Gwiazdnica pospolita to roślina, która należy do wcale szerokiego panteonu chwastów o działaniu leczniczym. Jakie są sposoby zwalczania gwiazdnicy i jak wykorzystać jej właściwości zdrowotne, jeśli pojawi się w naszym ogrodzie? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Gwiazdnica pospolita to niewielki chwast, który występuje niemal na całym świecie. Roślina chętnie rozwija się również w naszych ogrodach i na działkach, stanowiąc prawdziwe utrapienie dla trawnika i innych roślin. Mimo negatywnej opinii ziele posiada liczne właściwości zdrowotnych i jest szeroko stosowana w ziołolecznictwie. Jak rozpoznać Stellaria media i wykorzystać jej leczniczą moc oraz jak pozbyć się niechcianego chwastu z ogrodu?

Stellaria media – charakterystyka i wygląd

Gwiazdnica pospolita, łac. Stellaria media, jest rośliną pochodzącą z rodziny goździkowatych. Ziele jest gatunkiem kosmopolitycznym, co oznacza ogromny zasięg geograficzny i występowanie niemal na całym obszarze ziemi. W Polsce roślina gwiazdnica występuje głównie na terenach nizinnych, choć można ją także spotkać w górach. Roślina porasta łąki, pasy przydrożne oraz łagodne zbocza. Często pojawia się także w ogrodach. Pospolity charakter sprawia, że uznawana jest za chwast i mimo leczniczych właściwości jest zazwyczaj zwalczana.

Roślina lubi żyzne i zasadowe gleby. Szczególnie upodobała sobie rejony wilgotne i chłodne. Z tego powodu nazywana jest także mokrzycą. Inne ludowe nazwy gwiazdnicy to m.in. ptasia mięta, kurzyślad, kuroślep, kurzyślep, muszcz, musec i muchotrzew, Ciekawostką jest fakt, że w języku angielskim roślinę określa się mianem „chickweek”, gdzie „chick” oznacza kurczaka, a „weed” zioło.

Jak wygląda gwiazdnica pospolita? Roślina posiada charakterystyczne białe kwiaty, które wyrastają z licznych odgałęzień. Naziemny pęd gwiazdnicy jest lekko owłosiony. Roślina osiąga niewielką wysokość 20 cm. Jej długość może sięgać natomiast do pół metra. Gwiazdnica pospolita posiada zdolność do kiełkowania nawet przez kilkadziesiąt lat, a jedna roślina może wytworzyć nawet 10 tys. nasion. Ekspansywny charakter rośliny sprawia, że ziele ma pospolity charakter i jest traktowane jako chwast.

Gwiazdnica pospolita – właściwości lecznicze rośliny

Gwiazdnica pospolita zawiera wiele substancji aktywnych, które świetnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Roślina:

  • przyśpiesza przemianę materii;
  • poprawia pracę układu trawiennego;
  • łagodzi kaszel;
  • działa kojąco na chrypkę;
  • poprawia wygląd skóry;
  • wzmacnia naczynia krwionośne.

Napar z rośliny można stosować zewnętrznie lub wewnętrznie. Gwiazdnica pospolita występuje też w składzie wielu preparatów leczniczych oraz w kosmetykach.

Jak zwalczać chwast w ogrodzie?

Gwiazdnica pospolita pojawia się zazwyczaj wśród trawy i grządek z kwiatami. Roślina jest trudna do wyplenienia i błyskawicznie się rozrasta. Jest także bardzo odporna na czynniki atmosferyczne. Co zrobić, gdy zadomowi się w naszym ogrodzie?

Zwalczanie mechaniczne

Zwalczanie gwiazdnicy pospolitej najlepiej rozpocząć od metod mechanicznych. Zacznij więc od wyrwania rośliny z ziemi oraz wykopania korzeni i kłącza tak, aby chwast nie odrósł. Decydując się na zwalczanie mechaniczne, pamiętaj, aby pozbyć się wszystkich chwastów, również tych, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie twojego ogrodu, jak pas przy drodze lub wał z rowem.

Środki chwastobójcze

Jeśli metody mechaniczne nie przyniosą rezultatu, możesz zdecydować się na użycie środków chwastobójczych. Najlepiej sięgnąć po preparat, który zawiera kwas pelargonowy. Herbicyd ulega w glebie biodegradacji, naruszając strukturę chwastów. Efekty działania są widoczne już po dwóch godzinach.

Profilaktyka

Jeśli chcesz ustrzec się przed ekspansją chwastów, pamiętaj o odpowiedniej profilaktyce już na etapie zakładania ogrodu. Sprawdzą się tu takie zabiegi, jak dokładne przekopanie ziemi, odchwaszczanie gleby oraz profilaktyczne stosowanie herbicydu.

Gwiazdnica pospolita – leczniczy chwast

Gwiazdnica pospolita to niewielkie ziele, które występuje na całym świecie. Roślina posiada charakterystyczne białe kwiaty, które kwitną od wiosny aż do jesieni. Mokrzyca jest ekspansywnym gatunkiem, który może zagrażać uprawom oraz hodowanym kwiatom. Możesz ją zwalczać, stosując metody mechaniczne lub chemiczne. Ważna jest także profilaktyka przy zakładaniu ogrodu. Równocześnie roślina ma liczne właściwości zdrowotne i chętnie wykorzystywana jest w ziołolecznictwie oraz kosmetologii.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022