Czy perz właściwy to nieestetyczny i uciążliwy chwast? Jakie właściwości lecznicze ma perz? Sprawdź nasze rady!
Perz właściwy jest zarówno chwastem, jak i rośliną leczniczą. Z tego względu w niektórych okolicznościach konieczne jest usuwanie go wszelkimi dostępnymi sposobami, a w innych staranne zbieranie, czyszczenie oraz suszenie. Z pewnością jednak nie jest to przeciętna roślina, choć występuje powszechnie.
Czym charakteryzuje się perz właściwy?
Perz właściwy jest rośliną zaliczaną do chwastów. Należy do rośliny wiechlinowatych. Występuje na podłożu każdego typu, rośnie w dowolnych warunkach, nie przeszkadza mu nawet stanowisko na ugorach nie nieużytkach rolnych. Jest rośliną wiatropylną.
Z tego względu można spotkać go również na polach uprawnych pomiędzy zbożami, kukurydzą, burakami i truskawkami. W takich sytuacjach musi być usunięty.
Jakie właściwości ma kłącze perzu?
Kłącze perzu właściwego przede wszystkim zawiera różnego rodzaju olejki eteryczne, a także sole mineralne, saponiny oraz węglowodany. Wśród nich znalazły się fruktanty, w tym jeden z najważniejszych dla prawidłowej pracy flory bakteryjnej w jelitach, czyli inulina.
Jest to pożywka dla kultur bakterii, dzięki którym układ trawienny pracuje prawidłowo.
W perzu znaleźć można także duże ilości witaminy C oraz tzw. witaminę B, czyli inozytol. Wykazuje on działanie przeciwdepresyjne oraz wspierające pracę neuroprzekaźników.
Wspiera on syntezę hormonów, głównie hormonów tarczycy.
W jakich sytuacjach można stosować perz?
Perz właściwy jest rośliną leczniczą. Udowodnione jego pozytywny wpływ na pracę układu moczowego. Z tego względu przygotowane z niego napary mogą być przyjmowane w trakcie zapalenia pęcherza moczowego, a także jako wsparcie przy kamieniach nerkowych.
Perz wykazuje działanie moczopędne, lecz niezalecane jest stosowanie go przy schorzeniach wywołujących niedrożność dróg moczowych.
Perz dla diabetyków
Perz wykazuje właściwości obniżające poziom cukru. Z tego względu jest on zalecany diabetykom. Zarówno w formie naparu, jak i bezpośredniego spożywania, np. w sałatkach.
Dodatkowo perz obniża poziom tzw. złego cholesterolu. W medycynie ludowej perz bywał zalecany także przy bólach wątroby oraz przy problemach żołądkowych.
Perz charakteryzuje się także właściwościami antybakteryjnymi oraz wykrztuśnymi. Z tego względu stanowił formę lekarstwa na gruźlicę oraz kaszel.
Jak przygotować perz, aby skorzystać z jego właściwości leczniczych?
Do celów leczniczych zazwyczaj stosuje się kłącza perzu. Ich przygotowanie rozpoczyna się od dokładnego umycia oraz wysuszenia. Koniecznie trzeba oczyścić je z korzeni przybyszowych.
Kłącza można pozostawić w całości lub rozdrobnić. Niemniej jednak do przygotowania naparu, najlepiej sprawdzi się rozdrobniony oraz suszony produkt.
Łyżkę tak przygotowanego perzu należy zalać wrzątkiem lub doprowadzić do wrzenia. Po kilku minutach pod przykryciem napój jest gotowy, wystarczy przecedzić.
Kiedy przeprowadzać zbieranie oraz suszenie perzu?
Chcąc przygotować jakiekolwiek preparaty lecznicze z perzu właściwego, należy zebrać wiosną lub jesienią. Następnie kłącza należy dokładnie oczyścić i ususzyć.
Może wykorzystać specjalne urządzenia do suszenia np. grzybów, lecz odłożenie kłączy w przewiewne miejsce na kilka dni również się sprawdzi.
W następnej kolejności pokroić kłącza na małe kawałki tak, aby wygodnie było z nich korzystać.
Na czym polega zwalczanie perzu właściwego?
Perz właściwy w wielu przypadkach jest chwastem utrudniającym rozwój roślin uprawnych. Dorasta to aż półtora metra wysokości. Jego łodyga jest pokryta liśćmi oraz kwiatami o kształcie kłosów.
Rozprzestrzenia się bardzo szybko, co znacząco utrudnia jego skuteczne usunięcie.
Jednym z niewielu skutecznych środków w walce z perzem są herbicydy oraz sulfosulfuron.
Obecnie na rynku dostępne są trzy główne metody zwalczania perzu. Dzielą się one na chemiczne, mechaniczne oraz mechaniczno-chemiczne. W zależności od potrzeb i okoliczności może skorzystać z każdej z nich.
Czy warto uprawiać Agropyron repens?
Perz można znaleźć wszędzie. Wystarczy przespacerować się po polach lub łakach w okresie kwitnienia, a z pewnością zobaczy się bardzo duże ilości perzu, rozlokowane po wielu punktach.
Niemniej jednak jeśli uprawa perzu ma być celowa, na większą skalę oraz przy unikaniu niekontrolowanych zanieczyszczeń, warto samodzielnie go zasiać.
Z pojedynczej rośliny może powstać aż 15 metrów kwadratowych perzu właściwego.
Dlaczego perz tak szybko się roznosi?
Perz może rozmnażać się zarówno z wykorzystaniem nasion, jak i pojedynczych fragmentów roślin. Warto mieć na uwadze, że każdy egzemplarz perzu wytwarza do 300 ziarniaków.
A w trakcie wykonywania standardowych obowiązków związanych z uprawa pola, każdą roślinę tnie się na dziesiątki kawałków. Każdy kawałek, to nowy perz.
Nic więc dziwnego, że jest to roślina niesamowicie powszechna i bardzo trudna do usunięcia.
Rolnicze zastosowanie perzu właściwego
Perz właściwy obecnie prawie nigdy nie jest uprawiany w celach leczniczych. To zapomniana roślina, zwykle traktowana jak chwast.
Obecnie zarówno kłącza, jak i ziele perzu bywają stosowane jako pasza dla zwierząt hodowlanych.
W przeszłości na bazie perzu wykonywano włosie stosowane w szczotkach oraz miotłach.
Sytuacje skrajnego głodu doprowadzały czasem ludność do mieszania tradycyjnej mąki z perzem. Powstała w efekcie mieszanka była nie tylko bardziej odżywcza, ale także łagodziła objawy niektórych schorzeń.
Perz właściwy jest roślina o wielu pozytywnych właściwościach. Niemniej jednak rozprzestrzenia się błyskawicznie, a jego trwałe i skuteczne usunięcie jest praktycznie niemożliwe. Z tego względu w większości przypadków uznaje się go za chwast do natychmiastowego zlikwidowania.