Orkan 350 SL to środek chwastobójczy, który działa dzięki zawartości MCPA, związku z grupy fenoksykwasów, i glifosatu, związku z grupy kwasów aminofosfonowych. Istotne jest rozumienie, jak te substancje działają na chwasty oraz jak należy rozcieńczać środek. To, ile Orkanu na litr wody trzeba użyć do przygotowania cieczy użytkowej, zależy przede wszystkim od zwalczanych chwastów. Duże znaczenie mają również maksymalne objętości na każdy hektar lub inną jednostkę powierzchni. Wszystkie wartości w dalszej części artykułu dotyczą zaleceń stosowania na 100 metrów kwadratowych.

Jak na chwasty działa Orkan 350 SL? Ile na litr wody – gatunki 

Pobierany przez liście środek przemieszczany jest do korzeni i rozłogów chwastów, powodując zahamowanie ich wzrostu i rozwoju. Pierwsze objawy działania herbicydu Orkan widoczne są po upływie 1-2 tygodni od wykonania zabiegu, a pełne zamieranie chwastów następuje po ok. 30 dniach. Działanie środka przyspiesza wysoka temperatura i wilgotność powietrza oraz silne nasłonecznienie.

Kolejna kwestia to dawkowanie uzależnione od zwalczanych chwastów za pomocą Orkanu. Ile na litr wody trzeba dodać preparatu do sporządzenia cieczy użytkowej? Producent wyróżnia 2 kategorie wrażliwości:

Herbicyd Orkan, ile na litr wody – sady i uprawy małoobszarowe

Na dawkowanie preparatu wpływa również to, jakie rośliny uprawiasz w swoim ogródku. Wprawdzie zalecane objętości dla jabłoni oraz  grusza, wiśnia, czereśnia, śliwa, brzoskwinia czy morela są identyczne, to pewne znaczenie może mieć zalecany termin. W obu przypadkach zaleca się 1 zabieg w ciągu całego sezonu wegetacyjnego. Przy czym:

  • opryski w sadach jabłoniowych należy stosować w okresie intensywnego wzrostu chwastów;
  • a na pozostałych uprawach małoobszarowych liczy się nie tylko w okresie wzrostu chwastów, ale konkretniej na wiosnę.

Zalecana dawka to przedział 50–80 ml na 3 l wody w opryskiwaniu średniokroplistym Orkanem 350 SL. Ile (na litr wody) wychodzi po przeliczeniu? Dokładnie 16,67–26,67 ml herbicydu na 1 l H₂O.

Sporządzanie cieczy użytkowej, następstwo roślin i środki ostrożności

Wiesz już, jak używać preparatu i ile Orkanu na litr wody potrzeba, by uzyskać roztwór. Jednak objętości to jeszcze nie wszystko! Środek powoduje korozję metali, więc do wykonania zabiegów używa się opryskiwaczy ze zbiornikiem z tworzywa sztucznego. Odmierzoną ilość środka należy wlać do zbiornika napełnionego częściowo wodą, a następnie uzupełnić wodą do potrzebnej ilości. Przy sporządzaniu cieczy użytkowej ważne jest dokładne wymieszanie środka z wodą. Sporządzony roztwór należy zużyć niezwłocznie.

Orkan 350 SL nie stanowi zagrożenia dla roślin uprawianych następczo. Przed opryskiwaniem należy usunąć mechanicznie wszystkie odrosty korzeniowe drzew owocowych. Ważne jest, aby opryskiwać w sposób bezpieczny – tak, aby krople cieczy użytkowej nie przedostały się na liście, pędy i niezdrewniałą korę drzew ze względu na możliwość ich uszkodzenia.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2023