Różne chwasty wykazują się różnym poziomem odporności na opisywany preparat. O tym, ile Chwastoxu Complex 260 do litra wody dodać, decydują również warunki atmosferyczne. Duże znaczenie ma także powierzchnia, na której będzie prowadzony oprysk – wszystkie zalecenia dawkowania dotyczą 100 metrów kwadratowych. Preparat zawiera trzy substancje czynne – MCPA (200 g/l), chlopyralid (20 g/l) oraz fluroksypyr (40 g/l). MCPA należy do grupy fenoksykwasów, natomiast chlopyralid i fluroksypyr to substancje z grupy pochodnych kwasów pirydynokarboksylowych.

Jak na chwasty działa Chwastox Complex 260? Ile na litr wody a gatunek

Chwastox Complex 260 EW jest środkiem selektywnym o działaniu układowym. Jest on pobierany przez liście i przemieszczany do korzeni chwastów, co powoduje ich deformację, a następnie zahamowanie wzrostu i zamieranie. Pierwsze objawy na chwastach wrażliwych pojawiają się po upływie 1-2 dni po oprysku, a pełne zamieranie następuje po około 3-4 tygodniach. Ile Chwastoxu Complex na litr wody będzie potrzebne? Na etykiecie produktu są 3 kategorie. Na listach poniżej umieściliśmy wyłącznie chwasty wrażliwe na podane dawki:

25 ml herbicydu na 2-5 l wody, czyli 5-12,5 ml Chwastoxu Complex 260 EW na litr wody:

35 ml środka na 2-5 l wody, czyli 7-17,5 ml/l. Wszystkie powyższe oraz:

  • babka zwyczajna;
  • bylica pospolita;
  • jasnota purpurowa;
  • mniszek lekarski;
  • pokrzywa zwyczajna;
  • przetacznik polny.

2 zabiegi po 35 ml Chwastoxu Complex 260 na 2-5 l wody, czyli dwa opryski po 7-17,5 ml/l:

Dodatkowe informacje o dawkowaniu Chwastoxu Complex 260 EW

Ile, na litr wody, dolewać preparatu, to tylko jedna z wielu kwestii. Wyższą dawkę, czyli 7-17,5 ml Chwastoxu do 1 l H₂O, zaleca się stosować również na chwasty w starszych fazach rozwojowych oraz w przypadku silnego zachwaszczenia. Do gatunków średnio wrażliwych na większą ilość herbicydu należą także krwawnik pospolity i przetacznik perski, ale w ich przypadku producent nie wspomina o możliwości wykonania dwóch oprysków średniokroplistych. Odstępy pomiędzy kolejnymi zabiegami powinny wynosić minimum 56 dni.

Sposób przygotowania cieczy użytkowej, dodatkowe zalecenia

To nie wszystkie, ale najważniejsze dane na temat preparatu Chwastox Complex 260. Ile (na litr wody) go używać, już wiesz. Ale w jaki sposób przyrządzić roztwór? Instrukcje są proste:

  1. Odmierzoną ilość środka wlać do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą.
  2. Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą.
  3. Popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową.
  4. Uzupełnić wodą do potrzebnej ilości.

Chwastox Complex 260 EW należy stosować podczas pogody sprzyjającej wegetacji roślin – od wiosny do wczesnej jesieni, gdy temperatura powietrza jest wyższa niż 10°C. Trawnik nie powinien być koszony do 3 dni przed zastosowaniem środka oraz przez co najmniej 3 dni po zastosowaniu środka. Trawy potraktowanej środkiem nie należy przeznaczać do karmienia zwierząt.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2023