• Kwiaty doniczkowe
    • Rośliny na balkon
    • Kwiaty z dyskontu
  • Ogród
    • Rośliny ogrodowe
      • Krzewy
      • Sadzenie
      • Kwitnienie
      • Rodzaje roślin
    • Trawy
    • Szkodniki w ogrodzie
    • Prace ogrodowe
    • Kalendarz ogrodnika
    • Oczko wodne
    • Skarpa i skalniak
  • Drzewa
    • Drzewa liściaste
    • Drzewa iglaste
    • Drzewa owocowe
  • Porady
    • Okazje
  • Redakcja
    • Kontakt
Logo gardeneo.pl
  • Trawy

Chcesz wiedzieć, ile rośnie trawa i jak przyspieszyć wzrost trawy? Sprawdź, co zrobić, żeby mieć piękny trawnik.

20 kwietnia, 2022
jak przyśpieszyć wzrost trawy

Jeśli masz własne podwórko, to z pewnością nie raz zastanawiałeś się, co zrobić, żeby było zielone i zachęcające do chodzenia po nim boso. Samo zasadzenie trawy to jedno, ale cierpliwość związana z jej wzrostem to drugie. W tym artykule radzimy, jak przyspieszyć wzrost trawy.

Wyobraź sobie wspaniały, słoneczny dzień, leżenie w cieniu drzewa albo chodzenie boso po wilgotnym od rosy trawniku… Brzmi świetnie, prawda? A co, gdybyś mógł tak właśnie spędzać czas na co dzień? Wystarczy, że zadbasz o trawnik w ogrodzie. Jak to zrobić? No cóż, wszystko zaczyna się od wysiania, ale zanim pojawi się dokładnie taka trawa, jakiej oczekujesz, musi minąć trochę czasu. Warto więc wiedzieć, jak przyspieszyć wzrost trawy i móc szybciej cieszyć się zadbanym ogrodem. 

Z tego artykułu dowiesz się:
1 Kiełkowanie trawy – od czego zacząć?
2 Jak długo trzeba czekać na wzrost trawnika?
3 Jak zasiać trawę?
4 Jak przyspieszyć wzrost trawy oraz samo kiełkowanie?
5 Jak jeszcze wpłynąć na prawidłowy wzrost trawnika i poprawić jego wygląd?

Kiełkowanie trawy – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem jest oczywiście właściwe przygotowanie gleby pod wysiew. Warto dowiedzieć się, jaki odczyn ma gleba – najlepiej, by była ona lekko kwaśna, tj. między 5,5 a 7 pH. Jak to sprawdzić? Nic prostszego! Kup po prostu papierek lakmusowy i włóż go do ziemi. Jeżeli jednak okaże się, że ziemia nie jest tak kwaśna, jak powinna być, wystarczy zakwasić ją nawozem.

Zanim zasiejesz trawę, postaraj się, by ziemia była stosunkowo czysta, to znaczy, by nie było na niej śmieci, kamieni itp. Zacznij więc od posprzątania. Inaczej trudno będzie o równy trawnik, bo w miejscu kamieni czy śmieci kiełki po prostu nie wydostaną się na powierzchnię.

Zobacz także
Ogród w stylu chińskim – urządź go na własnym podwórku! Zobacz, czym jest ogród chiński, jak go urządzać i jakie rośliny wybrać

Co jeszcze dobrze jest zrobić? Warto przekopać ziemię na 15–20 centymetrów w dół. W ten sposób pozbędziesz się grud, które hamują kiełkowanie nasionek. 

Jak długo trzeba czekać na wzrost trawnika?

Proces kiełkowania niestety trochę trwa, ale trudno jest określić jednoznacznie, jak długo. Dlaczego? Ponieważ wpływa na to kilka aspektów. Pierwszą kwestią jest gatunek trawy, a drugą – co jest dość oczywiste – warunki pogodowe. Poza tym istotny jest też stan gleby oraz to, czy przypadkiem nie przylatują ptaki, które rozgrzebują glebę i zbierają nasiona. W każdym razie kiełkowanie trwa od tygodnia do miesiąca i wówczas można spodziewać się już pierwszych źdźbeł.

Pamiętaj także, aby przed wysiewem sprawdzić pogodę. Chodzi o to, aby bezpośrednio po nim nie pojawiły się intensywne opady deszczu, które wypłukują nasiona z gleby i nie dają im możliwości w nią wniknąć. Najlepszym okresem na rozpoczynanie sadzenia będzie czas między sierpniem a październikiem. 

Jak zasiać trawę?

Kiedy gleba jest już przygotowana, można przystąpić do wysiewu. Nie ma w tym nic trudnego, a dla wielu osób jest to nawet relaksujące. Od czego zacząć? Na początek wydziel pola o powierzchni około jednego metra kwadratowego. Wzdłuż przekątnych każdego kwadratu rozrzucaj nasiona – rób to krzyżowo. Następnie ugruntuj nasionka za pomocą grabi, ponieważ dzięki temu możesz równomiernie rozprowadzić je po ogrodzie. 

Jak przyspieszyć wzrost trawy oraz samo kiełkowanie?

Jeżeli wydaje ci się, że kiełkowanie trawy po wysiewie trwa już zbyt długo, a efektów dalej brak, spróbuj wpłynąć na tempo tego procesu. Jak? Przykładowym sposobem jest ubijanie ziemi, przykrycie nasion przez wały. W ten sposób unikniesz nieproszonych gości w postaci ptaków, które uwielbiają wydziobywać nasionka. Poza tym zabezpieczy to nasiona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, w tym przed wiatrem i deszczem.

Zobacz także
Ścieżki w ogrodzie – jak je zaprojektować i wykonać? Poznaj ciekawe pomysły na piękne aranżacje!

Drugą opcją są oczywiście nawozy, aczkolwiek należy tu wybierać te dedykowane dopiero co posianej trawie. Bez problemu znajdziesz je w każdym sklepie ogrodniczym. Nawozy mają wiele właściwości odżywczych dla roślin, co korzystnie wpływa na nasiona i pobudza je do kiełkowania. Nawożenie trawnika jest wręcz niezbędne przy większości gleb, szczególnie jeśli wcześniej ogród nie wyglądał najlepiej.

Trzeba pamiętać także o tym, że nasiona wymagają odpowiedniej temperatury – minimum 6 stopni Celsjusza. Poza tym konieczne jest właściwe nawadnianie i nasłonecznienie – nie chodzi tu o bezpośrednio nagrzewające, intensywne słońce, ale o to, by miejsce nie było zupełnie zacienione. Jeśli jest sucho czy wręcz panuje susza, brakuje deszczu, a temperatura jest bardzo wysoka, konieczne jest systematyczne nawadnianie trawnika. Podlewać należy codziennie, najlepiej wieczorem. 

Jak jeszcze wpłynąć na prawidłowy wzrost trawnika i poprawić jego wygląd?

Kiedy sadzenie masz już za sobą, a kiełki wzbiły się nad ziemię, możesz przystąpić do dalszej pielęgnacji trawnika. Dokładnie tak, praca nie kończy się na sadzeniu. Konieczne jest bowiem nie tylko podlewanie, ale też regularne przycinanie trawnika, ponieważ kępki powyżej ośmiu centymetrów dość mocno obciążają korzenie, przez co część z nich po prostu nie wytrzymuje, a trawnik zaczyna się przerzedzać.

Poza tym istotne jest też samo koszenie. Jeśli używasz kosiarki, to zwróć uwagę, by jej noże nie były ustawione zbyt nisko – nie schodź poniżej pięciu centymetrów nad ziemią, bo możesz w ten sposób uszkodzić trawnik. Na niższą trawę możesz się zdecydować, kiedy bardziej się ona zagęści, ponieważ będzie zdecydowanie silniejsza. Wtedy możesz zacząć kosić bez obaw.

Kolejną kwestią jest nawożenie. Warto robić to co około sześć tygodni, by gleba nie ubożała i by ciągle stanowiła dobre środowisko wzrostu. Wybieraj tu już nawóz przeznaczony po prostu do pielęgnacji trawnika, a nie do przyspieszania kiełkowania. Oprócz nawozów pamiętaj także o aeracji oraz wertykulacji. Po jakimś czasie ziemia zaczyna ubijać się i osiadać. W związku z tym trzeba ją ponownie napowietrzyć. Jak to zrobić? Wystarczy zrobić pionowe nacięcia oraz nakłucia darni, szczególnie wiosną i latem. W ten sposób poprawisz jakość gleby, a źdźbła będą rosnąć znacznie lepiej.

Zobacz także
Chwasty w trawie: podpowiadamy, jak pozbyć się chwastów z trawnika!

Czeka cię niestety jeszcze jedna trudność – tak nielubiane przez właścicieli ogrodów chwasty. Nie da się całkowicie ich uniknąć, zwłaszcza że dość szybko się rozprzestrzeniają. Jeżeli zauważysz u siebie niechciane rośliny, od razu się ich pozbądź. Chwasty należy usuwać bardzo delikatnie, by przez przypadek nie uszkodzić korzeni trawy. Jeśli natomiast nie uda ci się uniknąć uszkodzenia, a na ziemi pojawią się „łyse” dziury, możesz użyć mieszanek traw renowacyjnych. Ich zaletą jest to, że rosną one bardzo szybko, więc bez problemu naprawisz estetykę swojego ogrodu i uratujesz trawnik.

Zobacz także:
    None Found
Brak komentarzy, skomentuj pierwszy(a)!
Stanisław Kowalczyk
Stanisław Kowalczyk

Były nauczyciel biologii w liceum. Ogrodnictwo i przyroda od zawsze były jego pasjami, dlatego po przejściu na emeryturę zajął się na stałe uprawą własnego ogródka. W wolnym czasie czyta książki i uczy wnuków podstaw pielęgnacji kwiatów.

Previous Post Miseczniki i tarczniki – poznaj naturę tych szkodników. Jak skutecznie z nimi walczyć?
Next PostJak stworzyć piękny ogród skalny? Postaw na alpinarium!

Zobacz także

trawa ostnica

Trawa ostnica cieniutka zwana Pony Tails – zwiewna ozdoba ogrodu

10 maja, 2022
trawa gazonowa

Trawa gazonowa – zielony dywan najwyższej jakości dla bardzo wymagających

17 maja, 2022
juncus pencil grass

Juncus pencil grass, czyli sit ołówkowy – ciekawa odmiana trawy ozdobnej. Co warto o niej wiedzieć?

11 maja, 2022

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły
  • Urządzamy ogród – te elementy mogą Ci się przydać

    20 maja, 2022
  • jaśmin wielkolistny

    Jaśmin wielkolistny – co to za kwiat? Jak wygląda? Sprawdź, jak go uprawiać i pielęgnować!

    20 maja, 2022
  • szkodniki sosny

    Szkodniki sosny – 5 groźnych insektów

    20 maja, 2022
  • palczatka gerarda

    Palczatka Gerarda – dekoracyjna trawa. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

    20 maja, 2022
  • nandina domestica

    Nandina domestica, czyli nandina domowa – czym charakteryzuje się ta roślina?

    20 maja, 2022
  • amorfa

    Amorfa – czym wyróżnia się ta krzewiasta roślina?

    20 maja, 2022
  • celozja grzebieniasta w doniczce

    Celozja grzebieniasta w doniczce – jak dbać o tę niezwykłą roślinę?

    20 maja, 2022
  • ukorzenienie w wodzie

    Ukorzenianie w wodzie, czyli łatwe i szybkie rozmnażanie roślin. Jak je wykonać?

    20 maja, 2022
  • krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni

    Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni – przegląd najpiękniejszych krzewów ozdobnych do ogrodu

    20 maja, 2022
  • Jakie kwiaty wybrać na pierwszą randkę?

    Jakie kwiaty wybrać na pierwszą randkę?

    19 maja, 2022
  • kleome ciernista

    Kleome ciernista – co to za kwiat? Jak wyglądają nasiona i uprawa tej rośliny?

    17 maja, 2022
  • choina kanadyjska

    Choina kanadyjska (Tsuga canadensis) – uprawa i pielęgnacja

    17 maja, 2022
  • kwiaty wiosenne doniczkowe

    Kwiaty wiosenne doniczkowe – jak sadzić kwiaty cebulowe w doniczkach? Pomysły na wiosenne dekoracje

    17 maja, 2022
  • biały kwiat wiosenny

    Biały kwiat wiosenny – pierwsze wiosenne kwiaty w ogrodzie. Jakie rośliny kwitnące wiosną warto poznać?

    17 maja, 2022
  • goryczka wiosenna

    Goryczka wiosenna – czy uprawa Gentiana verna jest możliwa? Jak rozpoznać jej kwiaty?

    17 maja, 2022
gardeneo

Kontakt
Redakcja
Polityka prywatności
Regulamin

Copyright © 2021-2022 Contentation sp. z o.o.