zielistka – uprawa i właściwości prozdrowotne
Uniwersalne zastosowanie zielistki obejmuje jej uprawę w mieszkaniu i na balkonie. We wnętrzach możesz umieścić ją tradycyjnie, na parapecie. Równie dobrze będzie rosła w wiszących pojemnikach albo na kwietniku. Jej zwieszające się liście będą się świetnie prezentowały, gdy postawisz ją nieco wyżej, np. na wysokim regale.
Chlorophytum variegatum – wymagania co do światła i temperatury
Chlorophytum wymaga nasłonecznionego stanowiska, dobrze znosi bezpośredni dostęp do światła. W kwestii temperatury rośliny te odznaczają się wyjątkową tolerancją. Znoszą dobrze chłodne stanowiska, a nawet radzą sobie na mrozie do 3 stopni poniżej zera! Dopiero większe przymrozki są w stanie zaszkodzić roślinom. Dodatkowo w uprawie domowej zielistka dość dobrze znosi przeciągi.
Zdolność oczyszczania powietrza ze szkodliwych substancji
Ciekawe i cenne dla człowieka właściwości zielistki to m.in. zdolność do oczyszczania powietrza w mieszkaniu z kurzu, toksycznego amoniaku i formaldehydu, a nawet bakterii chorobotwórczych. Działa ona podobnie jak filtr. Przy okazji produkuje duże ilości tlenu oraz poprawia wilgotność powietrza. Dobrze jest postawić ją w okolicy komputera lub telewizora, ponieważ zielistka ma zdolność zmniejszania promieniowania elektromagnetycznego. Trzymając zielistkę w swoim domu, zapewnisz sobie i pozostałym domownikom lepsze zdrowie oraz dobrą jakość powietrza.
Chlorophytum variegatum – nawadnianie i pielęgnacja
Oprócz dostępu do światła, swoim roślinom z rodzaju Chlorophytum musisz zapewnić regularne, umiarkowane nawadnianie. Szkodzi jej zarówno zalegająca w podłożu woda jak i mocne, długotrwałe przesuszenie. Chwilowe ograniczenie podlewania nie sprawi kłopotów, ponieważ ten rodzaj bylin magazynuje zapas wody i składników pokarmowych w bulwach korzeniowych.
Odświeżanie rośliny co kilka lat
Przycinanie nie jest niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym, choć musisz wiedzieć, że po kilku latach zielistki zwykle tracą swój estetyczny wygląd. W takim momencie dobrze sprawdzi się odświeżenie rośliny poprzez jej rozmnożenie, co w tym przypadku przebiega wyjątkowo szybko i sprawnie.
Zielistka – rozmnażanie z rozłogów
Chlorophytum wypuszcza długie rozłogi, na końcu których tworzy niewielkie rozety tzw. rozmnóżki, które możesz potraktować jak sadzonki.Takie małe rośliny potomne, jeśli nie zdążyły wykształcić korzeni, są gotowe do ukorzenienia w naczyniu z czystą wodą. Gdy wypuszczą już korzenie, umieść je w przygotowanym wcześniej wilgotnym podłożu. Czasami rozmnóżki wypuszczają korzenie, gdy są nadal przytwierdzone do rozłogów.
Zielistkę możesz również rozmnażać poprzez podział rośliny. W jednym i drugim przypadku w niezawodny sposób, łatwo i szybko uzyskujesz nowe egzemplarze tej wdzięcznej byliny domowej.
Zielistka – niepozorne kwiaty w domowych warunkach
Zielistka wytwarza również kwiaty na końcach długich wąsów. Są one drobne i jasne, raczej niepozorne i nie stanowią walorów dekoracyjnych tej rośliny. Można je często zauważyć u tego rodzaju roślin doniczkowych.
Zielistka – odmiany rodzaju Chlorophytum
Chlorophytum variegatum to podstawowa odmiana zielistki. Jej liście są wysmukłe i wiotkie, zielone z białą pręgą. Zwieszające się blaszki liściowe i długie rozłogi sprawiają, że jest to wprost idealna roślina do wiszących pojemników i na wysokie kwietniki. Z kolei Chlorophytum laxum jest dość rzadko spotykanym gatunkiem zielistki. Charakterystyczne cechy to drobny pokrój, szerokie jak na zielistkę liście w kolorze zielonym z delikatnym białym obrzeżeniem.
Nowoczesne atrakcyjne odmiany zielistki do uprawy domowej
Zielistka ‘Green Orange’ to wyjątkowo ciekawa kolorystycznie odmiana. Przykuwające uwagę jaskrawo pomarańczowe łodygi, płynnie przechodzące w zieleń wydłużonych liści, są niekwestionowaną ozdobą tej rośliny. Świetnie nadaje się do ożywienia monotonnego kolorystycznie wnętrza.
Zielistka ‘Bonnie’ wytwarza bardzo ciekawe pozwijane i zagięte liście. Jest to odmiana dorastająca do niewielkich rozmiarów. Blaszki liściowe są koloru ciemnozielonego z jasnym pasem wzdłuż liścia.
Zielistka – choroby i szkodniki w uprawie domowej
Chlorophytum comosum, czyli zielistkę Sternberga, można nazwać rośliną niezniszczalną nie tylko ze względu na jej niebywałą wręcz tolerancję na niekorzystne warunki uprawy. Jest ona również bardzo odporna na popularne szkodniki i choroby roślin doniczkowych. Prawdopodobnie wynika to z faktu, iż roślina ta wytwarza duże ilości fitoncydów, które mają działanie grzybobójcze i antybakteryjne. Jeśli twoja zielistka zaczyna wyglądać na chorą, z dużym prawdopodobieństwem taki stan rzeczy wynika z błędów w podlewaniu.
Jeśli chcesz ozdobić swoje mieszkanie wdzięczną i łatwą w uprawie rośliną, wybierz zielistkę. Ociepli ona wnętrze dzięki miękkim liniom, które tworzą liście. Zielistka Sternberga dobrze będzie wyglądać w każdym pomieszczeniu, a jej prostota podkreśli uniwersalną i subtelną rolę zieleni we wnętrzach.