Duże trawy ozdobne stanowią całoroczną dekorację otoczenia. Idealnie pasują do większości aranżacji ogrodowych, dodając im miękkości, spokoju i niezaprzeczalnego uroku. Delikatnie poruszające się na wietrze trawy są bardzo malownicze zarówno w jesiennym słońcu, jak i zimą, gdy ogród odpoczywa po sezonie wegetacyjnym. Ponadto trawy ozdobne znajdują zastosowanie jako efektowny element kompozycji florystycznych i dekoracji. Miskant olbrzymi jest trawą o wszechstronnym zastosowaniu w ogródkach przydomowych i w przestrzeni publicznej. Sprawdź, jak o niego dbać!

Zapamiętaj!

  • Miskant olbrzymi to trawa, która dorasta do 3–4 metrów w ciągu 3 lat! 🌿
  • Może rosnąć w ubogim podłożu, ale najlepsza jest dla niego żyzna gleba piaszczysto-gliniasta 🌱
  • Woli rozproszone światło od pełnego słońca ⛅
  • Nie lubi też silnych podmuchów wiatru 💨
  • W pierwszych latach uprawy warto go ściółkować, a po każdej zimie należy przyciąć obumarłe pędy ✂️
  • Można z niego uformować żywopłot, choć na wiosnę nie będzie wyglądał okazale 🌿

Miscanthus giganteus – opis gatunku

Rośliny z grupy traw ozdobnych charakteryzują się zróżnicowanym wyglądem i siłą wzrostu. Miscanthus giganteus, nazywany też trawą słoniową, rośnie silnie i dość szybko osiąga maksymalną wysokość, czyli zwykle około 3–4 m. W warunkach naturalnych, w miejscu jego pochodzenia – Azji, może dorastać nawet do 6 m. Trawa tworzy rozbudowane kłącza, a jej system korzeniowy umożliwia pobieranie składników mineralnych oraz wody nawet ze stosunkowo ubogiego podłoża. Dzięki temu roślina ta jest stosunkowo tolerancyjna na niedobory składników w glebie.

Liście miskanta – części zielone jako całoroczna ozdoba

Roślina wytwarza dużą liczbę długich ciemnozielonych liści z jasnym pasem biegnącym przez środek wzdłuż nerwu głównego. Blaszka liściowa jest spłaszczona i lancetowata. Liście długo pozostają na pędach, co sprawia, że miskant zachowuje swój atrakcyjny wygląd nawet w sezonie zimowym. 

Wiechowate kwiatostany – dekoracja jesiennego ogrodu

Jesienią rośliny tworzą niezwykle malowniczo wyglądające, okazałe jasne kwiatostany tworzące wiechy. Największe z nich mogą mieć nawet 30 cm długości. Po kwitnieniu można je ścinać i wstawić do wazonu jako element jesiennej lub zimowej kompozycji.

Miskant olbrzymi nie zawsze zakwitnie. Potrzebuje do tego długiej i ciepłej jesieni.
Gabrielle B via Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Uprawa miskantów w ogrodzie. Gdzie je sadzić?

Większość traw to rośliny przyzwyczajone do ciepłych i piaszczystych stanowisk. Wilgotne gleby żyzne, piaszczysto-gliniaste to optymalne miejsce uprawy. Trawy tego gatunku są też tolerancyjne, jeśli chodzi o różne warunki świetlne, ale lepiej rosną w obecności rozproszonego światła. Stanowisko dla miskanta powinno być także nieco osłonięte od intensywnych podmuchów wiatru. 

Trawy ozdobne w ogrodzie – zastosowanie 

Trawa miskant olbrzymi (podobnie jak miskant chiński) należy do wysokich gatunków. Z uwagi na jego pokaźne rozmiary, najczęściej jest sadzony jako tło dla innych roślin, a także jako pomoc w zagospodarowaniu problematycznych miejsc w ogrodzie. Należy przy tym pamiętać o tym, że jest to gatunek mocno ekspansywny i wytwarza duże kępy, dlatego warto uwzględnić sporo miejsca na takie nasadzenia. W grupie zalecana rozstawa to 1 × 1 m. 

Redakcja radzi 💬

Inne trawy ozdobne to najlepsze towarzystwo dla miskanta. Można go posadzić w głębi rabaty, której brzegi będą wypełnione innymi trawami – turzycami, rozplenicami i kostrzewą. Polecamy też łączyć go z kontrastową imperatą Red Baron lub z innymi miskantami (Purpurascens, Zebrinus). Także owies wiecznie zielony stworzy harmonijną kompozycję z trawą słoniową.

Towarzystwo dla miskanta: turzyca, imperata cylindryczna, owies wiecznie zielony.

Wymagania miskanta olbrzymiego. Jak zimuje ta trawa?

Gatunek ten dobrze znosi wysokie i niskie temperatury, dochodzące nawet do -20 stopni Celsjusza. Mimo tego młode rośliny mogą przemarzać, dlatego warto stosować osłony na zimę w pierwszych latach uprawy. Kępy traw można okryć dookoła stroiszem, warstwą trocin, słomy lub ściółką z suchych liści. Preferowana gleba to podłoże suche i przepuszczalne. Miskanty olbrzymie wymagają podłoża zasobnego w składniki pokarmowe. Nie udają się na podmokłej glebie.

Zabiegi pielęgnacyjne w uprawie trawy słoniowej

Głównym zabiegiem w uprawie miskantów jest ich wiosenne cięcie poprzez skracanie pędów, które pozostały na zimę. Po odsypaniu kopczyków zabezpieczających źdźbła młodych roślin przed przemarznięciem należy obciąć ubiegłoroczne pędy dość nisko. Pobudza się w ten sposób wzrost, zagęszczanie kępy i tworzenie nowych liści oraz pędów zakończonych wiechowatymi kwiatostanowych. Należy też na bieżąco usuwać zrzucone liście oraz połamane wiatrem pędy.

Miskant olbrzymi – żywopłot

Wieloletni miskant olbrzymi jest gatunkiem, z którego można uformować żywopłot. Jest to bardzo oryginalne rozwiązanie, jednak niezbyt popularne wśród ogrodników. Trawa dość późno rozpoczyna wegetację, dlatego zimą i wczesną wiosną nie prezentuje się zbyt imponująco. Jest to jednak pewna alternatywa dla innych, typowych roślin wybieranych w tym celu.

Miskant olbrzymi – jak szybko rośnie?

Mniej więcej w trzecim roku od posadzenia gatunek ten osiąga 3–4 m. W sezonie wegetacyjnym dość szybko dorasta do swojej maksymalnej wysokości i zwykle latem można już podziwiać jego znaczące rozmiary. Na jednym stanowisku miskanty mogą zachowywać dobrą kondycję nawet przed wiele lat.

Wiesz już, jak wygląda uprawa miskanta olbrzymiego. Uzupełnij swoją rabatę o trawy ozdobne – mogą stanowić ciekawe tło dla innych gatunków roślin lub występować pojedynczo jako okazałe solitery. Pamiętaj, aby przeznaczyć odpowiednio dużo miejsca na miskant olbrzymi. Ta ekspansywna roślina zachwyca swoim pokrojem przez większość roku kalendarzowego. Szczególnie pięknie będzie prezentować się jesienią oraz zimą ze względu na imponujące pióropusze kwiatostanów.

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy można sadzić miskanta olbrzymiego?

Sadzenie tej rośliny powinno przeprowadzać się wiosną lub jesienią. Najlepszym terminem jest okres między kwietniem a majem, gdy temperatura wynosi powyżej 10 stopni.

Gdzie sadzić miskanta?

Optymalnym miejscem uprawy miskanta są żyzne, piaszczysto-gliniaste gleby. Idealnym stanowiskiem dla tej rośliny jest miejsce z rozproszonym światłem i osłonięte od wiatru.

Czy miskant olbrzymi się rozrasta?

Jest to gatunek bardzo ekspansywny, który wytwarza duże kępy, dlatego powinien mieć sporo miejsca. W grupie zalecana rozstawa to 1 × 1 m.

Kiedy zaczyna rosnąć miskant olbrzymi?

Wegetacja miskanta olbrzymiego zaczyna się wiosną, najczęściej w kwietniu. Najlepiej prezentuje się on na przełomie lata i jesieni, zakwita natomiast tylko w rejonach o najdłuższym okresie wegetacyjnym, czyli tam, gdzie jesień jest długa i ciepła.

Czy miskant olbrzymi się przycina?

Tak. Wczesną wiosną należy ściąć zeszłoroczne pędy ok. 10 cm nad ziemią, aby roślina odrodziła się i bujnie rozrosła w nadchodzącym sezonie. Ale ostrożnie – liście miskanta mają ostre krawędzie!

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023