Wiosną krety dają o sobie znać w postaci wykopanych kopców. Bezlitośnie niszczą uprawy i trawniki. Jak się przed nimi ustrzec? Poznaj rośliny na krety, które skutecznie je odstraszą!
Istnieje wiele sposobów zabezpieczania roślin przed kretami. Jednak niektóre z nich są szkodliwe dla środowiska lub mało humanitarne. Na szczęście są też bardziej naturalne metody, które pozwalają na zabezpieczenie upraw. Dowiedz się, które rośliny na krety i nornice warto posadzić, by odstraszyć te zwierzęta.
Krety i gryzonie w ogrodzie
Zwierzęta takie jak myszy, nornice, karczowniki czy krety potrafią zniszczyć nawet cały ogród. Żywią się bowiem roślinami ,zarówno korzeniami, jak i częściami naziemnymi. Kopią podziemne korytarze, uszkadzającym tym samym system korzeniowy roślin. Najczęściej można jednak spotkać dwa rodzaje niechcianych intruzów.
Krety
Krety to ssaki należące do rodziny ryjówko kształtnych. Charakteryzują się wydłużonym pyszczkiem i przednimi mocnymi łapami, tzw. łopatami, które służą do kopania podziemnych korytarzy. Żyją głównie pod ziemią, drążąc długie tunele. Na powierzchni ziemi ich aktywność jest widoczna pod postacią kretowin. Dla ogrodników stanowią nie lada problem, ponieważ skutecznie niszczą sadzonki. Żywią się głównie korzonkami, larwami owadów i pędrakami. Są ślepe, lecz za to mają bardzo dobry węch. Potrafią też wyczuwać drgania ziemi, co ułatwia im zdobywanie pokarmu.
Nornice
Te niewielkie gryzonie powszechnie występują w całej Europie i Azji. Przypominają wyglądem mysz polną, jednak są od niej nieco większe, o futrze w kolorze rudo-brązowym. Nornice nie rzucają się w oczy w ciągu dnia, gdyż są aktywne głównie wieczorami i nocą. Ich obecność potwierdzają jednak wykopane w ziemi dziury i uszkodzenia roślin. Pod ziemią budują gniazda i liczne korytarze. Zdarza się, że nadgryzają drzewa oraz inne rośliny naziemne. Uważane są za szkodniki.
Krety – pożyteczne czy szkodliwe?
Krety, choć powszechnie uważane są za szkodniki ogrodowe, pełnią w złożonym ekosystemie swoją ważną rolę. Są pożyteczne i stanowią niezastąpione wsparcie przed inwazją owadów:
- Obecność kreta świadczy o jakości gleby – krety budują tunele tylko w glebach o wysokiej jakości, żyznych i bogatych w substancje odżywcze;
- Zarówno krety, jak i nornice spulchniają glebę, tworzone przez te ssaki tunele napowietrzają ziemię i chronią przed zaleganiem wody;
- Żywią się larwami owadów, które niszczą rośliny, w szczególności pędrakami i drutowcami, a także ślimakami, nie pogardzą też mniejszymi gryzoniami.
Rośliny na krety – metody zwalczania
Sposobów na kreta jest wiele, jednak część z nich polega nie tylko na odstraszeniu zwierzęcia, a na drastycznym uśmierceniu. Chemiczne sposoby mogą też źle wpływać na stan gleby. W pierwszej kolejności wypróbuj więc naturalne metody:
- krety wyczuwają nawet najdrobniejsze drgania w podłożu, które są niesłyszalne dla człowieka, możesz wykorzystać odstraszacz emitujący wibracje w ziemi;
- siatki zabezpieczające również skutecznie pomagają uchronić trawniki i pozostałe rośliny;
- krety mają wyczulony węch, dlatego można zasadzić rośliny na krety, które sprawią, że będą unikały twojego ogrodu.
Rośliny na krety – co posadzić w ogrodzie?
Kret w ogrodzie nie zawsze jest mile widziany. Jednym ze znanych sposobów na jego pozbycie się jest sadzenie roślin, które wydzielają intensywny zapach. Rośliny na krety to w większości popularne kwiaty ozdobne, które chętnie są uprawiane w przydomowych ogrodach. Cebulki roślin lub gotowe sadzonki dostaniesz bez problemu w sklepie ogrodniczym.
Aksamitka
Te popularne kwiaty ozdobne często goszczą na rabatach. Charakteryzują się specyficznym, mocnym zapachem, dlatego uważane są za jedne z roślin na krety, które odstraszają te ssaki o wyczulonym węchu. Aksamitki korzystnie oddziałują na wzrost wielu roślin ogrodowych oraz niszczą szkodliwe nicienie glebowe.
Czosnek
Wśród domowych sposobów na kreta należy wspomnieć o czosnku. Każdy jego rodzaj zadziała odstraszająco zarówno na krety, jak i nornice. Roztarte ząbki czosnku możesz zmieszać z olejem rycynowym i umieścić bezpośrednio w norze lub tunelu. Krety nie lubią silnego zapachu czosnku, dlatego więcej nie pojawią się w takim miejscu.
Bazylia
Rośliny na krety charakteryzują się mocnym aromatem. Ziołem szczególnie polecanym jest bazylia. Intensywny zapach wydzielany przez liście, sprawi, że krety będą omijać grządki szerokim łukiem.
Wilczomlecz
Ten gatunek posiada niezwykłą zdolność do odstraszania kretów i gryzoni ogrodowych. Jego korzenie wydzielają substancje, które nie są tolerowane przez ssaki mieszkające pod ziemią. Wydzielają toksyczne dla kretów substancje, dlatego stanowią sprawdzony sposób na pozbycie się ich z ogrodu.
Czarny bez
Rośliny na krety można stosować w różnej formie. Najbardziej popularna jest gnojówka z czarnego bzu. Bez problemu przygotujesz ją samodzielnie z liści czarnego bzu i wody. Wystarczy zalać go wodą i zostawić do sfermentowania na 2–4 tygodnie, raz na jakiś czas mieszając. Im cieplej na zewnątrz, tym szybciej mikstura będzie gotowa. Przygotowany preparat można aplikować do kretowisk i nor albo wykorzystać jako nawóz.
Rośliny na krety stanowią alternatywę dla środków chemicznych. Są nieszkodliwe dla naturalnego środowiska i nie szkodzą zwierzętom. Ich działanie ma na celu jedynie zniechęcenie ketów do kopania w danym miejscu. Zanim sięgniesz po chemię, wypróbuj sposoby, które są w pełni bezpieczne.
Zobacz także:- Naturalny wróg kreta – jak pozbyć się szkodnika z ogrodu?
- Zastanawiasz się, jak pozbyć się nornic z ogrodu? Dowiedz się, jak zwalczać nornice w ogrodzie i co można wykorzystać!
- Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Poznaj sprawdzone sposoby na poradzenie sobie z tym szkodnikiem
- Jakich roślin nie lubią pędraki? Sprawdź, jak naturalnie zwalczać szkodniki w glebie
- Jaki jest naturalny wróg kuny? Kilka sprawdzonych sposobów na to, jak pozbyć się kuny domowej
- Naturalny wróg turkucia podjadka – jak go wykorzystać?
- Naturalny wróg mrówek – które zwierzęta im zagrażają?
- Mrówki w ogrodzie – czy są niebezpieczne dla roślin? Jak je zwalczać?
- Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) – skuteczne sposoby zwalczania żarłocznego szkodnika!
- Guniak czerwczyk – jak uchronić się przed inwazją tego chrabąszcza? Sprawdź, jak go rozpoznać!
- Mszyce – w jaki sposób je zwalczać? Sprawdzone sposoby na mszyce w domu i ogrodzie
- Rośliny odstraszające komary. Jak odstraszyć komary w bezpieczny sposób?