Szeflera (Schefflera) to niezwykła roślina, którą możesz uprawiać nawet kilkadziesiąt lat! Należy do rodziny roślin araliowatych, w ciepłej strefie klimatycznej może być uprawiana w ogrodzie, a w Polsce – w warunkach domowych. Zaletą szeflery bez wątpienia są jej małe wymagania i spore rozmiary – w uprawie doniczkowej osiąga zwykle od 2 do 3 metrów. Dowiedz się, jak pielęgnować szeflerę, aby cieszyć się jej niezwykłym wyglądem przez długie lata.

Zapamiętaj!

 • Szeflera to roślina doniczkowa o dużych, dekoracyjnych liściach.🪴
 • Aby dobrze ją pielęgnować, należy umieścić ją w jasnym miejscu, ale z dala od bezpośredniego słońca.🪴
 • Regularnie podlewanie i nawożenie są również ważne dla utrzymania zdrowych liści.🪴
 • Szeflera może wymagać przycięcia, aby zachować estetyczny kształt.🪴
 • Ważne jest również monitorowanie rośliny pod kątem szkodników i chorób, aby szybko zareagować na ewentualne problemy.🪴

Szeflera – odmiany

Najpopularniejsze odmiany szeflery to:

 • Schefflera arboricola;
 • Schefflera arboricola 'Gold Capella’;
 • Schefflera arboricola 'Janine’;
 • Schefflera arboricola 'Trinette’;
 • Schefflera arboricola 'Luseana’;
 • Schefflera alpina;
 • Schefflera actinophylla 'Amate’;

Szeflera – uprawa

podłożedobrze przepuszczalne
odczyn glebylekko kwaśny
stanowiskojasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione
temperaturatemperatura pokojowa

Szeflera – pielęgnacja 

Aby liście szeflery rosły równomiernie, należy co jakiś czas odwracać roślinę, gdyż mają one tendencję do zwracania się w stronę światła. Pień szeflery drzewkowatej najlepiej prowadzić na podpórce, aby uniknąć wykrzywiania się rośliny. 

Szeflera – podlewanie 

Szeflerę należy podlewać co 2 lub 3 dni, kiedy wierzchnia warstwa ziemi lekko przeschnie. Nie należy jednak doprowadzać do przesuszenia podłoża. Szeflera nie jest odporna na przelanie. Może ono doprowadzić do żółknięcia liści. W czasie zimy podlewanie szeflery raz w tygodniu powinno być wystarczające. Do podlewania używaj miękkiej wody, najlepiej przegotowanej.

Szeflera – przycinanie

Szeflerę warto przycinać, aby uformować jej koronę. Wystarczy, że skrócisz zbyt długie gałęzie rośliny. Jeśli twoja szeflera ma nierównomierny kształt lub rzadkie gałęzie, również możesz ją przyciąć. Zabieg ten pomoże roślinie się rozkrzewić. Pamiętaj, żeby przycinać roślinę sterylnym narzędziem, aby nie narazić jej na infekcję bakteryjną. 

Szeflera – rozmnażanie

Nie wyrzucaj gałązek po cięciu szeflery – możesz je ukorzenić. Usuń dolne liście z odciętego pędu, pozostawiając tylko górną ich część. Umieść pęd w wodzie lub bezpośrednio w dobrze przepuszczalnym podłożu. Szeflerę można rozmnożyć też z odkładów powietrznych:

 1. Natnij łodygę pędu bocznego szelfery.
 2. Obłóż miejsce torfem i luźno owiń przezroczystą folią.
 3. Lekko spryskaj torf wodą i zwiąż powstałą z folii torebkę.
 4. Kiedy wytworzą się korzenie, odetnij pęd od rośliny matecznej.

Szeflera – przesadzanie i nawożenie

Kwiat szeflera przesadza się nie częściej niż co 2 lata, najlepiej na wiosnę. W czasie wiosny i lata roślinę należy nawozić raz w miesiącu, nawozem wieloskładnikowym. 

Szeflera – czyszczenie liści 

Ogromny wpływ na wygląd liści tej rośliny ma ich czyszczenie, ponieważ osadzony na nich kurz zaburza proces fotosyntezy. Jeśli chcesz umyć liście swojej szeflery, możesz to zrobić za pomocą zwilżonej szmatki, jednak jest to bardzo czasochłonne. Z tego powodu lepiej zraszać roślinę lub wstawić ją pod prysznic, żeby delikatnie polać liście.

szeflera pielęgnacja

Kwiat szeflera – problemy w uprawie

Mimo tego, że szeflera należy do roślin łatwych w uprawie, czasem może sprawiać trudności. Najczęstszym problemem jest to, że szeflera gubi liście.

Szeflera – opadanie liści

Powodem opadania liści szeflery jest najczęściej znaczne przesuszenie podłoża, ale też przelanie rośliny. Jeśli twoja szeflera gubi liście, w pierwszej kolejności zwróć uwagę, czy podlewasz ją zgodnie z jej wymaganiami. Jak wspomnieliśmy wcześniej, szeflera nie lubi nadmiaru wilgoci w podłożu ani jego przesuszenia. Jeśli chodzi o wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się szeflera, możesz ją zwiększać poprzez zraszanie lub zastosować nawilżacz powietrza.

kwiat szeflera - problemy w uprawie

Szeflera kwiat – choroby

Szeflera może być obiektem ataku szkodników, takich jak przędziorki, wełnowce czy mszyce. W takiej sytuacji najczęściej są one widoczne – żerują na liściach rośliny. Aby się ich pozbyć, umyj liście za pomocą wacika lub ściereczki nasączonej w wodzie z szarym mydłem. Jeśli z kolei na liściach szeflery pojawiają się brązowe lub żółte plamy, może to świadczyć o infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Chore liście należy usunąć i zastosować środki ochrony roślin. 

Ciekawostka na dziś🪴

Chociaż szeflera jest rośliną, która świetnie rośnie w warunkach domowych, to kwitnienie jej jest zjawiskiem niezwykle rzadkim i wyjątkowym.

Kwiat szeflera – czy jest trująca?

Kwiat szeflera jest trujący. Nie ustawiaj go w miejscu dostępnym dla dzieci i zwierząt domowych. 

Szeflera – cena

Interesuje cię szeflera drzewkowata? Cena tej rośliny to około 20–40 zł. Większe okazy szeflery oraz odmiany kolekcjonerskie mogą być nieco droższe.

Szeflera – podsumowanie

Jeśli jeszcze zastanawiasz się, czy szeflera to roślina dla ciebie, poniżej przedstawiamy podsumowanie jej walorów.

Szeflera – zaletySzeflera – wady
piękny pokrój liści i duże rozmiary roślinynieodpowiednia dla mieszkań z małymi dziećmi i zwierzętami
długowieczność i możliwość formowania drzewkawymaga przycinania i umiejętnego podlewania

Najczęściej zadawane pytania

Czego nie lubi szeflera?

Szeflera nie lubi nadmiernego podlewania, przesuszonego powietrza i zimnych przeciągów.

Jakie warunki lubi szeflera?

Szeflera lubi jasne, ale nie bezpośrednie światło. Wymaga stałej wilgotności powietrza, ale należy unikać nadmiernego podlewania. Temperatura powinna oscylować w przedziale 18-24 stopni Celsjusza.

Dlaczego schefflera usycha?

Szeflera może usychać z kilku powodów, między innymi z powodu zbyt dużego lub zbyt małego podlewania, zbyt suchego powietrza, zbyt niskiej temperatury lub zbyt niskiej wilgotności gleby.

Czy szeflera jest trująca dla ludzi?

Szeflera nie jest uważana za roślinę trującą dla ludzi. Jednak należy zachować ostrożność, ponieważ liście i pędy mogą powodować podrażnienia skóry u niektórych osób.

Czy szeflera może stać w sypialni?

Tak, szeflera może stać w sypialni, ponieważ jest to roślina nieemitująca CO2 w nocy. Jednak należy pamiętać o zapewnieniu odpowiednich warunków dla rośliny, takich jak odpowiednie oświetlenie i wilgotność powietrza.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023