Chociaż większość tzw. chwastów nie budzi zbyt pozytywnych skojarzeń, a spora część z nich ma głównie negatywny wpływ na inne rośliny, niektóre cechują także pozytywne cechy. Jest tak m.in. w przypadku jasnoty różowej, rośliny z rodziny wargowych. Sprawdź, jak wygląda, jakie ma właściwości i czy konieczne jest jej zwalczanie.

Lamium amplexicaule – występowanie i morfologia

Występowanie jasnoty różowej

Jasnota różowa (łac. Lamium amplexicaule) występuje na terenie Afryki Północnej, Azji i części Europy, chociaż w innych częściach świata także można się natknąć na niewielkie zbiorowiska rośliny. W Polsce jasnota należy do tzw. archeofitów, czyli gatunków obcego pochodzenia, które przybyły na dany obszar w czasach wczesnohistorycznych.

Jasnota różowa – morfologia

Jasnota różowa jest rośliną miododajną. Jej łodygi są czterokanciaste, rozgałęziające się przy ziemi; osiągają wysokość nawet do 30 cm. Na dole są nagie, a u samej góry krótko owłosione. Liście tej rośliny są tępo karbowane. Te znajdujące się na dole przyjmują sercowatookrągły kształt, natomiast górne są okrągłe i obejmują łodygę wpół. Na na górnej powierzchni posiadają krótkie włoski. Kwiaty jasnoty, równoczesne albo słabo przedprątne, mają bladopurpurową barwę. Znajdują się na szczycie łodygi. Ich cechą charakterystyczną jest dwuwargowa budowa; dolna warga jest plamista, zaś górna przyjmuje nieco ciemniejszy odcień. Korona kwiatu osiąga długość ok. 2 cm. Owoce jasnoty różowej mają formę rozłupni.

Jasnota różowa – właściwości

Jasnota różowa, chociaż uznawana jest przede wszystkim za chwast, posiada wiele ciekawych właściwości.

Na początek warto zwrócić uwagę na jej działanie prozdrowotne. Jasnota posiada właściwości przeciwzapalne oraz przeciwkrwotoczne. Odwary z jej kwiatów i ziela pomagają osobom doświadczającym bardzo obfitych miesiączek. Z kolei kąpiele z dodatkiem jasnoty różowej pomagają na bardzo różnorodne problemy natury kobiecej. Ziele, które chce się wykorzystać w lecznictwie, należy zbierać wraz z początkiem kwietnia, natomiast kwiatostany dopiero po tym, kiedy w pełni rozkwitną.

Wymienione powyżej pozytywne właściwości jasnoty różowej to niestety nie wszystko; zachowuje ona się jak klasycznych chwast, zagarniając większość składników odżywczych i wodę dla siebie, nie pozwalając prawidłowo rosnąć innym, znajdującym się w jej pobliżu, roślinom. Ponadto ma ona także negatywne, a wręcz niebezpieczne działanie. Stanowi ona truciznę, szczególnie niebezpieczną dla koni oraz ludzi, którzy zjedzą mięso świń karmionych jasnotą. Z tego względu radzi się, aby roślinę raczej usuwać, co, jak się przekonamy, nie jest proste.

Zwalczanie jasnoty różowej

Jasnota różowa jest rośliną, której pozbycie się jest dość trudne. Jest ona odporna, dobrze znosi zimowanie, a ponadto zagarnia od innych roślin większość składników odżywczych i wodę. Radzi się, aby walkę z nią rozpocząć na jesień. Roślina reaguje na opryski herbicydami, jednak warto odpowiednio wcześnie zapoznać się z rodzajami, na które jasnota jest wrażliwa. Będą to m.in. bentazon, chlorydazon, izoksaflutol, tribenuron metylowy, czy triflusulfuron metylowy.

Jasnota różowa – podsumowanie

Chociaż jasnota różowa bez wątpienia ma swoje pozytywne właściwości, nie da się ukryć, że może także negatywnie wpływać na otoczenie. Z tego powodu większość ogrodników lub rolników woli raczej się ich pozbywać, niż wykorzystywać w lecznictwie.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022