Z pojawieniem się w Polsce chrząszczy żywiących się liśćmi ziemniaków, wiąże się wiele teorii spiskowych. W czasach PRL obwiniano Stany Zjednoczone o zrzucenie tych owadów na polskie ziemie. Przeczytaj artykuł i poznaj naturalnego wroga stonki ziemniaczanej.
Plaga stonki za czasów PRL
Według encyklopedii wydanej w latach 1929-1938, stonka występowała w Polsce tylko sporadycznie. Prawdziwą plagę tych chrząszczy odnotowano dopiero w latach 50, a według państwowych komunikatów odpowiedzialni za to byli amerykanie. Faktem jest, że stonka jest gatunkiem rozpowszechnionym przez człowieka na całym świecie.
Wielu rolników interesuje się sposobami walki z tym szkodnikiem przy wykorzystaniu naturalnego wroga stonki ziemniaczanej. Samica chrząszcza składa jajka na spodzie liści ziemniaków, dzięki czemu chronione są przed upalnym słońcem i deszczem. Po wykluciu się larwy żerują na roślinach, całkowicie pozbawiając je liści. Od długiego czasu na rynku można znaleźć wiele chemicznych środków do walki z tym pasożytem, ale istnieją też naturalne sposoby.
Naturalny wróg stonki ziemniaczanej zamiast oprysków?
Stonka ziemniaczana nie ma wielu naturalnych wrogów, ale nie znaczy to, że nie ma ich wcale. Jest to bardzo trudny do zwalczenia szkodnik, jednak przy odrobinie wiedzy, walka z nim staje się możliwa do wygrania.
Biedronka – naturalny wróg stonki ziemniaczanej
Może cię to zaskoczyć, że biedronka jest naturalnym wrogiem stonki ziemniaczanej, ponieważ jest od niej mniejsza. Nie zabija ona jednak dorosłych osobników, a żywi się larwami chrząszcza kolorado, bo tak nazywano w Stanach Zjednoczonych tego pasożyta, gdy nie był jeszcze za niego uważany.
Indyk
Indyk jest najłatwiejszym do wykorzystania naturalnym wrogiem stonki ziemniaczanej, ponieważ z powodzeniem można go hodować na swoim podwórku i wypuszczać stado na pole ziemniaczane. Niestety sama hodowla tych ptaków może nie wystarczyć do walki z pasożytem. Czasem konieczne okazuje się wykorzystanie specjalnych preparatów.
Kuropatwa – naturalny wróg stonki ziemniaczanej
Kuropatwa zwyczajna to gatunek dużego ptaka z rodziny kurowatych. Zamieszkuje całą Europę oraz Azję Środkową. Niestety jest to gatunek występujący sporadycznie, bardzo wrażliwy na skrajne temperatury. Zamieszkuje głównie otwarte obszary trawiaste, w dużej części rolnicze w tym obszary upraw, łąki i pastwiska. Przy odrobinie szczęścia może pojawić się na twoim polu ziemniaków.
Perliczka
Perliczka to kolejny naturalny wróg stonki ziemniaczanej. Jest ptakiem dziko żyjącym na terenach łąkowych i uprawnych, ale w wielu krajach została udomowiona, także w Polsce. Dzięki hodowli perlic możesz zapewnić bezpieczeństwo swojej uprawie ziemniaków. Warto jednak ogrodzić pole, ponieważ perliczki mają predyspozycje do uciekania. Prowadzą naziemny tryb życia, nie latają, dlatego wystarczy niewielkie ogrodzenie.
Jak widzisz, możesz zapewnić sobie częściową ochronę przed pasożytniczymi chrząszczami, wykorzystując naturalnych wrogów stonki ziemniaczanej. Niestety nie zawsze jest to wystarczające i czasem trzeba sięgnąć po specjalistyczne preparaty.