Zapamiętaj!

  • Szparag pierzasty, spośród rodziny Asparagus, wyróżnia się delikatnym wyglądem i wyrazistą zielenią 🌿
  • Z racji malowniczych, podłużnych gałęziaków, często wykorzystywany jest w bukietach 💐
  • Jeśli jest dobrze zadbany, to kwitnie. Kwiatków można spodziewać się latem – są białe i drobne, o delikatnym zapachu 🌼
  • Po przekwitnięciu stają się kolorowymi jagodami 🍇
  • Szparag pierzasty nie wymaga dużo wysiłku przy uprawie i pielęgnacji 🌿

Czy możesz mieć szparag pierzasty w domu pełnym zwierząt?

Czy możesz mieć szparag pierzasty w domu pełnym zwierząt

Szparag pierzasty, jak każda z roślin rodziny Asparagus jest rośliną o niskiej toksyczności dla zwierząt. Zarówno dla psów, jak i kotów najbardziej niebezpieczna jest część naziemna, wraz z owocami. Kontakt z nimi może skutkować biegunką, wymiotami, rozstrojem żołądka i bólem brzucha, a skóra może zareagować alergicznie. Analogicznie na szparag pierzasty reagują ludzie – spożycie jagód może powodować rozstrój żołądka i wymioty.

Asparagus pierzasty – jak dbać o tę roślinę?

Pielęgnacja tej rośliny jest bardzo prosta. Musisz pilnować, by nie było jej za gorąco. Latem powinna stać w temperaturze 20–22 stopni Celsjusza, a zimą – 16–20 stopni Celsjusza. Najlepiej mu się rośnie w jasnym półcieniu, ale pilnuj, by nie dokuczał mu przeciąg.

Szparag pierzasty wymaga odpowiedniej wilgotności. Najlepiej, jeśli stoi przy nawilżaczu powietrza, lub jeśli będziesz skraplać jego liście wodą. W okresie wegetacyjnym wymaga też stałej lekkiej wilgoci w podłożu. Zimą podlewaj go rzadziej, ale pilnuj, by jego ziemia nie była całkiem sucha.

Asparagus pierzasty – uprawa

Uprawa asparagusa pierzastego jest również prosta w uprawie. Wystarczy mu żyzna, przepuszczalna i próchnicza ziemia kwiatowa. Szparag pierzasty powinien być przesadzany wiosną. Co roku decyduj się na doniczki o rozmiar większe, a gdy osiągnie już oczekiwany przez ciebie rozmiar, przesadzaj go co kilka lat. Również wiosną warto przyciąć kilkuletnie, nieatrakcyjne pędy. Skup się zwłaszcza na tych pod spodem – one najczęściej żółkną i się sypią.

Strzeż się Rośliniarzu 🌱

Mimo, że w Europie szparag pierzasty jest rośliną doniczkową, może on być też uprawiany w ogrodzie. Bądź jednak ostrożny. Asparagus rozrasta się bardzo szybko, i jego wzrost może wyjść Ci spod kontroli. W Australii jest on uważany za rośłinę inwazyjną! 

Asparagus pierzasty – pielęgnacja

Pielęgnacja asparagusa pierzastego również nie przysparza większych problemów. W okresie wegetacji dokarmiaj go nawozem dla roślin pokojowych albo uniwersalną mieszanką dla roślin doniczkowych. Zimą pozwól mu odpocząć, więc przerwij nawożenie. Jeśli masz już doświadczenie z innymi asparagusami, pamiętaj, że szparag pierzasty wymaga mniejszych dawek nawozu.

Asparagus pierzasty – jak dbać o tę roślinę

Z jakich powodów może cierpieć szparag pierzasty?

Przede wszystkim warunki środowiskowe mogą mieć negatywny wpływ na twoją roślinę. Szparag pierzasty zrzuci liście, jeśli będzie stał w nieprawidłowej temperaturze lub w przeciągu. Te warunki mogą także skutkować nadmiernym wypuszczaniem gałęziaków przez asparagusa.

Z jakich powodów może cierpieć szparag pierzasty

Czy asparagus pierzasty żółknie?

Asparagus pierzasty żółknie również najczęściej z bardzo prostej przyczyny. Zwłaszcza latem dzieje się tak zazwyczaj z powodu zbyt słonecznego stanowiska. Wystarczy, że przestawisz roślinę, a problem zostanie rozwiązany.

Jeśli twój szparag pierzasty zaczął wypuszczać niespotykane dotychczas bulwy w korzeniach wychodzące na wierzch, również nie musisz się martwić. Oznacza to po prostu, że roślina potrzebuje więcej wody. Podlewaj ją częściej, a zapomnisz o problemie.

Szparag pierzasty – kilka słów podsumowania

Nie bez powodu cała rodzina asparagusów bywa nazywana „roślinami dla leniwych i zapracowanych”. Szparag pierzasty to niedroga roślina (kupisz ją już za około 25–30 złotych), która nie wymaga drogich nawozów i trudnych zabiegów pielęgnacyjnych. Musisz jedynie pilnować, by postawić ją na odpowiednim stanowisku. W okresie wegetacji często ją nawoź i podlewaj, zimą nieco o nim zapomnij. Za taką pielęgnację szparag pierzasty odwdzięczy ci się szybkim i pięknym wzrostem.

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego Asparagus usycha?

Asparagus usycha gdy jest mu za ciepło, lub gdy stoi w przeciągu. 

Czy Asparagus lubi słońce?

I tak, i nie. Zdecydowanie lubi dużo światła, ale nie znosi pełnego słońca. 

Czy Asparagus może być w sypialni?

Tak! Asparagus reprezentuje nadzieję i zmiany na wiosnę. Kiedy stoi w sypialni, napełnia nas dobrym nastawieniem o poranku. 

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023