Nicienie glebowe to grupa szkodników roślin, które bytują w glebie. Są stosunkowo trudne zarówno do rozpoznania, jak i do zwalczenia. Nie brakuje jednak ich naturalnych wrogów oraz specjalnych środków. Sprawdź, co może być skuteczne na nicienie.
Nicienie glebowe to szkodniki tak małe, że całkowicie niewidoczne gołym okiem. Ich rozmiar nie powinien cię jednak mylić. To bardzo szkodliwe organizmy, które mogą doprowadzić do licznych uszkodzeń roślin. Niszczą ich korzenie, zwiększają ryzyko chorób i mogą być dla nich bardzo niebezpieczne. Niezależnie od tego, czy uprawiasz marchew, czy drzewka ogrodowe, nicienie mogą tam wnikać i porazić roślinę. Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat tych wielokomórkowych organizmów.
Nicienie glebowe – szkodliwe gatunki
Na początku warto wspomnieć o tym, że nie wszystkie nicienie glebowe są szkodliwe dla roślin ogrodowych i sadowniczych. Niektóre gatunki mogą jednak wyrządzić bardzo wiele szkód – od zahamowania wzrostu danej rośliny aż po przeniesienie na nią groźnej choroby. Mowa o szkodnikach takich jak:
- guzaki (Meloidogyne spp) – ten gatunek żeruje w korzeniach rośliny, tworząc na niej bardzo charakterystyczne narośle. W zaatakowanych młodych korzeniach tworzą się toksyczne związki, które hamują wzrost i ostatecznie doprowadzają do zamierania pędów. Te nicienie glebowe są szczególnie niebezpieczne dla roślin iglastych.
- korzeniaki (Pratylenchus) – to jedne z najgroźniejszych szkodników roślin drzewiastych, które za ich sprawą szybko zamierają pod wpływem toksyn.
Jakie rośliny są atakowane przez nicienie?
Nicienie glebowe atakują systemy korzeniowe bardzo różnych roślin. Ich ofiarą mogą paść:
- rośliny drzewiaste;
- warzywa;
- drzewa sadownicze;
- trawniki.
Nicieni nie zobaczysz gołym okiem, a ślady ich bytowania często bywają nieswoiste. Zaatakowane rośliny żółkną, nie rosną w prawidłowym tempie i ostatecznie zamierają. Trawy natomiast bardzo łatwo odchodzą od ziemi, wysychają i żółkną.
Nicienie glebowe a pędraki
Jak już wspomnieliśmy, objawy obecności nicieni glebowych na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z niczym konkretnym. Stosunkowo łatwo można pomylić je z pędrakami, czyli larwami chrząszczy.
Jest jednak jeden bardzo skuteczny sposób na rozpoznanie tych dwóch pasożytów. Pędraki można bowiem dostrzec gołym okiem. Ich widoczność jest jasnym znakiem, że to nie nicienie glebowe dręczą konkretną roślinę.
Wystarczy delikatnie rozkopać ziemię i zobaczyć, czy znajdują się w niej białe lekko wygięte larwy. Są one bardzo małe, ale jednak bardzo dobrze widoczne.
Nicienie glebowe – zwalczanie domowymi sposobami
Jak już wiesz, nicienie glebowe są trudne do rozpoznania, więc problematyczne może być także ich zwalczanie, jednak jest ono możliwe. Do tej pory opracowano kilka metod, także tych domowych.
Czosnek na nicienie glebowe
We własnym domu możesz niewielki kosztem przygotować roztwór przeciwko nicieniom. Wystarczy 200 gramów czosnku oraz 10 litrów wody. Mieszaninę trzeba najpierw przygotować. Zgnieciony czosnek musisz zalać wodą i zostawić przynajmniej na trzy dni. Z gotowego roztworu można już korzystać w ogrodzie. Podlewaj nim rośliny i spryskuj ich liście.
Jakie rośliny odstraszają nicienie glebowe?
Pomocna w walce z nicieniami glebowymi może okazać się uprawa niektórych roślin. Tak jak większość pasożytów, także i te są mocno wrażliwe na pewne substancje.
Najbardziej pożyteczna jest aksamitka. Roślina ta znacznie redukuje popularność nicieni. Wszystko ze względu na toksyczne dla nich substancje, które wydziela. Na podobnej zasadzie działa szparag lekarski, który wydziela glukozydy, wyjątkowo źle znoszone przez te gatunki pasożytów.
Jeżeli podejrzewasz, że możesz mieć problem z opisywanymi szkodnikami glebowymi, zasadź aksamitki i szparagi pomiędzy innymi roślinami. Trzeba jednak pamiętać, że są one szkodliwe dopiero po trzech miesiącach bytowania w ziemi z nicieniami.
Nicienie glebowe – zwalczanie gotowymi preparatami
Czy domowe sposoby na nicienie są skuteczne? Niestety, zazwyczaj mogą one jedynie ograniczyć populację szkodnika. Właśnie dlatego zazwyczaj konieczne jest sięgnięcie po profesjonalne środki ochrony roślin, by zwalczyć nicienie glebowe.
Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze muszą to być środki chemiczne. Zazwyczaj bardzo skuteczne okazują się gotowe preparaty pochodzenia naturalnego. Zawierają one specjalnie wyselekcjonowane szczepy bakterii, które są niebezpieczne dla nicieni glebowych. Zastosowanie takich środków zmniejsza liczebność nicieni. To jednak nie wszystko. Odpowiednio przygotowane i zastosowane wspierają też ogólną kondycję roślin. Większość tego typu środków świetnie działa na niszczyka zjadliwego, a także na pędraki.
Jakich preparatów na nicienie szukać i jak je stosować?
Preparaty o opisywanym działaniu znajdziesz w sklepach ogrodniczych. Najczęściej mają one formę granulatu, który trzeba samodzielnie rozrobić z wodą zgodnie z zaleceniem producenta. W zależności od konkretnego preparatu opryski trzeba przeprowadzać w odstępach od siedmiu do czternastu dni. Zazwyczaj wystarczą najwyżej trzy zabiegi.
Nicienie glebowe – podsumowanie
Nicienie glebowe to bardzo przebiegłe pasożyty, które mogą zniszczyć niemal każdą roślinę, a nawet trawę. Są niewidoczne gołym okiem, a ich obecność daje często nieswoiste objawy.
Jeżeli podejrzewasz, że w ziemi wokół twoich roślin mogły pojawić się nicienie, możesz skorzystać z domowych sposobów lub kupić gotowe preparaty. W wypadku tych pasożytów najskuteczniejsze będą te ostatnie. Na własną rękę można jedynie nieznacznie osłabić liczebność nicieni.