Trawy ozdobne to niezwykle oryginalna dekoracja każdego ogrodu. Ze względu na wielość gatunków czasami ciężko jest się zdecydować, który rodzaj najlepiej wybrać. Zobacz, jakie są najpopularniejsze w Polsce i jakie warunki musisz koniecznie zapewnić, by trawy stanowiły prawdziwą ozdobę! 

Trawy ozdobne to znakomity wybór jeśli szukasz ciekawej ozdoby do swojego ogrodu. Jak jednak wybrać najlepszy gatunek, by w pełni spełniał twoje oczekiwania? Podpowiadamy! 

Trawy ozdobne – popularne gatunki uprawiane w Polsce 

Trawy ozdobne to coraz popularniejszy wybór – po pierwsze stanowią atrakcyjną ozdobę ogrodu, a po drugie są niezwykle proste w pielęgnacji, dlatego to doskonały wybór nawet dla amatorów ogrodnictwa. Ze względu na tak dużą popularność, w wielu sklepach ogrodniczych można znaleźć coraz to nowe i oryginalniejsze gatunki. Na szczególną uwagę zasługuje: 

  • trawa pampasowa, roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Posiada barwne kępy w kolorze różowym, żółtym bądź fioletowym;
  • imperata cylindryczna, która posiada charakterystyczny czerwony kolor. Często występuje w połączeniu z innymi trawami, na przykład z trawą pampasową;
  • miskant chiński, często sadzony jest w okolicach oczek wodnych. Posiada charakterystyczne, srebrnoszare kwiatostany.

Trawy ozdobne do ogrodu – podstawowe warunki uprawy 

Trawy ozdobne do ogrodu nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o uprawę. 

Rodzaj gleby 

Trawy dekoracyjne nie mają dużych wymagań jeśli chodzi o glebę. Doskonale sprawdzi się ta średnio wilgotna i dość dobrze przepuszczalna. Niektóre rodzaje potrafią przetrwać nawet wiele dni bez wody, inne natomiast potrzebują stałego dostępu do wilgotnego podłoża. Wszystko zależy tu od rodzaju, więc koniecznie przed zakupem zapoznaj się z zaleceniami co do konkretnego okazu. 

Nawożenie 

Jeśli chcesz szczególnie zadbać o trawy ozdobne, postaw na uniwersalny wieloskładnikowy nawóz mineralny. Najlepiej zastosuj go wiosną w najmniejszej zalecanej przez producenta dawce. 

Podlewanie 

Ilość wody dostarczanej trawom zależy od gatunku, jednak najważniejszą kwestią jest nieprzelewanie ich, ponieważ żaden rodzaj nie będzie się wtedy rozwijał prawidłowo. 

Jak prawidłowo dbać o trawy ozdobne? 

Ważną kwestią jeśli chodzi o trawy ozdobne, jest ich przycinanie i usuwanie zeschłych liści. Należy pamiętać, że czynność tę należy wykonywać wczesną wiosną, gdy roślina przygotowuje się do wzrostu. Jeśli zdecydujesz się przeprowadzić zabieg przycięcia jesienią, narazisz roślinę na bezpośredni kontakt ze śniegiem, a dodatkowo w prosty sposób może zostać uszkodzona w wyniku działania niskich temperatur. 

Trawy często rozrastają się w niekontrolowany sposób. Dobrym rozwiązaniem jest więc ograniczenie terenu, na którym chcesz, by rosły. Możesz umieścić je na przykład w doniczce bądź ograniczyć przy pomocy ozdobnych płotków dostępnych w sklepach ogrodniczych. 

W jaki sposób prawidłowo rozmnażać trawy ozdobne? 

Chcesz rozmnożyć trawy ozdobne? Sadzonki to coś, o czym powinieneś wiedzieć. Jak już powiedzieliśmy, trawy ozdobne łatwo ulegają rozprzestrzenianiu. Ich rozmnażanie następuje najczęściej poprzez podział kęp. W tym celu wczesną wiosną wykop trawę i przytnij delikatnie je liście. Następnie przygotuj odpowiednio glebę poprzez pozbycie się wszystkich chwastów. Gdy masz pewność, że ziemia jest już odpowiednio żyzna, umieść fragmenty otrzymane po rozdzieleniu trawy i umieść ją w ziemi. Pamiętaj, by na początku codziennie obficie podlewać roślinę tak, aby mogła wytworzyć system korzeniowy. 

Nietypowe trawy ozdobne – na jakie gatunki warto się zdecydować? 

Marzysz o odmianie wyglądu swojego ogrodu? Postaw na nietypowe trawy ozdobne! Dobrym rozwiązaniem jest wybór gatunków w wielu kolorach, dzięki którym możesz stworzyć niepowtarzalne aranżacje. Połącz te o różowej barwie ze srebrzystymi i stwórz prawdziwe dzieło sztuki. Warto również dobrać odpowiednią wysokość w zależności od powierzchni, jaką dysponujesz. Trawy ozdobne wysokie sprawdzą się lepiej na większych powierzchniach bądź gdy chcesz odizolować pewne części ogrodu. Trawy ozdobne niskie są lepszym wyborem jeśli chcesz zaaranżować swój ogród w subtelniejszy sposób i stworzyć typowo dekoracyjne miejsce. 

Jakie trawy ozdobne najlepiej sprawdzą się w przypadku suchych i dobrze nasłonecznionych miejsc? 

Jeśli dysponujesz otwartą przestrzenią narażoną na działanie promieni słonecznych, doskonałym wyborem są gatunki, które potrafią przetrwać nawet kilka dni bez dostępu do wody. Postaw na trawy ozdobne wieloletnie, np. na kostrzewę siną. Gatunek ten osiąga maksymalnie 30 cm i posiada lekko niebieskie zabarwienie. Świetnie będzie się prezentował w połączeniu z trzcinnikiem ostrokwiatowym, który ma zielone liście w intensywnym kolorze. 

Jakie trawy ozdobne najlepiej sprawdzą się w wilgotnej ziemi? 

Jeśli szukasz traw ozdobnych, które doskonale będą prezentować się w okolicach oczka wodnego, postaw na miskant chiński. Gatunek ten najlepiej odnajduje się na wilgotnej powierzchni, a dodatkowo stworzy niesamowitą kompozycję w połączeniu z niewielkim zbiornikiem wody. Dobrym wyborem będzie także mozga trzcinowata, która również świetnie odnajduje się w wilgotnym środowisku. Świetnym rozwiązaniem jest w tym wypadku wydmuchrzyca piaskowa, która ma piękne, szaroniebieskie liście. Gatunek ten doskonale sprawdzi się na obszarach, gdzie powietrze jest znacznie zanieczyszczone. 

Jakie trawy ozdobne sprawdzą się najlepiej w zacienionych miejscach? 

Wiele roślin zupełnie nie odnajduje się w zacienionych miejscach, bez dostępu do słońca. W takim przypadku warto postawić na niektóre rodzaje traw ozdobnych, które stworzą dekoracyjną przestrzeń w twoim ogrodzie. Świetnym rozwiązaniem jest m.in. kłosownica leśna, która osiąga wysokość do 120 cm i doskonale radzi sobie bez dostępu do słońca. Kolejny gatunek godny uwagi to kosmka śnieżna. Trawa ta osiąga niewielką wysokość, do 60 cm, a swoją nazwę zawdzięcza śnieżnobiałym kwiatostanom. 

Jak prawidłowo dbać o trawy ozdobne w zależności od pory roku? 

Aby trawy ozdobne stanowiły zawsze dekorację ogrodu, warto stworzyć sobie plan. Dzięki niemu będziesz dokładnie wiedzieć jakie czynności warto wykonać w zależności od pory roku. 

Wiosna i lato 

Wiosna to doskonały czas na pozbycie się suchych liści. Warto wykonać tę czynność przed wzrostem nowych liści. Pamiętaj również o dokładnym odchwaszczaniu. Dzięki temu po pierwsze stworzysz lepsze warunki dla rośliny do wzrostu i rozwoju, a po drugie zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się szkodników, m.in. mszyc. Latem nie zapominaj o częstym podlewaniu traw tak, aby pod wpływem wysokiej temperatury nie uległy one wysuszeniu. 

Jesień i zima 

Jesienią warto zadbać o grubą warstwę ściółki. Dzięki temu roślina będzie odpowiednio przygotowana na zbliżające się niskie temperatury. Młode okazy dobrze jest okryć, gdyż są one bardziej narażone na mrozy. Wysokie trawy warto natomiast związać w kilku miejscach i utworzyć tak zwane snopki. Takie rozwiązanie pełni podwójną funkcję. Po pierwsze stanowi ochronę przed zimnem, a po drugie zapobiega roznoszeniu się liści po całym ogrodzie. 

Trawy ozdobne – czy to dobre rozwiązanie w przypadku czworonogów? 

Wielu właścicieli psów i kotów zastanawia się, jakie rośliny warto wybrać, aby nie stanowiły one zagrożenia dla ich pupili. Świetnym rozwiązaniem w takim przypadku są trawy ozdobne, gdyż zdecydowanie większa część z nich jest bezpieczna zarówno dla psów, jak i kotów. Jeśli więc posiadasz w domu czworonoga i chcesz mieć pewność, że będzie w pełni bezpieczny w twoim ogrodzie, trawy ozdobne to znakomite rozwiązanie! 

Trawy ozdobne to doskonały wybór jeśli chcesz odmienić wygląd swojego ogrodu. W wielu sklepach ogrodniczych możesz znaleźć zarówno gatunki osiągające kilka metrów, jak i te kilkucentymetrowe. Niezależnie od tego, na który rodzaj się zdecydujesz, postaw na kolorowe okazy, które staną się prawdziwą ozdobą ogrodu! Zapoznaj się z powyższym artykułem i zdobądź niezbędną wiedzę na temat rodzajów oraz uprawy traw ozdobnych!

Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022