Istnieje wiele sposobów zabezpieczania roślin przed kretami. Jednak niektóre z nich są szkodliwe dla środowiska lub mało humanitarne. Na szczęście są też bardziej naturalne metody, które pozwalają na zabezpieczenie upraw. Dowiedz się, które rośliny na krety i nornice warto posadzić, by odstraszyć te zwierzęta.

Zapamiętaj!

  • Krety niszczą sadzonki, ale można je powstrzymać, sadząc naturalne odstraszacze 🌿
  • Nornice także dają się we znaki ogrodnikom, nagryzając drzewa i rośliny zielne 🌿
  • Krety to nie tylko szkodniki – bywają pożyteczne przez spulchnianie gleby i zjadanie owadów 🐛
  • Najlepsze rośliny na krety to aksamitka, czosnek, bazylia, wilczomlecz i czarny bez 🌿

Krety i gryzonie w ogrodzie

Zwierzęta takie jak myszy, nornice, karczowniki czy krety potrafią zniszczyć nawet cały ogród. Żywią się bowiem roślinami, zarówno korzeniami, jak i częściami naziemnymi. Kopią podziemne korytarze, uszkadzającym tym samym system korzeniowy roślin. Najczęściej można jednak spotkać dwa rodzaje niechcianych intruzów.

Krety w ogrodzie nie niszczą roślin złośliwie – po prostu napotykają ich korzenie, poszukując pożywienia. Odstraszaj, nie zabijaj!

Krety

Krety to ssaki należące do rodziny ryjówkokształtnych. Charakteryzują się wydłużonym pyszczkiem i przednimi mocnymi łapami, tzw. łopatami, które służą do kopania podziemnych korytarzy. Żyją głównie pod ziemią, drążąc długie tunele. Na powierzchni ziemi ich aktywność jest widoczna pod postacią kretowin. Dla ogrodników stanowią nie lada problem, ponieważ skutecznie niszczą sadzonki. Żywią się głównie korzonkami, larwami owadów i pędrakami. Są ślepe, lecz za to mają bardzo dobry węch. Potrafią też wyczuwać drgania ziemi, co ułatwia im zdobywanie pokarmu.

Nornice

Te niewielkie gryzonie powszechnie występują w całej Europie i Azji. Przypominają wyglądem mysz polną, jednak są od niej nieco większe, o futrze w kolorze rudo-brązowym. Nornice nie rzucają się w oczy w ciągu dnia, gdyż są aktywne głównie wieczorami i nocą. Ich obecność potwierdzają jednak wykopane w ziemi dziury i uszkodzenia roślin. Pod ziemią budują gniazda i liczne korytarze. Zdarza się, że nadgryzają drzewa oraz inne rośliny naziemne. Uważane są za szkodniki.

Krety – pożyteczne czy szkodliwe?

Krety, choć powszechnie uważane są za szkodniki ogrodowe, pełnią w złożonym ekosystemie swoją ważną rolę. Są pożyteczne i stanowią niezastąpione wsparcie przed inwazją owadów:

  1. Obecność kreta świadczy o jakości gleby – krety budują tunele tylko w glebach o wysokiej jakości, żyznych i bogatych w substancje odżywcze;
  2. Zarówno krety, jak i nornice spulchniają glebę, tworzone przez te ssaki tunele napowietrzają ziemię i chronią przed zaleganiem wody;
  3. Żywią się larwami owadów, które niszczą rośliny, w szczególności pędrakami i drutowcami, a także ślimakami, nie pogardzą też mniejszymi gryzoniami.

Pożyteczne zwierzęta w ogrodzie 🔍

Choć mają kilka zalet, krety są uważane raczej za szkodniki. Warto jednak przyciągać do ogrodu inne zwierzęta, które czynią dużo więcej pożytku niż szkód. To na przykład owadożerne ptaki (dzięcioł, kos), zapylacze (pszczoły, trzmiele), owady drapieżne (biedronki, chrząszcze biegaczowate), jeże i nietoperze. Dla ptaków można powiesić budki, dla ssaków i owadów zrobić oczko wodne, a dla zapylaczy wysiać pachnące kwiaty. Te ostatnie mają też szansę odstraszyć krety!

Rośliny na krety – metody zwalczania

Sposobów na kreta jest wiele, jednak część z nich polega nie tylko na odstraszeniu zwierzęcia, a na drastycznym uśmierceniu. Chemiczne sposoby mogą też źle wpływać na stan gleby. W pierwszej kolejności wypróbuj więc naturalne metody:

  • krety wyczuwają nawet najdrobniejsze drgania w podłożu, które są niesłyszalne dla człowieka, możesz wykorzystać odstraszacz emitujący wibracje w ziemi;
  • siatki zabezpieczające również skutecznie pomagają uchronić trawniki i pozostałe rośliny;
  • krety mają wyczulony węch, dlatego można zasadzić rośliny na krety, które sprawią, że będą unikały twojego ogrodu.
Szybka lista roślin na krety:
- aksamitka
- czosnek
- bazylia
- wilczomlecz
- czarny bez
- lawenda
- mięta
- szachownica cesarska
- łoboda

Rośliny na krety – co posadzić w ogrodzie?

Kret w ogrodzie nie zawsze jest mile widziany. Jednym ze znanych sposobów na jego pozbycie się jest sadzenie roślin, które wydzielają intensywny zapach. Rośliny na krety to w większości popularne kwiaty ozdobne, które chętnie są uprawiane w przydomowych ogrodach. Cebulki roślin lub gotowe sadzonki dostaniesz bez problemu w sklepie ogrodniczym.

Aksamitka

Te popularne kwiaty ozdobne często goszczą na rabatach. Charakteryzują się specyficznym, mocnym zapachem, dlatego uważane są za jedne z roślin na krety, które odstraszają te ssaki o wyczulonym węchu. Aksamitki korzystnie oddziałują na wzrost wielu roślin ogrodowych oraz niszczą szkodliwe nicienie glebowe.

Czosnek

Wśród domowych sposobów na kreta należy wspomnieć o czosnku. Każdy jego rodzaj zadziała odstraszająco zarówno na krety, jak i nornice. Roztarte ząbki czosnku możesz zmieszać z olejem rycynowym i umieścić bezpośrednio w norze lub tunelu. Krety nie lubią silnego zapachu czosnku, dlatego więcej nie pojawią się w takim miejscu.

Najlepsze rośliny odstraszające krety: czosnek, aksamitka, czarny bez.

Bazylia

Rośliny na krety charakteryzują się mocnym aromatem. Ziołem szczególnie polecanym jest bazylia. Intensywny zapach wydzielany przez liście, sprawi, że krety będą omijać grządki szerokim łukiem.

Wilczomlecz

Ten gatunek posiada niezwykłą zdolność do odstraszania kretów i gryzoni ogrodowych. Jego korzenie wydzielają substancje, które nie są tolerowane przez ssaki mieszkające pod ziemią. Wydzielają toksyczne dla kretów substancje, dlatego stanowią sprawdzony sposób na pozbycie się ich z ogrodu.

Czarny bez

Rośliny na krety można stosować w różnej formie. Najbardziej popularna jest gnojówka z czarnego bzu. Bez problemu przygotujesz ją samodzielnie z liści czarnego bzu i wody. Wystarczy zalać go wodą i zostawić do sfermentowania na 2–4 tygodnie, raz na jakiś czas mieszając. Im cieplej na zewnątrz, tym szybciej mikstura będzie gotowa. Przygotowany preparat można aplikować do kretowisk i nor albo wykorzystać jako nawóz.

Rośliny na krety stanowią alternatywę dla środków chemicznych. Są nieszkodliwe dla naturalnego środowiska i nie szkodzą zwierzętom. Ich działanie ma na celu jedynie zniechęcenie ketów do kopania w danym miejscu. Zanim sięgniesz po chemię, wypróbuj sposoby, które są w pełni bezpieczne.

Najczęściej zadawane pytania

Co przyciąga krety?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego krety lgną do Twojego ogrodu, przyczyną jest prawdopodobnie sama gleba. Krety szukają w niej larw owadów do przekąszenia, a roślin nie niszczą celowo, tylko wtedy, kiedy stoją im na drodze. Żadna z roślin w Twoim ogródku nie jest winna pojawienia się kreta.

Jaka roślina odstrasza kreta?

Oprócz wymienionej powyżej aksamitki, czosnku, bazylii, wilczomlecza i czarnego bzu, jest jeszcze jedna roślina znana z odtraszania kretów. To szachownica cesarska – ciekawa roślina cebulowa z rodziny liliowatych. Jej okazałe kwiatostany ozdobią grządkę i odstraszą krety i nornice.

Czy lawenda ostrasza krety?

Tak. Wszystkie zioła o intensywnym zapachu mogą odstraszać krety. Lawenda, mięta, łoboda – wypróbuj, co masz pod ręką.

Czy kawa odstrasza krety?

Krety i nornice nie przepadają za zapachem kawy. Fusy rozsypane w ogródku mają szansę je odstraszyć.

Jak głęboko siedzi kret?

Krety kopią tunele na głębokości 10–50 cm pod ziemią. Mogą więc chować się całkiem głęboko pod grządkami. Dlatego rośliny na krety nie gwarantują, że już nigdy nie zobaczysz szkodników na swojej działce. Warto je natomiast wypróbować jako naturalny i tani sposób na ich zniechęcenie.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023