Asparagus to roślina z rodziny szparagowatych. Cechuje się drobnymi łuskowatymi gałęziakami o różnych kształtach. Jako pierwszy na myśl przychodzi nam szparag lekarski, czyli popularne warzywo. Jednak rodzina asparagus jest bardzo duża i w jej skład wchodzi wiele roślin ozdobnych. Jest to aż 350 gatunków!
Zapamiętaj!
- Asparagus to delikatna roślina doniczkowa 🌿
- Najlepiej rośnie mu się w półcieniu, w pobliżu nawilżacza powietrza 🌿
- W okresie wegetacji trzeba go często podlewać i nawozić 🌿
- Asparagus jest łatwy w uprawie i rzadko choruje 🌿
Czy asparagus jest toksyczny dla zwierząt?
Kwiat asparagusa, nazywany inaczej szparagiem, ma owoce o niskiej toksyczności dla kotów i psów. Najbardziej szkodliwą częścią rośliny są właśnie owoce i część naziemna. Kontakt z nimi objawia się wymiotami i biegunką, rozstrojem żołądka i bólem brzucha. Wejście w relację ze skórą prowadzi do jej alergicznego zapalenia. Tak samo asparagus działa na ludzi. Zjedzenie jego owoców powoduje wymioty i rozstrój żołądka.
Jak dbać o asparagus, aby zachwycał?
Asparagus jako kwiat nie jest trudny w uprawie. Jeśli zapewnisz mu odpowiednie stanowisko (opisujemy je poniżej), wystarczy, że będziesz go odpowiednio często podlewać i nawozić. Nie bez powodu bywa nazywany rośliną doniczkową dla leniwych!
Podpowiadamy, jak dbać o asparagus. Poniżej poznasz jego wymagania stanowiskowe, ziemię i nawozy, w których najlepiej się czuje oraz dowiesz się, jak często go podlewać.
Asparagus – wymagania i idealne stanowisko
Wymagania asparagusa także nie są wygórowane. Przede wszystkim musisz pamiętać, że nie lubi on gorąca. Latem najlepiej się czuje w temperaturze 20–22 stopni Celsjusza, zimą około 16–20 stopni. Dlatego też asparagusy ładnie rosną w sypialniach lub na umiarkowanie ciepłych werandach. Jeśli chodzi o światło, to asparagus najlepiej rośnie w jasnym półcieniu. Preferuje też dużą wilgotność powietrza, dlatego najlepiej postawić go blisko nawilżacza albo co jakiś czas spryskiwać wodą.
Asparagus – uprawa, ziemia i nawozy
Ziemia w doniczce, w której posadzisz asparagusa, powinna być żyzna. Najlepiej jeśli to będzie ziemia kwiatowa. W okresie wegetacji uprawa gatunku asparagus wymaga również nawożenia. Ta roślina jest dość żarłoczna, dlatego systematycznie dokarmiaj ją nawozem dla roślin pokojowych lub uniwersalną mieszanką do roślin domowych. Jeśli posiadasz szparag pierzasty, dawki nawozu powinny być mniejsze niż u innych z rodziny asparagus. Zimą przerwij nawożenie, żeby asparagus mógł odpocząć.
Drodzy Rośliniarze 🌱
Asparagus jest dobrym kompanem dla pomidora. Oba mogą spokojnie rosnąć obok siebie w ogrodzie. W uprawie domowej można je posadzić obok siebie w korytku.
Asparagus – jak go prawidłowo podlewać?
Odpowiednie podlewanie jest kluczem do dobrej uprawy asparagusa. Wymagana przez asparagus pielęgnacja to stała lekka wilgoć w okresie wegetacyjnym. Ta roślina źle reaguje na suszę, ale pilnuj też, by jej podłoże nie było zbyt mokre.
W okresie zimowym pozwól, aby twój asparagus odpoczął. Podlewaj go rzadziej, ale na tyle często, by ziemia nie była całkiem sucha. Jeśli zobaczysz bulwy w korzeniach wychodzące na wierzch, to znaczy, że twój asparagus potrzebuje więcej wody. Podlewanie należy dostosować do wielkości rośliny oraz jej doniczki.
Asparagus – choroby, które mogą mu się zdarzyć
Najprostszą przyczyną tego, że twój asparagus zrzuca liście, jest nieprawidłowa temperatura (zbyt wysoka lub niska) lub fakt, że stoi w przeciągu. Zmień jego stanowisko, a stan rośliny się poprawi. Nieprawidłowa temperatura lub przeciąg mogą również skutkować tym, że twój asparagus zacznie wypuszczać gałęziaki, dlatego warto go wtedy przesadzić w inne miejsce. Pielęgnacja asparagusa jest zatem niezwykle istotna.
Jeśli roślina żółknie, upewnij się, czy nie stoi na zbyt nasłonecznionym stanowisku. Zwłaszcza latem jest to najczęstsza przyczyna takich procesów. Jeśli to nie pomoże, zacznij szukać na nim szkodników.
Asparagus – spotykane na nim szkodniki i ich zwalczanie
Jeśli chodzi o szkodniki, to interesują się one asparagusem rzadko. Tarczniki objawią się żółtymi plamkami wzdłuż termów. Należy wtedy usuwać te owady tamponem zwilżonym denaturatem.
Przędziorek pojawi się, gdy wilgotność będzie zbyt niska. Objawi się tym, że, liście będą żółkły i opadały, a na ich spodzie pojawi się pajęczynka. Żeby go odstraszyć, wystarczy, że będziesz spryskiwać spody liści wodą. Możesz też użyć specjalnych środków, jednak gdy inwazja będzie zaawansowana, możliwe, że będziesz musiała wyrzucić roślinę. Mszyce będą atakować głównie młode łodygi. Na spodniej stronie liści możesz natomiast spotkać czerwce. Na oba te insekty użyj dedykowanych specyfików.
Asparagus ozdobny – odmiany doniczkowe, które są najczęściej spotykane
Choć, jak już wspominaliśmy, rodzina asparagusów jest naprawdę liczna, to w warunkach doniczkowych najczęściej pojawiają się trzy gatunki. Kwiaty doniczkowe asparagusa, które najlepiej sprawdzają się w domu, to: szparag pierzasty, Asparagus sprengeri i szparag sierpowaty. Poniżej pokrótce je scharakteryzujemy.
Szparag pierzasty (Asparagus sataceus) – co musisz o nim wiedzieć?
Cechuje go charakterystyczny wygląd. Ten asparagus na pierwszy rzut oka bardzo przypomina paproć. Różni się od niej jednak tym, że nie ma liści, a gałęziaki. Mają one podłużny kształt. Szparag pierzasty możesz znać z bukietów – często pojawia się jako uzupełnienie kolorowych kwiatów. Sam szparag jednak również kwitnie. Kwiaty pojawiają się latem, są drobne i białe. Wydzielają subtelny, przyjemny zapach. Po przekwitnięciu przekształcają się w kolorowe jagody. Tak jak już wspominaliśmy, ten asparagus wymaga mniejszych dawek nawozu.
Asparagus sprengeri (asparagus gęstokwiatowy) – najważniejsze informacje
Ten przedstawiciel rodziny asparagus wyróżnia się przede wszystkim rozmiarem. Odpowiednio pielęgnowany może wytworzyć nawet dwumetrowe pędy, pokryte licznymi gałęziakami. Ponadto, jeśli o niego odpowiednio zadbasz, będzie kwitł cały rok. Choć jego kwiaty są drobne, będą bardzo liczne.
Szparag sierpowaty – najważniejsze informacje o gatunku
Zgodnie z nazwą ten szparag wyróżnia się sierpowatym kształtem gałęziaków oraz krzewiastym pokrojem. Niestety, w warunkach domowych naprawdę trudno osiągnąć zakwitnięcie tego asparagusa. Warto jednak się na niego zdecydować ze względu na ciekawy kształt gałęziaków.
Asparagus – orientacyjna cena najpopularniejszych odmian
Szparagi nie są przesadnie drogimi roślinami. Wybierając je, nie musisz również kupować dużych okazów, ponieważ rosną naprawdę szybko. Asparagus pierzasty, gęstokwiatowy i sierpowaty możesz kupić już za około 25–30 złotych. Wszystkie te asparagusy, niezależnie od odmiany, będą bardzo wdzięcznymi roślinami doniczkowymi.
Asparagus – kilka słów podsumowania
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu czujesz się już na siłach, by rozpocząć swoją przygodę z asparagusem. Znasz już najważniejsze informacje co do uprawy tej rodziny, wiesz też, jakich chorób i insektów możesz się spodziewać. Wierzymy też, że już rozumiesz, czemu asparagus bywa nazywany rośliną dla leniwych i zapracowanych. Przy malutkim nakładzie pracy daje naprawdę zaskakujące efekty. Wystarczy, że będziesz swój asparagus podlewać i nawozić, a odwdzięczy ci się zaskakująco szybkim wzrostem.
Najczęściej zadawane pytania
Czego nie lubi asparagus?
Asparagus nie jest bardzo wymagającą rośliną. Tak naprawdę, jedyna rzecz, której nie znosi to suche powietrze.
Dlaczego asparagus usycha?
Jeśli Twój asparagus usycha, najpierw sprawdź czy się na nim, lub w doniczce, nic nie zalęgło. Problemem może też być temperatura – asparagus najlepiej się czuje w temperaturze pomiędzy 16-22°C.
Czy asparagus może być w sypialni?
Tak! Asparagus preferuje półcień, więc półka czy szafka oddalona od okna w sypialni, to idealne miejsce dla niego.
Jak szybko rośnie asparagus?
Asparagus nie jest rośliną, która szybko rośnie. Może się nawet zdawać, że przez kilka miesięcy w ogóle nie urósł.